Ośmiolatek – rozwój i ważne informacje dla rodziców

Ośmiolatek nie płacze w nocy z powodu czyhającego w szafie dzikiego lwa. Nie narzeka na strachy pod łóżkiem. Ma jednak swoje obawy i lęki. Jednym z najważniejszych jest brak akceptacji przez rówieśników czy surowa ocena nauczyciela. Jak rozwija się dziecko, mające osiem lat? I co robić, by ten rozwój wspierać?

Ośmiolatek – rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny

Dziecko w wieku ośmiu lat jest zazwyczaj aktywne i pełne energii. Jednak już w bardziej przemyślanym wydaniu, a nie tak jak trzy czy dwa lata wcześniej. Lubi aktywność na świeżym powietrzu i wyzwania. Ogólna koordynacja i równowaga jest na wysokim poziomie.

Trwa wymiana zębów mlecznych na stałe. Kościec jest nadal miękki, dlatego nie wolno go nadmiernie obciążać, co niestety jest sporym wyzwaniem zwłaszcza w kontekście konieczności noszenia ciężkich plecaków. Mięśnie stają się mocniejsze i sprawniejsze niż dotychczas. Serce i płuca nie mają jeszcze ostatecznego rozmiaru, rośnie mózg i proces ten dobiega końca. Akcja serca staje się wolniejsza, podnosi się jednak ciśnienie krwi. Dziecko oddycha głębiej i spokojniej. Dobrze rozwinięta jest motoryka mała, dziecko staje się również bardziej spostrzegawcze i ma wyjątkowo dobrą pamięć.

Dziecko dobrze zna już siebie, zna swoje umiejętności, ograniczenia, temperament. Rozumie, że różni się od innych dzieci. Jest wrażliwe i empatyczne, łatwo się wzrusza. Silnie przeżywa porażki, choć krótko.

Dziecko lubi poznawać nowe osoby, sprawiać przyjemność bliskim. Łatwo się dostosowuje do nowych sytuacji.  Jest odważne. Bezpiecznie czuje się w świecie, w którym dorosły strzeże granic i nie pozwala ich przekraczać.

ośmiolatek

Ośmiolatek rzadziej choruje. Ma zdecydowanie lepszą odporność. Niestety jest bardziej narażony na wypadki, złamania i kontuzje. Częściej narzeka na ból brzucha czy głowy spowodowane stresem.

Ośmiolatek – baczny obserwator

Ośmiolatek to dziecko wyjątkowo spostrzegawcze i wrażliwe. Widzi dużo więcej niż nam, dorosłym, często się wydaje. Szybko wyłapuje błędy, niekonsekwencje i wprost je wytyka.

Stoi na straży sprawiedliwości i zasad, które uważa za święte. Niekoniecznie wyznaje wszystkie te, które przedstawiane są mu przez rodzica. Umie bowiem się buntować i rozsądnie argumentować, dlaczego narzucone mu zdanie mu nie odpowiada i z jakiego powodu pragnie postąpić inaczej.

Walczy o swoje zdanie. Nie jest tak łatwo narzucić dziecku ośmioletniemu własnego poglądu. Czasami ośmiolatek jednak się gubi i zamiast rozsądnej natury ujawnia tę emocjonalną, która płaczem i groźną miną stara się wymusić na innych swój sposób myślenia.

Ośmiolatek ma swoje sprawy

Dziecko ośmioletnie ma swoje sprawy i sekrety. Dużo więcej czasu spędza w samotności. Jest ciągle czymś zajęty, planuje pewne aktywności, sam znajduje sobie zadania do wykonania.

Umie skupić się na kolorowaniu, konstruowaniu, tworzeniu kreatywnej ozdoby. Nie potrzebuje już tak wielkiej uwagi, jak młodsze dzieci.  Gdy patrzysz na swoją córkę czy syna, czasami nie możesz uwierzyć, że Twoje energiczne dziecko tak bardzo się zmieniło w ostatnim czasie.

Ośmiolatek – melancholik

Już nie mówi co mu ślina na język przyniesie. Nie zadaje tyle pytań co czterolatek. Zanim coś powie, pomyśli, czy na pewno warto, czy to się opłaca. Umie analizować i przewidywać, jak jego zachowanie wpłynie na innych.

Czasami zamiast pytać o nurtujące sprawy wprost, przygotowuje sobie grunt i dociera do tematu naokoło. Możesz zauważyć, że dziecko często się zamyśla, gdzieś jakby odpływa, częściej jest smutne niż dotychczas.

Lubi wyzwania i przygody

Dla ośmiolatka szczególnie ważny staje się świat rówieśników. Dziecko chce być lubiane i akceptowane. Mieć jak najwięcej kolegów. Zrobi naprawdę sporo, by wkupić się w łaski innych dzieci. Mocno przeżywa naturalne dla tego wieku kłótnie i nieporozumienia. Dziecko szczególnie łaknie aprobaty nauczyciela. Chce się dobrze uczyć, wygrywać zawody, lubi konkurencje i zawody.

Domaga się opowieści o czasach szkolnych rodziców. Uwielbia historie pełne przygód, tajemnic, sekretów i zwrotów akcji.

Jak pomóc w rozwoju ośmiolatkowi?

 • rozmawiaj o uczuciach,
 • uczul na zagrożenia współczesnego świata,
 • wzmacniaj poczucie wartości dziecka,
 • jeśli dotąd dziecko nie miało takiej możliwości, pozwól, by córka czy syn uczestniczył aktywnie w wyborze odzieży, zabawek i przyborów szkolnych,
 • jeśli dziecko nie otrzymywało dotąd kieszonkowego, dobrze przemyśl, czy to nie odpowiedni czas,
 • nie zawstydzaj dziecka, nie krytykuj publicznie, nie przyklejaj łatek,
 • dotrzymuj słowa i nie zdradzaj tajemnic,
 • nie wyręczaj dziecka, pozwól na samodzielne mycie ciała i włosów, suszenie, ubieranie, przygotowywanie prostych posiłków, itd.
 • jak najczęściej publicznie chwal, jednak nie przesadzaj, dziecko w tym wieku wyczuje, kiedy pochwała jest przesadna,
 • wybieraj książki, w których występują bohaterowie, z którymi dziecko może się utożsamić,
 • dbaj o to, by dziecko miało wystarczająco dużo kontaktów z rówieśnikami,
 • nie zapominaj o aktywności fizycznej, zwłaszcza na świeżym powietrzu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy