Czytając etykiety na kosmetykach, można być bardzo zaniepokojonym. Znajduje się tam tyle „chemii” i całkiem zbędnych dodatków, co może wywołać sprzeciw świadomych rodziców. I tak właśnie jest. Lista substancji stosowanych do produkcji kremów czy płynów do kąpieli budzi niepokój i rodzi potrzebę szukania alternatyw. Nic dziwnego, że wiele młodych mam sięga po naturalne produkty, które stosuje u małych dzieci i u siebie. Prym wśród nich wiedzie olej kokosowy. Doskonały nie tylko w kuchni. Idealnie sprawdza się olej kokosowy dla dziecka.
Znacie? Stosujecie?
Olej kokosowy zdobywa dużą popularność na całym świecie. Doceniany jest ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe (dzięki zawartości kwasu laurynowego). Jest alternatywnym składnikiem dla substancji pozyskiwanych syntetycznie, naturalnym, wolnym od „chemii”. Wykorzystując go do higieny, można nie tylko oszczędzać pieniądze, ale przede wszystkim działać ekologicznie, z myślą o zdrowiu skóry maluszka.
Jak wykorzystać olejek kokosowy dla dziecka?
Olej kokosowy na pieluszkowe zapalenie skóry
Zaczerwieniona skóra na pupie? Jeśli zmiany nie są znaczne, można spróbować usunąć je w naturalny sposób. Gęsty olej kokosowy będzie działał na skórze jak bariera, nie podrażni jej, wręcz przeciwnie – nawilży i odżywi. Przyspieszy jej odbudowę. Działa na kilka sposobów: zwiększa zdolność pokrywania ran nowym nabłonkiem, zwiększa aktywności enzymów antyoksydacyjnych oraz stymuluje większe usieciowanie włókien kolagenowych w naprawianej tkance.
Dzięki temu, że ma działanie przeciwgrzybiczne, może służyć do leczenia infekcji na skórze wywołane przez Candida (także szczepy odporne na inne leczenie). Poza tym ważnym atutem jest delikatność naturalnego oleju kokosowego i brak wchodzenia w interakcje z pieluszkami i ich składnikami.
Olej kokosowy jako balsam
Jeśli dziecko nie ma AZS ani innych problemów skórnych, jego skóra jest z pewnością wystarczająco gładka i miękka i nie potrzeba nakładać na nią żadnych preparatów. Jednak jeśli czujesz, że warto, olej kokosowy to dobry wybór.
Olej kokosowy ma działanie nawilżające i ochronne. Zastosowany na suche obszary może je skutecznie zregenerować. Poza tym wiele osób poleca go jako naturalny sposób na egzemę.
Olej kokosowy na ciemieniuchę
Olej kokosowy może pomóc w usuwaniu ciemieniuchy.
Wystarczy, że naniesiemy go na skórę głowy, wykonamy delikatny masaż i pozostawimy na niej przez około 20 minut. Po tym czasie wystarczy, że spłuczemy główkę wodą i delikatnie przeczeszemy miękką szczotką, by usunąć łuski.
Olej kokosowy na wszy
Olej kokosowy dla dziecka w połączeniu z olejkiem anyżowym znajduje zastosowanie, jeśli dziecko ma wszy. Według wielu badań, jest bardziej skuteczny niż permetryna, substancja chemiczna.
Olej kokosowy do mycia
Dzieci się brudzą. To naturalne.
Jak w skuteczny sposób oczyścić i odświeżyć ich skórę?
Wystarczy, że sięgniemy po mydło kastylijskie (100% naturalne), olejek kokosowy i wodę. Wszystkie składniki łączymy i gotowe. Nie będą potrzebne żadne eteryczne dodatki, bo olejek kokosowy ma delikatny, przyjemny zapach.
Olejek kokosowy do masażu niemowląt
Masaż niemowląt nie tylko pozwala zrelaksować dziecko, ale również ma wpływ na wzmocnienie więzi rodzic-dziecko. Wiele gotowych preparatów do masażu wykonanych jest na bazie ropy naftowej, składnika, który chcemy omijać szerokim łukiem.
Na szczęście można prosto i szybko samodzielnie przygotować olejek do masażu. Wystarczy, że połączymy w proporcjach 1:1 olejek kokosowy i oliwę z oliwek. Dwa składniki mieszamy i są gotowe do użycia.
Olej kokosowy i ochrona UV
Udowodniono, że olej kokosowy blokuje w 30% przed promieniowaniem UV. To dobra wiadomość, bo promieniowanie UVA i UVB w nadmiarze działa bardzo niekorzystnie na skórę, zwłaszcza małego dziecka.
OOOO…nie miałam pojęcia, że tak wiele zastosowań ma olejek kokosowy. Sama lubię i często stosuje zamiast mleka krowiego do ciasta.
Warto stosować naturalne metody. Nie wierzcie tym wszystkim nadętym producentom i nie trujcie się!
Dzisiaj probuje zastosować olej kokosowy na ciemieniuchę mojego synka.Zobaczymy efekty za jakiś czas;-)
Daj znać, jak poszło :)
Witam,bardzo spodobał mi się ten artykuł,ponieważ od jakiegoś czasu olejek kokosowy zagościł w naszym domu na dobre:),wykorzystuję go w kuchni, jak i w codziennej pielęgnacji.Od jakiegoś czasu borykam się z problemem ciemieniuchy u mojego kilku miesięcznego niemowlaka i na pewno spróbuję za pomocą olejku kokosowego pozbyć się jej,bardzo pomocne wskazówki,dotyczące pielęgnacji naszych pociech:).Pozdrawiam:)
Polecam peeling właśnie z oleju kokosowego, fusów po kawie parzonej z dodatkiem np ulubionego balsamu do ciała (w moim przypadku to Nivea). Wszusykie skladniki mieszamy. Ciało jest gładkie i nawilzone. Jeszcze jedno, jeśli macie szorstkie ręce to taki peeling czyni cuda, spróbujcie :-)