Jak dieta w ciąży wpływa na zdrowie dziecka w przyszłości?

Mówiąc o tym, jak ważna jest dieta w ciąży, ryzykujemy, że potraktujecie nas jak gońca przynoszącego złe nowiny. Dlatego już na samym wstępie podkreślę, że nie o to chodzi, by wzbudzać w jakiejkolwiek z mam poczucie winy, ani o to, aby żyć w ciąży w strachu. Z drugiej strony nie jest tak, że przemilczana prawda jest lepsza niż fakty, które przerzucają na barki rozchwianej emocjonalnie mamy wielką odpowiedzialność – za zdrowie przyszłego dziecka. Warto wiedzieć absolutnie wszystko, co ma wpływ na zdrowie maluszka. Nawet jeśli kosztem jest obrzydzenie do słodyczy i wyrzuty sumienia po wypiciu coli w ciąży.

Jeśli sądzicie, że lepiej mieć wiedzę niż jej nie mieć, to czytajcie dalej. Właśnie w takim duchu powstał ten artykuł.

Zdrowa dieta w ciąży – ma naprawdę znaczenie?

Najnowsze badania dowodzą, że im zdrowsze życie w brzuchu mamy, tym zdrowsze życie poza nim. Im lepiej będziemy się odżywiać w okresie ciąży, tym lepszy start zapewnimy dziecku

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że zmiany w diecie mogą zmieniać funkcję genów. Stąd coraz dynamiczniej rozwija się epigenetyka badające te zależności, czyli wpływ środowiska na genom człowieka.

Dieta podczas ciąży – gdy jesz nie tylko dla siebie…

dieta w ciazyNieprawidłowe nawyki żywieniowe matki mogą wpływać właściwie na każdy układ u dziecka:

 • układ hormonalny – wahania poziomu insuliny, nieprawidłowy metabolizm glukozy,
 • układ rozrodczy – większe prawdopodobieństwo powstania zespołu policystycznych jajników,
 • układ krwionośny – zaburzenie funkcji śródbłonka, sztywność tętnic, tym samym większe ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego w dorosłym życiu,
 • układ kostny – obniżona gęstość mineralna kości,
 • układ pokarmowy – gorsze funkcjonowanie wątroby, upośledzenie metabolizmu cholesterolu,
 • układ odpornościowy – większa podatność na alergie i infekcje.

Otyłość u dziecka i inne problemy z wagą

Okazuje się, że istnieje również związek między ilością tkanki tłuszczowej u przyszłej mamy a ilością tkanki tłuszczowej u dziecka w przyszłości. Jeśli płód w brzuchu nie otrzymuje dostatecznie dużo odpowiednich składników lub otrzymuje zbyt dużo nieodpowiednich składników, zaczyna funkcjonować silny mechanizm adaptacyjny, który sprawia, że w ciele dziecka zaczyna się gromadzić tłuszcz. Maluch rodzi się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia otyłości w dorosłym życiu.

Naukowcom poprzez badanie surogatek udało się udowodnić, że to, co dzieje się w macicy ma równie duży, jeśli nie większy, wpływ na skłonność dziecka do zapadania na różne choroby niż genetyka. Potwierdziły to też obserwacje w II wojnie światowej, które pokazały, że kobiety, które żyły w głodzie, rodziły często dzieci cierpiące na zaburzenia metabolizmu glukozy. W ten sposób obalono teorie, że dziecko zawsze wyżywi się kosztem mamy i jeśli nie dostarczy się jemu wystarczającej ilości składników odżywczych, ono sobie je „weźmie” z ciała kobiety. Nic podobnego!

Cukrzyca a dieta przyszłej mamy

Złe odżywianie w ciąży może mieć również wpływ na zmniejszenie liczby komórek beta produkujących insulinę w trzustce, co niestety kończy się często cukrzycą.

Ponadto objadanie się przyszłej mamy (chronicznie wyższy poziom insuliny) powoduje, że dziecko rodzi się z podwyższonym poziomem insuliny i cukru we krwi, co zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę. Okazuje się, że dzisiejszy sposób odżywiania i styl życia sprawia, że zapadalność na cukrzycę wśród dzieci ciągle wzrasta.

Menu w ciąży a nadciśnienie

Obecnie 25% osób dorosłych cierpi z powodu nadciśnienia.

Naukowcy coraz częściej zauważają, że nieprawidłowa dieta w ciąży może prowadzić do gorszej elastyczności tętnic u dziecka, co znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia w dorosłym życiu.

Dieta powinna być dobrze zbilansowana

W diecie przyszłej mamy nie powinno zabraknąć produktów z żadnej grupy. Nienaturalne ograniczenie na przykład węglowodanów, według Diabetes wpływa na zwiększenie w przyszłości pojawienia się problemu otyłości oraz już wspomnianej wyżej cukrzycy. Dieta matki w ciąży może bowiem ingerować w DNA i zmieniać je.

Organizacja The British Heart Foundation, zajmująca się przede wszystkim profilaktyką chorób serca, uwzględniając powyższe dane i wyniki przeprowadzonych badań apeluje do kobiet w ciąży, aby odżywiały się rozsądnie, zwracając uwagę na stosowanie różnorodnego menu. Więcej na ten temat.

Bibliografia
W.Sears, M.Sears, Księga ciąży, Warszawa 2014
„Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy” lek.med. Michael F. Roizen, lek. med. Mehmet C. Oz
Diabetes, BBS News
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. ciezarowka ciezarowka

  srednia perspektywa zwłaszcza na czas, w którym wiele kobiet się objada i je sporo słodyczy :/

 2. Młoda mama Młoda mama

  Zdecydowanie popieram hm… nie dietę a poprostu zdrowe, zbilansowane jedzenie. Żyjemy w społeczeństwie „szybkim”, co za tym idzie, również szybkiego jedzenia i każdy czasem ma ochotę na chipsa, colę, hamburgera. Jednak puste, niezdrowe kalorie to właśnie przyczyna nadwagi i mamy, i dziecka. Mój lekarz prowadzący ciążę uświadomił mi jak ważne dla maleństwa, mamy, łatwiejszego porodu jest właściwe odżywianie. Weliminowanie słodyczy, regularne posiłki i przede wszystkim ruch zminimalizowały przyrost wagi. Każdej przyszłej mamie będę zalecała zdrowy umiar, jedzenie dla dwojga nie za dwóch i ruch. I jak napisano wyżej ważne są właściwe nawyki!

 3. kasik kasik

  Niestety wszystko się mści, jeśli nie od razu to później.

 4. Jola22 Jola22

  Bardzo ciekawe co tu napisaliście

 5. mama trojki mama trojki

  to bardzo ważne, żeby się zdrowo odżywiać!

 6. Eliza Eliza

  Jak dla mnie w ciąży można sobie na więcej pozwolić. jak się już maluszej pojawi na świecie to wtedy można zacząć wracać do formy. wtedy jakaś dietka, REKLAMA i działamy.

 7. MonikaM MonikaM

  W ciąży trzeba zwracać uwagę na to co jemy, i raczej jeść zdrowo, no ale przecież nikt nam głowy nie urwie jak w chwili słabości zjemy jakąś czekoladę czy burgera :D Wszystko jest dla ludzi. Do tego odpowiednie suplementy, i będzie dobrze :)

 8. klara klara

  w trakcie ciąży nasze zdrowie wpływa na zdrowie maluszka. Staram się zdrowo odzywiać ale wiadomo,że ciezko dostarczyć wszystkiego z diety