Ósmy miesiąc ciąży jest czasem pierwszych poważnych przygotowań do porodu oraz oczekiwania na rozwiązanie. W przypadku ciąż wielopłodowych może ono nastąpić już na tym etapie, dlatego przyszła mama powinna być bardzo uważna i ostrożna. Przyjrzyjmy się nieco, jak wygląda ósmy miesiąc ciąży z perspektywy rozwijającego się dziecka oraz oczekującej na niego matki i przeanalizujmy badania kontrolne czekające ciężarną w tym czasie.
Co słychać u maluszka w 8 miesiącu ciąży?
Przyszła mama w ósmym miesiącu ciąży z pewnością może zauważy zmianę w ruchach dziecka i ich częstotliwości. Maluch rozwijający się w łonie matki jest już bowiem o wiele większy. Na początku 8 miesiąca płód mierzy około 45 cm i waży niespełna 1,8 kilograma. To z kolei sprawia, że wypełnia prawie całą jamę macicy. Z tego też względu jego ruchy stają się mniej dynamiczne i słabiej wyczuwalne przez matkę. Kobieta powinna zatem zwracać na nie baczniejszą niż do tej pory uwagę.
Od ósmego miesiąca ciąży dziecko zaczyna rozpoznawać jasność i ciemność. Intensywnie przygotowuje się również do rozpoczęcia życia pozamacicznego, ćwicząc różne umiejętności. Wielokrotnie można to zauważyć podczas badań USG, kiedy dziecko ssie kciuki, wykonuje kopniaki, czy też ćwiczy pierwsze ruchy oddechowe i połykanie.
W trakcie ósmego miesiąca ciąży dziecko mniej intensywnie rośnie, za to szybciej przybiera na wadze. Jest to zauważalne podczas kontrolnych badań USG. Przyrost masy ciała przejawia się głównie poprzez nagromadzanie tkanki tłuszczowej. Z tego też powodu skóra maluszka staje się coraz mniej przezroczysta.
Samopoczucie mamy w 8 miesiącu ciąży
Z uwagi na znaczne już zwiększenie obwodu brzucha, ciężarną w ósmym miesiącu ciąży dotykają różne dolegliwości. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż rozwijające się w łonie matki dziecko jest już również sporych rozmiarów. Wszystko to sprawia, iż ciężarna może mieć znaczne problemy z oddychaniem i bardzo szybko się męczyć. Dodatkowo, ruchy płodu mogą powodować dodatkowe dolegliwości bólowe okolicy wątroby lub kręgosłupa.
Sporych rozmiarów brzuch sprawia, że kobieta czuje się ociężała, często ma też problemy z poruszaniem oraz wstawaniem. Nierzadkie są również problemy ze snem oraz obrzęki kończyn dolnych, co jeszcze dodatkowo może nasilać uczucie zmęczenia. Dla wielu przyszłych mam najwygodniejszą pozycją do spania w tym okresie jest ta na lewym boku z podgiętą prawą nogą oraz poduszką włożoną między kolana. Warto wypróbować ten sposób, bo być może poprawi to nieco komfort snu, a ciężarna będzie budzić się bardziej wypoczęta.
Kontrolne badania u specjalisty w 8 miesiącu ciąży
Tak, jak na wcześniejszych etapach ciąży, także w ósmym miesiącu ciężarna powinna wykonać szereg badań kontrolnych. Należą do nich:
- Badanie USG płodu – ma na celu określenie wielkości, wagi i położenia płodu oraz ocenę stanu i położenia łożyska. Podczas badania lekarze pytają często przyszłe mamy o aktywność ruchową płodu w ciągu dnia i ewentualne zmiany jej nasilenia.
- KTG – w trakcie badania oceniana jest czynność skurczowa macicy oraz akcja serca płodu (FHR).
- Ocena wymiarów miednicy – mierzone są między innymi wymiar międzykolcowy, międzygrzebieniowy i międzykrętarzowy oraz sprzężne. W ten sposób określa się stopień rozejścia się miednicy do porodu.
- Badanie położnicze zewnętrzne – mierzony jest obwód brzucha ciężarnej oraz stopień powiększenia piersi.
- Badanie ginekologiczne – służy określeniu położenia płodu oraz stanu i stopnia przygotowania szyjki macicy do porodu.
- Ocena wydzieliny pochwowej – lekarz ocenia w ten sposób czystość pochwy.
- Badanie ogólne moczu – pozwala sprawdzić, czy układ moczowy ciężarnej nie jest zakażony.
- Morfologia krwi – ocenia parametry krwi ciężarnej (głównie stężenie hemoglobiny). Jest to bardzo istotne z punktu widzenia mogących występować podczas porodu krwotoków.
- Przeciwciała anty-Rh – badanie to sprawdza możliwość wystąpienia konfliktu serologicznego pomiędzy matką a płodem.
- Badanie na obecność przeciwciał przeciwko toksoplazmie – w ten sposób ocenia się czy ciężarna jest zakażona lub miała kontakt z tą chorobą.
Ósmy miesiąc ciąży – gdy wszystko może się zdarzyć
Choć większość mam zapewne jeszcze nie myśli tak intensywnie o zbliżającym się rozwiązaniu, to mimo wszystko w 8 miesiącu ciąży trzeba być gotowym na wszystko. W szczególności dotyczy to ciąż wielopłodowych, w których to przedwczesne porody zdarzają się dosyć często. Szacuje się wręcz, że aż 75% bliźniąt rodzi się przedwcześnie, natomiast poród trojaczków najczęściej następuje już w 33 tygodniu ciąży. Również w przypadku pojedynczej ciąży akcja porodowa może rozpocząć się w 8 miesiącu ciąży. Dlatego też przyszła mama powinna być na to zawsze przygotowana.
Jeżeli ciężarna zacznie odczuwać silne bóle brzucha, skurcze (szczególnie regularne i nasilające się), czy też nastąpi odejście wód płodowych lub czopa śluzowego to musi udać się jak najszybciej do szpitala. Wcześniejsze spakowanie nawet podstawowych rzeczy do „porodowej torby” może okazać się w takim przypadku zbawienne.
Podsumowują, dla niektórych ciężarnych ósmy miesiąc ciąży jest czasem spokojnego oczekiwania na rozwiązanie. Dla innych z kolei może zakończyć się niespodziewanym porodem. Przede wszystkim jednak jest to czas, kiedy przyszła mama musi dbać o siebie oraz o swojego maluszka, wykonywać niezbędne badania oraz odpoczywać zbierając siły na zbliżające się rozwiązanie.
Komentarze