Opuchnięte oczy u dziecka – skąd ten problem?

Opuchnięte oczy u malucha zawsze budzą niepokój rodziców. Jeżeli opuchlizna występuje po długim płaczu, nie ma powodu do obaw. Taki stan szybko minie. Gorzej, jeżeli obrzęk pojawia się bez wyraźnej przyczyny i towarzyszą mu inne objawy. W takim wypadku nie należy czekać, tylko skorzystać z konsultacji z lekarzem. Opuchnięte oczy mogą mieć wiele przyczyn, dlatego dziecko należy zdiagnozować, aby podjąć odpowiednie leczenie.

Opuchnięte oczy u dziecka – co powinno zaniepokoić rodziców?

Jeżeli dziecko nie ma innych niepokojących objawów, a opuchlizna pojawia się po źle przespanej nocy lub po długotrwałym płaczu, nie trzeba się niepokoić i wpadać w panikę. To normalny stan, który minie i nie wymaga interwencji lekarza. Niestety, płacz to nie jedyna przyczyna problemów z oczami. Rodziców powinna zaniepokoić opuchlizna, która pojawia się na jednym oku lub jeżeli towarzyszy jej zaczerwienienie oczu, łzawienie, ropienie lub zmiany na powiekach. Jeżeli maluch trze i mruży oczka, jest niespokojny, ma katar, to kolejny znak, że konieczna jest pomoc lekarza. Nie warto zwlekać, bo choroby oczy szybko się rozwijają, powodują duży dyskomfort dla najmłodszych.

opuchnięte oczy u dziecka

Jakie są przyczyny opuchniętych oczu u dziecka?

Przyczyn opuchlizny oczu u dzieci są bardzo zróżnicowane. Do głównych należy:

  • Zapalenie zatok – obok opuchlizny i swędzących oczu, można zaobserwować ból głowy, gorączkę, złe samopoczucie. Dziecko ma zatkany nos, jest niespokojne, marudne, ma kłopoty z zaśnięciem.
  • Alergiczny nieżyt nosa – to częsta przyczyna problemów z oczami. Maluchy mają wodnisty katar, kichają, może pojawić się świąd powiek, nosa i gardła oraz światłowstręt. Objawy nasilają się po kontakcie z alergenem. Dzieci najczęściej uczulają pyłki roślin, roztocza, grzyby, żywność oraz sierść zwierząt domowych.
  • Ciało obce w oku – dziecko nieustannie mruży oczy, trze powiekę, jest niespokojne, nie może swobodnie patrzeć. Najczęściej do oka dziecka dostaje się piasek, rzęsa czy mały owad. Opiekun może sam wyjąć ciało obce z oka. Należy posadzić dziecko na wysokości swoich oczu i palcem wskazującym oraz kciukiem, delikatnie rozchylić powiekę. Paproch należy usunąć rogiem miękkiej chusteczki. Można również spróbować wypłukać ciało obce solą fizjologiczną.
  • Atopowe zapalenie skóry – w przypadku tej choroby spuchnięte są dolne powieki. Dziecko skarży się na świąd powiek, uczucie piasku pod powiekami, ma mocno przekrwione i obrzęknięte spojówki. W ostrej fazie choroby na powiekach występują strupy, może wystąpić przerzedzenie łuków brwiowych, wypadanie lub nadmierny rozrost rzęs.
  • Problemy z nerkami – jeżeli opuchlizna występuje razem ze skąpomoczem, nadciśnieniem tętniczym, wymiotami, zmęczeniem i złym samopoczuciem, można podejrzewać ostre kłębuszkowe zapalenie nerek.

Choroby okulistyczne – częsta przyczyna opuchniętych powiek u dzieci

Najczęstszą przyczyną opuchniętych powiek u dzieci jest zapalenie spojówek. Oprócz opuchlizny można zaobserwować zaczerwienie oczu, wydzielinę, nadwrażliwość na światło oraz różnego rodzaju zmiany. Mogą to być grudki, pęcherzyki lub brodawki.

Zapalenie spojówek może mieć charakter ostry, podostry lub przewlekły. Przyczyny choroby są różne. Może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe lub alergiczne. Leczenie jest uzależnione od etiologii choroby.

Stosuje się antybiotyki w postaci maści lub kropli, leki przeciwhistaminowe lub przeciwwirusowe. Inną częstą przyczyną problemów z oczami jest jęczmień, czyli gronkowcowe zakażenie gruczołów przyrzęsowych lub gruczołu tarczkowego. Choroba najczęściej obejmuje górną powiekę jednego oka. Charakterystycznym objawem jest obrzęk, zaczerwienienie, tkliwość oraz wystąpienie ropnia. Leczenie jęczmienia polega na podawaniu maści z antybiotykiem oraz kropli do przemywania oczu.

Inną chorobą, która objawia się opuchlizną, jest gradówka, czyli przewlekłe zapalenie gruczołu tarczowego. Często występuje jako powikłanie po jęczmieniu. Objawem, który powinien zaniepokoić, jest guzek na powiece, zaczerwienie i bolesność. W ciężkim przypadku konieczne jest leczenie chirurgiczne, polegające na nacięciu i wyłyżeczkowaniu zmiany.

Opuchliznę może również wywołać ostre bakteryjne zapalenie woreczka łzowego. Spowodowane jest niedrożnością tzw. przewodu nosowo-łzowego, łączącego woreczek łzowy z jamą nosową. Okolica oczu jest tkliwa, występuje łzawienie, w worku spojówkowym pojawia się wydzielina ropna. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków, a w celu zapobiegania nawrotom zaleca się udrożnienie kanału nosowo-łzowego.

Opuchlizna oczka u dziecka pojawia się dosyć często, dlatego rodzice muszą wiedzieć, co robić w takiej sytuacji. Bardzo ważne, aby dziecko nie dotykało chorego oka, ponieważ może pogorszyć sytuacje. W sytuacji, gdy problem nie mija samoistnie, należy skorzystać z pomocy lekarza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.