Odparzenia u niemowlaka – jak leczyć i jak zapobiegać?

Odparzenia u niemowlaka mogą pojawić się niezależnie od pory roku. Jednak najczęściej występują  późną wiosną i latem, kiedy temperatura powietrza szybko rośnie a skóra szybciej się poci.

Gdy dochodzi do pocierania dwóch powierzchni wilgotnej skóry lub jednej z nich z ubraniem (pieluszką) łatwo może dojść do podrażnień i odparzeń. U niemowląt i małych dzieci, u których nie brakuje fałdek skórnych (ciepłych i wilgotnych) odparzenia mogą powstawać na szyi, pod paszkami, w pachwinach a także między pośladkami. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym odparzeniom jest kontakt skóry z moczem, dlatego odparzenia u niemowlaka najczęściej występują na skórze pod pieluszką.

Jak sobie radzić z odparzeniami? Jak im zapobiegać?

Odparzenia u niemowlaka – dlaczego zdarzają się tak często?

Odparzenia u niemowląt to spory problem, który ma wiele przyczyn. Przede wszystkim skóra najmłodszych dzieci jest szczególnie delikatna i narażona na uszkodzenia. Płaszcz hydrolipidowy na skórze najmłodszych jest bardzo cienki i podatny na uszkodzenia. Szczególnie wrażliwe pod tym względem są miejsca, gdzie skóra jest w naturalny sposób cieńsza – w pachach, pachwinach, okolicy pieluszkowej.

odparzenia u niemowlaka

Odparzenia i alergie

Odparzenia bardzo często zdarzają się dzieciom ze szczególnie wrażliwą skórą, na przykład z alergiami, AZS, wypryskami. Często przyczyną jest nadwrażliwość lub złe tolerowanie składników kosmetycznych, uczulenie na stosowane proszki do prania. Niekiedy odparzenia to efekt złego tolerowania stosowanych pieluszek (uwaga! pieluszki mogą uczulić nawet po kilku miesiącach ich stosowania).

Jak leczyć odparzenia u niemowlaka? Oczyszczanie, wietrzenie i natłuszczanie

Odparzeniom sprzyja wilgoć. Zarówno ta spowodowana nadmierną potliwością, jak i związana z kontaktem z moczem, a właściwie amoniakiem. Z tego powodu tak istotne jest:

  • częste zmienianie pieluszek (szczególnie w okresie infekcji, podwyższonej temperatury, ząbkowania, kiedy szczególnie łatwo o odparzenia)
  • wietrzenie odparzonych okolic,
  • dbanie o wrażliwą skórę dziecka: przemywanie jej wodą (najlepiej ograniczyć częstotliwość używania chusteczek nawilżanych, które mogą podrażniać delikatną skórę), dokładne wysuszanie i smarowanie tłustym kremem. Optymalne natłuszczenie chroni przed podrażnieniami. Dobrze sprawdza się również oszczędnie stosowana zasypka, która pozwala zmniejszyć problem z nadmierną wilgocią w ciepłych miejscach na ciele dziecka.

Przeczytaj stare i nowe sposoby na odparzenia u niemowląt – co lepsze: kąpiel w krochmalu czy nowoczesny krem?

A Wy, co polecacie na odparzenia u niemowlaka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.