Odeszły wody płodowe – kiedy do szpitala?

Pęknięcie pęcherza płodowego i odejście wód płodowych jest jednym z pewnych objawów zbliżającego się rozwiązania. Najczęściej dochodzi do tego już w szpitalu na granicy I (okres rozwierania) oraz II fazy porodu (okres wydalania). Niemniej jednak, u około 2 do 4% ciężarnych pęknięcie błon płodowych jest pierwszym i często niespodziewanym sygnałem rozpoczynającej się akcji porodowej. Zatem, jak powinna postąpić kobieta, która zauważyła u siebie odejście wód płodowych? Czy wskazane jest w tej sytuacji pilne udanie się do szpitala? Co robić, gdy odeszły wody płodowe?

Jak ustala się termin porodu?

Fizjologicznie ciąża u człowieka trwa 280 dni (40 tygodni), licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Przyjmuje się jednak, iż noworodka uznaje się za donoszonego w momencie, gdy urodził się pomiędzy 38 a 42 tygodniem jej trwania. Jeśli chodzi o statystyki, to w naszym kraju pomiędzy 38 a 41 tygodniem trwania ciąży przychodzi na świat około 85% dzieci, przed 38 tygodniem około 6,7% (dane z 2010 roku), a po 41 tygodniu około 10%.

Termin porodu ustala się na podstawie daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki (reguła Naegelego). Następnie tak wyliczoną datę koryguje się na podstawie wyniku badania USG wykonywanego w I trymestrze ciąży. Największą dokładnością charakteryzuje się pomiar wymiaru ciemieniowo-siedzeniowego – CRL. Co warte jednak zaznaczenia, tak wyznaczony dzień rozwiązania ma jedynie charakter orientacyjny. Według różnych statystyk bowiem dokładnie w terminie rodzi się jedynie 3 do 5% maluchów.

Objawy zwiastujące poród

Ciało kobiety przygotowuje się do porodu już wiele tygodni przed wyznaczonym przez położnika terminem. Tak więc spośród sygnałów zwiastujących rozwiązanie można wymienić:

  • Obniżenie dna macicy – macica przez cały okres trwania ciąży systematycznie się powiększa i największą wysokość osiąga około 36 tygodnia jej trwania (2 palce poniżej wyrostka mieczykowatego mostka). Wraz ze zbliżającym się terminem rozwiązania następuje jej obniżenie do wysokości z 34 tygodnia ciąży (2 palce poniżej łuków żebrowych).
  • Skurcze przepowiadające – pojawiają się one na kilka dni przed porodem. Są one nieregularne i najczęściej niebolesne. Ich pojawienie się jest często interpretowane przez ciężarne, jako symptom rozpoczynającej się akcji porodowej.
  • Bóle okolicy odcinka krzyżowego-lędzwiowego – skarży się na nie od 50 do 80% ciężarnych w II i III trymestrze. Wśród ich przyczyn można wymienić przeciążenie kręgosłupa oraz ucisk wstawiającej się główki płodu na nerw kulszowy. W patogenezie bólów kręgosłupa istotny jest również wpływ hormonów ciążowych na układ stawowo-więzadłowy. Wpływ hormonów nasila się pod koniec ciąży, co jest wyrazem przygotowywania się ciała kobiety do porodu. Dochodzi do rozluźnienia połączeń stawowych i więzadłowych w miednicy.
  • Odejście czopa śluzowego – czop ma charakter elastycznej, śliskiej, gęstej i przeźroczystej lub lekko podbarwionej grudki śluzu. U części ciężarnych jego odejście może wyprzedzać poród nawet o kilka tygodni (zaleca się wtedy wstrzymanie od współżycia).

Odejście wód płodowych – kiedy udać się do szpitala?

Wody płodowe odchodzą prawidłowo zazwyczaj bezpośrednio przed II fazą porodu, w której to dochodzi do urodzenia się malucha. Najczęściej są przejrzyste, bezbarwne lub słomkowe. Zielona barwa może świadczyć o niedotleniu płodu i jest wskazaniem do cesarskiego cięcia w trybie pilnym. U 2 do 4% ciężarnych odejście wód płodowych ma miejsce wcześniej (minimum godzinę przed rozpoczęciem akcji porodowej). Określa się to mianem przedwczesnego pęknięcia błon płodowych (PROM). Co więcej, wyróżnia się również tak zwane PPROM, które definiuje się, jako przedwczesnego odpłynięcie wód płodowych przed ukończeniem 37 tygodnia trwania ciąży.

odeszły wody płodowe

Jeśli chodzi o postępowanie przy pęknięciu błon płodowych w domu, to każda ciężarna, która zauważyła u siebie odejście wód, powinna pilnie zgłosić się do szpitala. Jest to o tyle ważne, iż może to zwiastować mogący się zacząć w niedługim czasie poród. Bardzo istotny jest również fakt, iż każda kolejna godzina, która mija od pęknięcia błon płodowych do urodzenia się dziecka, zwiększa u niego i u samej matki szanse powikłań.

Postępowanie szpitalne jest zależne od tygodnia ciąży, stanu ciężarnej i płodu oraz czasu, jaki upłynął od odejścia płynu owodniowego. Najczęściej jednak obejmuje ono indukcje porodu lub też skierowanie ciężarnej do cięcia cesarskiego (w przypadku zagrożenia dla matki lub płodu). W przypadkach PPROM wskazane jest postępowanie mające na celu opóźnienie porodu do czasu uzyskania przez płód dojrzałości płuc – istotna jest sterydoterapia (przyspiesza dojrzewania płuc), tokoliza (hamowanie czynności skurczowej macicy) oraz antybiotykoterapia (chroni ciężarną i płód przed zakażeniem).

Słowem zakończenia, u większości kobiet wody płodowe odchodzą już w szpitalu i jest to jeden z kolejnych etapów fizjologicznego porodu. Jeśli chodzi o ich odpłynięcia w warunkach domowych, to jest to wskazanie do pilnego udania się do szpitala.

Bibliografia:
Przedwczesne pęknięcie błon płodowych – wytyczne ACOG
Ginekologia i położnictwo pod redakcją Grzegorza H. Bręborowicza

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.