Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny – dobry pomysł?

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to propozycja stworzona przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej dla rodzin z przynajmniej trójką dzieci (niezależnie od dochodów). Karta wydawana jest bezpłatnie każdemu członkowi rodziny. Rodzice z karty mogą korzystać dożywotnio, a dzieci do ukończenia 18 roku życia lub do ukończenia nauki. Karta zapewnia system zniżek oraz dodatkowych uprawnień, z których można korzystać na terenie całego kraju.

Funkcjonuje od ponad miesiąca. Czy zdaje egzamin?

Co daje nam ogólnopolska Karta Dużej Rodziny?

Na pewno tańsze wejścia do muzeów, kin, jak również przejazdy komunikacją PKP (karta oferuje 25-proc. zniżkę, ale tylko przy zakupie biletu dla minimum trzech osób. Ulgę na zakup rocznej REGIOkarty – programu obejmującego podróżowanie pociągami pięciu przewoźników – proponują także Przewozy Regionalne). To nie ulega wątpliwości. Niestety na tym oferta się póki co kończy. W dziale turystyka odnajdziemy kilka pozycji i to takich, które moglibyśmy uznać za „ekskluzywne”, w których wypoczynek liczony jest w tysiącach złotych na tydzień. Dzięki KDR możemy zrobić tańsze zakupy w…Alma Market (jeden z droższych sklepów spożywczych), Vistula i Kruk. Jak łatwo zauważyć brakuje tu pozycji z listy „pierwszych potrzeb”. Niecodziennie przecież kupuje się biżuterię czy garnitur.

zakupy

sosrodzice.pl: Czy Karta Dużej rodziny to dobry pomysł?

Marzena Kąkała (Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza): Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to dobry pomysł, ale nie w obecnym stanie. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie wie, jakie są potrzeby rodzin wielodzietnych.Czekamy na oferty  bliższe naszym potrzebom. W tej chwili wnioski złożyło ok. 100 tys. rodzin na 3/4 mln, to niewiele, biorąc pod uwagę, że taka możliwość istnieje od ponad miesiąca.

Ile pozwala ogólnopolska Karta Dużej Rodziny tak naprawdę oszczędzić przeciętnej rodzinie?

M.K: Główne źródło sporych oszczędności  tkwi w zakupach, głównie żywności. Problem w tym, że ta część programu resortowi pracy nie  wyszła. Nie warto jej komentować z uwagi na to, że kierowana ona jest do najbogatszych rodzin, które stanowią ułamek.  Natomiast na wizytach w muzeach oszczędność jest znikoma, z racji że nie jest to produkt pierwszej potrzeby.

Co zamiast Karty Dużej Rodziny?

Biorąc pod uwagę ,że praca nad Ogólnopolską Kartą Dużych Rodzin trwała kilka lat, a efekty jej są mierne, nie zastanawiałabym się nad kolejnym rozwiązaniem. Myślę, że trzeba dopracować KDR tak, żeby korzystanie z nich dawało oszczędności rodzinom wielodzietnym.
ogólnopolska karta dużej rodziny

Karta Dużej Rodziny to póki co świetny pomysł, którego realizacja pozostawia wiele do życzenia…Szkoda, bo nie taki był zamysł…

Póki co nasza ocena jest jednoznaczna – słabo, oj słabo…

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Kamila Kamila

  Wyszło jak zwykle

 2. kasik kasik

  durny pomysł, głupio realizowany, zresztą jak zwykle…po rządzących nie można się niczego mądrego spodziewać

 3. edi edi

  Ja od roku posiadam kartę ” Częstochowska rodzina +” i tylko dwa razy z niej skorzystałam

 4. Piotr Piotr

  Pomysł nie można powiedzieć tylko dobry, powiem więcej bardzo dobry .. ale niestety nic więcej powiedzieć nie można . Jeśli przygotowania trwały kilka lat to można tylko pogratulować. Mam już tę Kartę ale co z tego, skoro nic praktycznego nie daje. Najbardziej irytuje mnie jednak fakt, że Ministerstwo od początku zwracało uwagę na to iż będę zniżki na PKP i chwali się zniżkami np. 30 % na przejazdy pociągami regionalnymi itd. co jest absolutnie nieprawdą. Zniżka jest na zakup REGIOkarty w cenie 140 zł. zamiast 175 zł.(powalające 35 zł. taniej), która dopiero umożliwia takie zniżki. I to tylko pierwszej karty, gdyż kolejna z automatu kosztuje .. 140 zł. No cóż .. nie pozostaje pogratulować Ministerstwu dobrego samopoczucia oraz rządowi dbania rodzin wielodzietnych.