Oparzenia pierwsza pomoc – przeczytaj, oby się nie przydało

Wypadki zdarzyć się mogą zawsze. Niestety często z powodu dużej aktywności i niewielkiej wyobraźni dotyczą dzieci. Maluchy, zwłaszcza w pierwszych latach życia, są tak energiczne, że nawet oczy naokoło głowy nie załatwiają sprawy i często dochodzi do przykrych zdarzeń. Dlatego wpisy takie jak ten są potrzebne. Jak postępować, gdy dojdzie do oparzenia? Oparzenia pierwsza pomoc – przeczytaj.

Oparzenia – kiedy dochodzi do groźnych sytuacji

Oparzenia to nic innego jak uszkodzenia skóry. Dochodzi do nich na skutek podwyższonej temperatury, czynników chemicznych, a także elektrycznych. Najczęściej zmiany dotyczą skóry, rzadziej błon śluzowych jamy ustnej, gardła, żołądka.

Najczęściej dochodzi do oparzeń termicznych, zwłaszcza w trakcie przygotowywania posiłków, gdy na skórę rozleje się gorąca woda, gdy dłoń dotknie gorącej płyty czy naczynia, a także podczas jedzenia i picia – gdy nie poczekamy aż posiłek czy napój się nieco schłodzi. Oparzyć się można nie tylko gorącym płynem, ale także gorącą parą wodną a także gorącym ciałem stałym.

oparzenia pierwsza pomoc

Oparzenia pierwsza pomoc

Sposób postępowania w przypadku oparzenia zależy od rozległości uszkodzeń na skórze oraz od ich zaawansowania.

Gdy dochodzi do oparzenia I stopnia (na skórze pojawia się zaczerwienie, rumień, niewielka bolesność) lub II stopnia (na obszarze zaczerwienionym występują pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, którym towarzyszy duża bolesność), po pierwsze należy usunąć przyczynę oparzenia – stłumić pożar, odsunąć się od gorącej wody, pary wodnej, szybko zdjąć lub rozciąć oblaną wrzątkiem odzież – jeśli nie przywarła do skóry i nie powstały pęcherze.

Kolejny krok to szybkie schłodzenie miejsca oparzenia – polewając je chłodną wodą, pozostawiając pod jej wpływem przez co najmniej 10-15 minut lub do ustąpienia bólu. Po wysuszeniu skóry należy nałożyć na uszkodzony obszar suchą gazę. Można również pokryć miejsce oparzenia specjalną pantenolową pianką łagodzącą i chłodzącą. W przypadku silnego bólu można sięgnąć po środek przeciwbólowy.

Jeśli oparzenia są rozległe lub poważne, należy pokryć miejsce oparzenia ręcznikiem zamoczonym w zimnej wodzie i wezwać pogotowie. Należy utrzymywać miejsca poparzone w pozycji nieco wyższej niż reszta ciała, co łagodzi ból i zapobiega przekrwieniu.

Warto pamiętać, że tylko niewielkie oparzenia mogą być leczone w warunkach domowych. Większe należy skonsultować z lekarzem. Do szpitala należy udać się zawsze, jeśli oparzenie dotyczy twarzy, krocza, dłoni. Absolutnie nie należy manewrować przy pęcherzach, przebijać ich, stanowią one naturalną barierę ochronną dla podrażnionej skóry. Na poparzoną powierzchnię nie wolno też nanosić żadnych kremów, maści ani innych preparatów. Jeśli doszło do oparzeń dłoni, należy możliwie szybko zdjąć pierścionki. Jeżeli uszkodzenia skóry są rozległe, nie wolno podawać żadnych środków doustnych, zanim nie uda się potwierdzić ciągłości układu pokarmowego.

Opracowane na podstawie: Kazimierz Janicki, „Turystyczny Poradnik Medyczny”

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Letitia Letitia

    "…and there's no way I could even begin procrastinating between now and thtT.&quoe;nhere's a support group for us. I'll see if I can get around to mailing you an invitation.