Odejście wód płodowych – od razu do szpitala?

Płyn płodowy jest bezbarwny, może być zabarwiony na lekko żółto, bywa też lekko podbarwiony krwią. Mając to na uwadze, warto zabezpieczyć fotel w samochodzie ręcznikiem, by nie mieć później dodatkowego obowiązku w postaci sprzątania. Bądź gotowa na pytania, kiedy odeszły wody płodowe, czy odczuwasz skurcze, jakiego były koloru. Lekarz  sprawdzi również, jak czuje się dziecko.

Po odejściu wód płodowych zazwyczaj poród następuje samoistnie. Jednak jeśli akcja porodowa nie rozpocznie się w przeciągu kilku godzin, lekarz zazwyczaj decyduje o indukcji. Oczekiwanie na naturalne rozpoczęcie porodu przez okres dłuższy niż 24 godziny, zwiększa ryzyko zakażenia. U 1 na 100 dzieci rozwija się stan zapalny i zakażenie płodu lub matki (podwyższona temperatura, dreszcze, zaczerwienienie skóry i obniżenie częstotliwości ruchów dziecka). Infekcja wymaga otrzymania antybiotyku i błyskawicznego zakończenia ciąży.

Czy to wody płodowe czy mocz?

Nie zawsze można łatwo ocenić, czy odeszły nam wody płodowe, czy może wypłynął mocz. W zaawansowanej ciąży niekontrolowane popuszczanie moczu jest dość częste. Dlatego, gdy pojawiła się wilgoć, uczucie krótkiego wypływu cieczy, pomocne może być powąchanie bielizny. Jeśli rozpoznamy charakterystyczny woń moczu, mamy odpowiedź.

Odeszły wody płodowe – co dalej?

 • jeśli wody były przezroczyste, zachowuj spokój i w przeciągu godziny jedź do szpitala,
 • jeśli wody płodowe były zielone, wezwij karetę, nie wstawaj i czekaj na przyjazd lekarza,
 • po odejściu wód płodowych, nie uprawiaj seksu, to może być niebezpieczne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 1. Marta Marta

  U mnie właśnie tak się zaczeło – odejściem wód płodowych. potem poszło nadzwyczaj szybko

 2. agrafka agrafka

  U mnie było właśnie „filmowo”. Odejście wód nastąpiło nagle, z trzaskiem ;) A 40 minut i kilka wykręcających na lewą stronę skurczy później córka była na świecie.
  Dlatego ostrożnie z poglądem, żeby się nie spieszyć do szpitala. My ledwo zdążyliśmy. A to był pierwszy poród.