Odrabianie lekcji – od razu po szkole czy później? Jak wyrobić dobre nawyki?

Odrabianie prac domowych dla wielu dzieci jest prawdziwym koszmarem. Zwłaszcza dla kilkulatków, którzy dopiero rozpoczęli edukację szkolną, poświęcanie czasu na dodatkowe wykonywanie zadań wydaje się być jedynie przykrym obowiązkiem i karą. Aby skutecznie pomóc swojemu podopiecznemu w lekcjach, warto postarać się wyrobić w nim właściwe nawyki związane z organizacją pracy. Kiedy jest dobry moment na odrabianie lekcji i jak wesprzeć dziecko w efektywnej nauce?

Odrabianie lekcji

Dlaczego odrabianie lekcji jest takie ważne?

Samodzielna nauka dziecka w domu stanowi niezwykle istotny element edukacji. Odrabianie prac domowych jest bowiem kontynuacją nauki rozpoczętej w sali lekcyjnej.

Pozwala więc lepiej utrwalić zdobyte wcześniej informacje, poszerzyć posiadaną na dany temat wiedzę, a także poćwiczyć nabyte do tej pory umiejętności. Jednocześnie obowiązek odrabiania lekcji stopniowo rozwija w dziecku dobre nawyki i zwyczaje. Przede wszystkim uczy odpowiedzialności oraz samodyscypliny. Ponadto wymaga dokładnego i systematycznego radzenia sobie z rozmaitymi zadaniami. W dużym stopniu stymuluje również wyobraźnię, twórcze myślenie, a także pomysłowość. Pilnując swoją pociechę, żeby pamiętała o odrabianiu prac domowych, dbamy przy tym o jej właściwy rozwój intelektualny.

Odpoczynek dla lepszej koncentracji

Odrabianie pracy domowej od razu po przyjściu ze szkoły zazwyczaj nie jest dobrym pomysłem. Obecnie dzieci spędzają nawet po 8 godzin dziennie przy ławce lekcyjnej, przez co trudno od nich oczekiwać pełnego skupienia i koncentracji zaraz po skończeniu zajęć. Warto więc dać młodemu uczniowi około godziny lub dwóch na odpoczynek czy ulubioną zabawę. Dzięki temu maluch nie tylko odpowiednio się zregeneruje, ale też chociaż na moment odpędzi myśli od codziennych obowiązków.

Koniecznie trzeba jednak pamiętać, aby z góry określić czas, który dziecko może przeznaczyć na tymczasowy relaks. Takie rozwiązanie powinno zapobiec sytuacji, kiedy nasz podopieczny zapomni o lekcjach, wciągając się w interesującą rozrywkę. Przed rozpoczęciem odrabiania prac domowych należy również zadbać, aby maluch był najedzony i w dobrym humorze, co w dużym stopniu pomoże mu się efektywniej skupić na nadchodzących zadaniach.

Znajdź optymalną godzinę na odrabianie lekcji

Odkładanie momentu odrabiania lekcji na późniejsze godziny, a nawet następny dzień, nigdy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Dziecko po całym dniu pełnym wrażeń będzie zmęczone i niechętne do nauki. Z kolei namawianie ucznia do nadrabiania prac domowych rankiem, zaraz przed pójściem do szkoły wiąże się z dużym stresem, popędzaniem oraz poddenerwowaniem, a w takich warunkach nie powinno się liczyć na rzetelne wypełnienie zadań.

Najoptymalniej jest więc znaleźć konkretną porę na codzienne odrabianie lekcji. Niezwykle istotne okaże się tutaj wypracowanie określonych nawyków i schematów. Przykładowy plan dnia, może wyglądać następująco – powrót ze szkoły, obiad, chwila odpoczynku i czasu dla siebie, praca domowa, czas wolny. Taka systematyczność dodatkowo nauczy naszą pociechę sumienności, odpowiedzialności oraz odpowiedniej organizacji pracy, co zdecydowanie zaowocuje w przyszłości.

Podziel zadania na etapy

Czasami zdarza się, że uczeń ma do odrobienia dużo zadań domowych, które mogą mu zająć więcej czasu, niż zwykle. Aby ułatwić dziecku skuteczniejszą naukę, należy więc podzielić pracę na określone etapy. Dzięki temu maluchowi będzie łatwiej się skoncentrować i właściwie zająć lekcjami. Wedle uznania można, co pół godziny robić pięciominutowe przerwy lub, co godzinę – piętnastominutowe. W tym czasie, warto chociaż na chwilę oderwać pociechę od obowiązków. Zrobienie kilku przysiadów, wspólne czytanie zabawnych wierszyków czy gra w łapki w pewnym stopniu odprężą ucznia, co potem ułatwi mu szybszy powrót do nauki. 

Odrabianie prac domowych nie powinno być jedynie przykrym obowiązkiem, ale również cenną lekcją nauki sumienności, samodzielności i odpowiedzialności. Dbając o prawidłową organizację zadań, jednocześnie efektywnie wspieramy więc właściwy rozwój dziecka.

Bibliografia:Green G.W., Jak pomagać dziecku w nauce, Warszawa 1997.Stipek D., Seal K., Jak nakłonić dziecko do nauki?, Warszawa 2002.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.