Rozwój dziecka

Ósmy miesiąc życia dziecka

8 miesiąc życia dzieckaTwoje dziecko ma 8 miesięcy? Zatem masz w domu małego odkrywcę! Przeczytaj, co jeszcze Cię czeka, gdy wkraczacie w ósmy miesiąc życia dziecka.

Pragnienie poznawania świata na tym etapie nie daje o sobie zapomnieć. Przeciwnie – jest bardzo silne i staje się cechą rozpoznawczą niemowlaka.

Dziecko coraz sprawniej się porusza i ma coraz większą świadomość społeczną. To z tego powodu na widok obcych ludzi albo przez dłuższy czas z zainteresowaniem im się przygląda, albo wybucha płaczem – a czasami jedno i drugie – nie może się zdecydować, co tak naprawdę czuje i myśli…

Ósmy miesiąc życia dziecka

Większość dzieci w 8 miesiącu życia potrafi siedzieć

Wygląd –ósmy miesiąc życia dziecka

W ósmym miesiącu dziewczynki ważą około 8,1 kilograma i mierzą około 68 centymetrów. Z kolei u chłopców waga jest równa 8,8 kilograma, a wzrost to około 70 centymetrów.

W tym okresie Twoje dziecko może mieć dopiero jeden lub dwa zęby, ale równie dobrze nawet sześć czy siedem (przeczytaj więcej o ząbkowaniu).

To nie koniec cech, które sprawiają, że rosnące niemowlę jest coraz bardziej samodzielne i sprawia wrażenie „bardziej dojrzałego”.

Na uwagę zasługuje umiejętność siedzenia oraz zabawa w tej pozycji, która zajmuje dziecko przez dłuższy czas (przeczytaj, jak zmienia się świat dziecka, które zaczyna siedzieć).

Te nowe umiejętności maluch wykorzystuje również do nauki samodzielnego jedzenia. Dziecko ponawia ciągle na nowo próby, by opanować technikę wkładania posiłku do buzi.

Gdy dwie rączki są wolne, można poznawać świat jeszcze łatwiej…a badanie otoczenia staje się dużo przyjemniejsze.

Przeczytaj, jak powinna wyglądać dieta ośmiomiesięcznego malca.

Motoryka – 8 miesiąc życia dziecka

W umiejętnościach ruchowych dziecka nie zachodzą istotne zmiany. Niemowlę doskonali w tym okresie umiejętności, które zdobyło wcześniej.

Jest już na tyle silne, że lubi zazwyczaj spędzać czas w pozycji stojącej. Możesz zobaczyć tę dumę w oczach, gdy ogląda świat z nowej perspektywy i przygotowuje się do pierwszego samodzielnego kroku.

Dziecko próbuje stawać przy meblach, jednak często tym próbom towarzyszą upadki (ze względu chociażby na ześlizgiwanie dłoni, czy też na brak umiejętności obracania się w pasie).

Przeczytaj – kryzys ósmego miesiąca życia, na co musi być gotowy każdy rodzic.

Co może Cię zaskoczyć w ósmym miesiącu życia?

  • W ósmym miesiącu życia dziecko zauważa powiązanie między dwoma przedmiotami/zabawkami, umie połączyć na przykład plastikową filiżankę oraz spodek.
  • Niemowlę ma już świadomość, że przedmiot, który znika mu z oczu, nadal istnieje. Pamięta, gdzie zostawiło zabawkę, którą się przed chwilą bawiło.
  • Dziecko, któremu często się śpiewa, będzie próbowało się włączyć w Twój śpiew.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Justyś Justyś

  jesteśmy w ósmym miesiącu i jest dość ciekawie. Przyznam że nareszcię mogą małego wyprzytulać, wygilgotać i widzę zachwyt w oczach, dziecko jest bardziej świadome tego, co się dzieje. Naprawdę lubię moje dziecko coraz bardziej :)

 2. Iwona www.sztukabyciamama.pl Iwona www.sztukabyciamama.pl

  Witam. Ja mam swoją córkę własnie w tym wieku i powiem szczerze jest przeurocza, chwyta rączkami przedmioty już umie robić „kosi kosi”, biega za mną na czworakach jak wychodzę z pokoju, sama bawi się zabawkami, chwyta w rączki- obraca i bach do buzi. Ma juz dwa ząbki na dole i już sama wstaje, chwata się mebli czy krzesła i na nóżki, chociaż jak ją łapie za rączki i probujemy iść to się jeszcze wzbrania więc czekamy może nie jest jeszcze gotowa na chodzenie w ten sposób. Lub wszelkiego rodzaju sznurki ciągnąć a zabawe z krlamerkami to musimy przetestować.Pozdrawiam IWona

  • Dorota Dorota

   Tak, maluszki z każdym miesiącem robią się coraz bardziej kontaktowe :) ja również pozdrawiam :*

 3. Agu Agu

  Uwielbiam niemiwlaczki, a takie już raczkujące są boskie :)

 4. Marta Marta

  Moja Kasia ciągle nie siedzi…Trochę się martwię. lekarze mówią ze ma jeszcze czas, ale jakos nie sa przekonujacy…:(

  • N N

   Moja Kornelka tez jest w 8 miesiącu zycia i tez jeszcze nie siedzi. Wszystko w swoim czasie. Wiem ze wiekszosc dzieci opanowała tę umiejętność ale nie wszystkie. Trochę ćwiczeń i bedzie dobrze.

 5. Ja Ja

  Dziecko się Kocha, a nie lubi!!!!