Omdlenia w ciąży zdarzają się…i często są odbierane bardzo emocjonalnie. Czy na pewno wszystko ze mną w porządku? Co z dzieckiem? A gdy zemdleję poza domem i nie będzie obok mniej bliskiej osoby, to co wtedy? Pytania się mnożą. Tak jak wątpliwości. Jak sobie z nimi radzić? I jaka jest prawda, jeśli chodzi o omdlenia w ciąży?
Omdlenia, czyli co? Omdlenia w ciąży
Omdlenie to przejściowa utrata przytomności spowodowana niskim ciśnieniem krwi i brakiem wystarczającej ilości krwi oraz tlenu w mózgu.
Omdlenia w ciąży przyczyny
Omdlenia w ciąży to skutki gorszego samopoczucia. Gdy kobieta czuje, że robi się jej słabo i kręci się jej w głowie, ryzyko omdlenia w ciąży jest realne. Gorsze samopoczucie w ciąży nie jest niczym nadzwyczajnym. Po prostu wynika ze zmienionej fizjologii.
W ciąży zmienia się gospodarka hormonalna, która ma wpływ na funkcjonowanie niemal każdego obszaru ciała.
W ciąży zmienia się funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Przede wszystkim zwiększa się ilość krwi, nawet o 45%. Serce musi się z tym zmierzyć, w ciąży jest mocno obciążone. Rozluźnieniu podlegają naczynia krwionośne.
Zmienia się ciśnienie krwi. Na początku ciąży jest zazwyczaj niższe, może powodować uczucie ospałości, braku energii. W trakcie ciąży nieco zwiększa się, osiągając swoje najwyższe poziomy w okolicy połowy ciąży.
Skutkiem tych rewolucji w działaniu układu krążenia mogą być bóle głowy, zawroty głowy, a w skrajnych sytuacjach omdlenia w ciąży. Choć z jednej strony są fizjologiczne, to nie należy ich ignorować i o każdych niepokojących objawach należy poinformować lekarza prowadzącego.
Jak zapobiegać omdleniom w ciąży?
Nie da się zapobiegać w 100% omdleniom w ciąży, można jednak nieco zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się.
Jednym z ważniejszych sposobów jest unikanie gwałtownego wstawania. Dlaczego? Gdy siedzimy, krew gromadzi się przede wszystkim w dolnym obszarze ciała – w stopach i nogach i przy gwałtownej zmianie pozycji, kiedy próbujemy wstać, do serca i mózgu nie dociera wystarczająco dużo krwi. Skutkiem tego jest gwałtowny spadek ciśnienia krwi, co może prowadzić do omdlenia. Stąd warto wstawać powoli, nie gwałtownie.
Niestety do omdlenia może dojść nawet w pozycji leżącej, jednak w takiej nie ma tyle obaw o ewentualne przykre skutki.
Poza tym należy uważać na chwile dłuższego stania. Lepiej ich unikać, jednak jeśli z jakiegoś powodu musimy nieco dłużej pozostać w pozycji stojącej w ciąży, warto ruszać się, pochodzić, lekko poruszać palcami u stóp.
Warto też uważać na anemię. Ta niestety może również pogarszać samopoczucie kobiety w ciąży. Kontrolowanie wyników krwi i spożywanie żelaza, gdy lekarz uzna to za konieczne, może znacznie pomóc.
Kluczowe jest ponadto spożywanie wystarczającej ilości płynów. Zawroty głowy w ciąży mogą być wynikiem odwodnienia. Dlatego warto zadbać o to, by dostarczać co najmniej 2 litry płynów na dzień.
Omdlenia w ciąży – co robić?
Gdy w ciąży robi się nam niedobrze, czujemy się słabo, kręci się nam w głowie, nie czekajmy aż samo przejdzie. Należy działać od razu: natychmiast usiąść, włożyć głowę między nogi. Jednak najlepiej położyć się, żeby nie dopuścić do utraty przytomności, która mogłaby doprowadzić do uderzenia głową o twardą powierzchnię i skończyć się poważnie. W ciąży zaleca się kładzenie na lewym boku.
Dlatego tak ważne jest, by przy pierwszych objawach osłabienia, działać. Omdleniom w ciąży lepiej zapobiegać niż potem usuwać ich skutki. A te mogą być niestety poważne.
Czy omdlenia w ciąży mogą być niebezpieczne?
Od dawna mówiono kobietom, że omdlenia w ciąży są naturalne. Stanowią jeden z symptomów odmiennego stanu.
Okazuje się jednak, że zespół kardiologów przeprowadził badania (opublikowane w Journal of the American Heart Association) , przeanalizował dokumentację 481.930 dzieci urodzonych w latach 2005 – 2014.
Badacze odkryli, że omdlenia w pierwszym trymestrze wiązały się z większym ryzykiem przedwczesnych porodów, podnosiły też ryzyko chorób serca u matek. Jeśli matka zemdlała więcej niż jeden raz w pierwszym trymestrze, u dzieci rosło ryzyko urodzenia z niską wagą urodzeniową. Stąd nie wolno ignorować epizodów utraty przytomności i każdy dobrze skonsultować z lekarzem.
Według niektórych ekspertów omdlenia w ciąży mogą być ważnym sygnałem. Kobiety, które ich doświadczają powinny szczegółowo monitorować stan sercowo-naczyniowego, bo wystąpienie u nich omdleń w ciąży niestety zwiększa ryzyko chorób serca w przyszłości.
Komentarze