Opieka nad wnukami wydłuża życie – najnowsze wyniki badań

Dziadkowie, którzy angażują się w opiekę nad wnukami żyją dłużej niż ich rówieśnicy, którzy tego zadania się nie podejmują.

Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy opublikowali wyniki badań w czasopiśmie „Evolution and Human Behavior” i tym samym potwierdzili znaną od dawna „hipotezę babci”, czyli wartość instytucji, która nie tylko jest nieoceniona dla dzieci i wnuków, ale ma również korzystny wpływ na samych seniorów. Być może wynika to z tego, że w opiekę angażują się seniorzy, którzy mają wystarczająco zdrowia i energii? A może przyczyna jest całkiem inna?

Być może przebywanie z dziećmi jest korzystne, bo dodaje energii, odmładza, zmusza do kreatywności, pozwala na szczery śmiech?

Zespół naukowców pod kierownictwem Sonji Hilbrand w 19-letnich badaniach przeanalizowali bazę danych 500 seniorów w grupie wiekowej od 70 do 103 lat. Były to starsze osoby, niebędące wyłącznymi opiekunami dzieci, ale pomagającymi w opiece.

dziadkowie

Angażowanie się w opiekę zmniejszało o 37% ryzyko zgonu w następnej dekadzie ich życia w stosunku do rówieśników, którzy nie opiekowali się wnukami. Analiza nie dotyczyła jedynie wieku badanych, ale również uwzględniła stan zdrowia, status ekonomiczny, społeczny, itd..

Być może powodem wydłużenia życia jest sam fakt poczucia bycia potrzebnym, możliwość realizowania celu i tym samym wzrost poczucia wartości? Bo podobny efekt wydłużenia życia naukowcy odnotowali u seniorów pomagającym dorosłym już dzieciom, a także osobom niebędącym członkami rodziny…

Jedno jest pewne: opieka nad wnukami to zadanie, którego większość babć i dziadków nie umie sobie odmówić. Jeśli nie staje się zbyt obciążające, zazwyczaj stanowi nieocenione źródło radości.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy