Rozwój dziecka

Ósmy miesiąc życia dziecka

 • Dziecko lubi otwierać i zamykać usta, naśladując Cię jak jesz, robić bąbelki, gdy jakiś płyn znajdzie się w jego ustach.
 • Niemowlę zna biernie już kilka nazw produktów codziennego użytku, jak również kilka imion osób z najbliższego otoczenia.
 • Niemowlaki często na tym etapie rozwoju sporo krzyczą, by zwrócić na siebie uwagę otoczenia.

Ósmy miesiąc dziecka– koordynacja ręka-oko

Podczas chwytania i utrzymywania zabawki dziecko używa kciuka i palca wskazującego. W ten sposób układa dłonie w uchwycie szczypcowym, pozwalającym podnosić nawet drobne przedmioty.

Maluch bez trudu przekłada przedmiot z ręki do ręki. Nadal jednak nie potrafi puścić go na zawołanie. Z drugiej strony nie opuszcza go tak, jak kilka tygodni wcześniej, gdy podasz mu drugą zabawkę. Wykazuje spory upór i wiele ambicji, by dosięgnąć przedmiot, który znajduje się poza jego zasięgiem.

Dziecku sprawia dużo radości trzymanie klocków o różnych kształtach oraz uderzanie nimi o podłoże. Udaje mu się w ten sposób zrobić sporo hałasu i zwrócić na siebie uwagę. A to jest przecież takie fajne!

U 8-miesięcznego niemowlaka doskonali się słuch. Dziecko odwraca głowę w kierunku dźwięku, a gdy jest to również konieczne, by lepiej usłyszeć, zmienia pozycję ciała.

Rozwój społeczny

Niemowlę coraz bardziej poznaje znaczenie mowy: powtarza ciągi sylab, pokazuje przedmioty i chce, żeby je nazywać. Z drugiej strony często wpada we frustrację spowodowaną tym, że nie umie przekazać najbliższym tego, co chciałoby powiedzieć.

8-miesięczne dziecko jest z jednej strony pewne w kontakcie z obcymi ludźmi (czasami wyraźnie „zaczepia” nieznajomych i inicjuje kontakty), a z drugiej jego pewność jest krucha i z byle powodu może zacząć marudzić, czy płakać oraz szukać pocieszenia w Twoich ramionach.

Tak jak w poprzednich miesiącach czuje się najpewniej gdy jesteś koło niego, teraz dodatkowo zwraca uwagę na to, by utrzymywać z Tobą możliwie długo kontakt wzrokowy oraz gdy chce, byś poświęciła mu na dłużej czas, wyciąga w Twoim kierunku dłonie.

Maluch nie lubi się z Tobą rozstawać. Umie już na dłuższą chwilę bawić się sam, jednak tylko w pokoju, w którym również Ty przebywasz. Gdy wychodzisz, jest niespokojny i zazwyczaj zaczyna raczkować lub w inny sposób podążać tuż za Tobą.

Planujesz na tym etapie zakończyć naturalne karmienie? Sprawdź, jak odstawić dziecko od piersi.

Jak wspierać rozwój w ósmym miesiącu życia dziecka?

Ósmy miesiąc życia dziecka to czas zabawek na sznurku, doskonale sprawdzających się w przypadku dzieci, które opanowały chwyt typu pęsetowego. Gotowe zabawki można kupić w sklepie lub za pomocą sznurka i przedmiotu na kółkach skonstruować je samodzielnie.  Dziecko bardzo szybko nauczy się, jaki jest związek między ciągnięciem sznurka a poruszaniem się przedmiotu na jego końcu.

Już na tym etapie możesz rozpocząć zabawę w „znajdywanie” poszczególnych części ciała. Możesz bez końca pytać dziecko, by następnie wskazywać mu odpowiedź, gdzie jest brzuszek, gdzie jest rączka, nosek, uszko. Z czasem maluszek będzie sam pokazywał miejsca, o które pytasz. Nie tylko u siebie, ale również u Ciebie.

Ćwiczcie z maluszkiem trzymanie przedmiotów w jednej dłoni, bez wypuszczania jej z drugiej. W ten sposób dziecko nauczy się pod różnymi kątami chwytać zabawki.

Dużo entuzjazmu wzbudza również zabawa ze spinaczami/klamerkami do bielizny. Te proste przedmioty dają wiele możliwości – można je oglądać (pod każdym kątem są równie interesujące), wkładać do pojemników, stukać nimi, itd.

Radość wzbudza w dziecku nauka wsadzania różnych przedmiotów do butelki. Taka zabawa uczy zręczności i logicznego myślenia. Gdy w grę wchodzą małe przedmioty, należy w szczególny sposób czuwać nad bezpieczeństwem malucha. Niewielkie przedmioty mogą być włożone do buzi i doprowadzić do zachłyśnięcia.

Opracowane na podstawie:
„Wielka księga dziecka” B. Gebauer-Sesterhenn, dr n. med. Manfred Praun, „Pierwszy rok dziecka miesiąc po miesiącu” D. Blin-Krohe
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Justyś Justyś

  jesteśmy w ósmym miesiącu i jest dość ciekawie. Przyznam że nareszcię mogą małego wyprzytulać, wygilgotać i widzę zachwyt w oczach, dziecko jest bardziej świadome tego, co się dzieje. Naprawdę lubię moje dziecko coraz bardziej :)

 2. Iwona www.sztukabyciamama.pl Iwona www.sztukabyciamama.pl

  Witam. Ja mam swoją córkę własnie w tym wieku i powiem szczerze jest przeurocza, chwyta rączkami przedmioty już umie robić „kosi kosi”, biega za mną na czworakach jak wychodzę z pokoju, sama bawi się zabawkami, chwyta w rączki- obraca i bach do buzi. Ma juz dwa ząbki na dole i już sama wstaje, chwata się mebli czy krzesła i na nóżki, chociaż jak ją łapie za rączki i probujemy iść to się jeszcze wzbrania więc czekamy może nie jest jeszcze gotowa na chodzenie w ten sposób. Lub wszelkiego rodzaju sznurki ciągnąć a zabawe z krlamerkami to musimy przetestować.Pozdrawiam IWona

  • Dorota Dorota

   Tak, maluszki z każdym miesiącem robią się coraz bardziej kontaktowe :) ja również pozdrawiam :*

 3. Agu Agu

  Uwielbiam niemiwlaczki, a takie już raczkujące są boskie :)

 4. Marta Marta

  Moja Kasia ciągle nie siedzi…Trochę się martwię. lekarze mówią ze ma jeszcze czas, ale jakos nie sa przekonujacy…:(

  • N N

   Moja Kornelka tez jest w 8 miesiącu zycia i tez jeszcze nie siedzi. Wszystko w swoim czasie. Wiem ze wiekszosc dzieci opanowała tę umiejętność ale nie wszystkie. Trochę ćwiczeń i bedzie dobrze.

 5. Ja Ja

  Dziecko się Kocha, a nie lubi!!!!