Z dniem 1 stycznia 2017 weszła w życie nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego znosząca opłaty za przedszkole dla dzieci sześcioletnich. W praktyce oznacza to tyle, że od stycznia 2017 rodzice dzieci z rocznika 2010 i 2011 przebywające obecnie w przedszkolu publicznym nie będą płacić za pobyt, jedynie za wyżywienie.
28 grudnia ubiegłego roku przegłosowano ustawę o zniesieniu opłat za przedszkole dla dzieci sześcioletnich. Od 1 stycznia 2017 r. rodzice dzieci realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego (oraz starszych) w publicznych przedszkolach, a także oddziałach przedszkolnych w szkole podstawowej lub innych formach wychowania przedszkolnego muszą ponosić jedynie opłaty za korzystanie przez dziecko z wyżywienia.
Od Nowego Roku kształcenie dzieci w wieku 6 lat i starszych w czasie przekraczający 5-godzinny bezpłatny wymiar pobytu w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym jest bezpłatne. Opłaty za świadczenia przekraczające 5-godzinny bezpłatny wymiar pobierane są za młodsze dzieci.
Zmiany te wymagają podpisania aneksu do umowy, co już w wielu placówkach zostało zainicjowane.
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Ile kosztuje przedszkole?
Dni wolne od pracy 2017 rok – zaplanuj urlop i wypocznij bardziej
Jak wybrać dobre przedszkole?
Obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków zniesiony
Wprowadzacie ludzi w błąd! Zmiana nie dotyczy dzieci z rocznika 2011.Dzieci te nie realizują rocznego przygotowania przedszkolnego potocznie zwanego „zerówką”. Dzieci z rocznika 2011 rozpoczęły ten rok szkolny jako 5-latki i tak też są traktowane do końca roku szkolnego. Zmiana obejmuje dzieci z rocznika 2010 oraz starsze (np.2009 z odroczeniem obowiązku szkolnego).
Dzieci, które wraz z nastaniem nowego roku KALENDARZOWEGO mają roczników 6 lat nie są automatycznie przenoszone do „zerówki” 1.stycznia.Tak samo jak 7.latki (rocznikowe) nie wędrują 1.stycznia do 1.klasy :)
Zmiany dotyczą roczników w ujęciu lat szkolnych, czyli jeśli dziecko rozpoczęło naukę w przedszkolu 2016/17 (mówimy o roczniku 2011) to kończy ten rok szkolny jako 5-latek.Tak to działa.
Tak wlasnie jest,ale tez i dzieci z rocznika 2011 sa w zerowkach-roczne przygotowanie przedszkolne,bo takie dziecko tez mialo prawo do nauki w zerowce,fakt takich dzieci jest malo ale sa
Nie szkodzi, że realizuje zerówkę, ale nie jest 6-latkiem w ujęciu MEN (liczymy roczniki w ujęciu lat szkolnych). Jest interpretacja MEN odnośnie tego zapisu.
…To dlaczego moje dziecko od 1.09.2017 realizujące roczny obowiązek przedszkolny w przedszkolu publicznym musi płacić za opiekę w zerówce powyżej 5 godzin. Wystawiono mi rachunek i muszę go zapłacić i kropka- przedszkole we Wrocławiu. Tłumaczą, że ustawa dotyczy dzieci, które ukończyły 6 lat. Moje jest z 30 listopada 2011 r. Ma 5 lat i 10 m-cy.???