Celem, do którego ma doprowadzić proces odczulanie dziecka, jest usunięcie objawów alergii, które dręczącą daną osobę. Odczulanie wykonuje się na pacjentach w różnym wieku, najczęściej jednak dokonuje się go wtedy, kiedy pacjent jest jeszcze dzieckiem.
Objawy alergii mogą utrudniać dziecku funkcjonowanie lub nawet zagrażać jego życiu i zdrowiu, nie dziwi więc, że większość rodziców alergicznych dzieci pragnie ich zdrowia, do którego może doprowadzić odczulanie. Kiedy więc rozpocząć leczenie? Jak ono wygląda i jakie daje efekty u dzieci? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule!
Alergie, alergeny, alergicy
O alergii można mówić wtedy, kiedy układ immunologiczny człowieka jest zbyt wrażliwy na określoną substancję, która nie powinna być dla organizmu drażniąca czy uczulająca. Alergenem, a więc substancją wywołującą reakcję alergiczną, może być naprawdę wszystko: określony rodzaj pożywienia, kocia lub psia sierść, roztocza bytujące w domach i mieszkaniach, leki, pyłki roślin i wiele innych.
Objawy alergii są zazwyczaj nieprzyjemne i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Kiedy osoba cierpiąca na alergię zostanie wystawiona na działanie alergenu, wtedy pojawia się silny świąd, łzawienie, nieustanne kichanie czy wyciek wodnistego śluzu z nosa. Każdy alergik będzie lepiej lub gorzej radził sobie z objawami alergii, jednak najtrudniej radzą sobie z nimi dzieci. Alergia może uniemożliwić sen, doprowadzić do obniżenia nastroju, rozdrażnienia, płaczu. Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia,
ponieważ droga do pokonania alergii wiedzie przez odczulanie.
Jak wygląda odczulanie dziecka?
Objawy alergii nie pojawią się, jeśli dziecko nie zetknie się z alergenem, jest więc to pierwsza metoda na radzenie sobie z alergią: unikanie. Nie jest to metoda optymalna, a czasami niemożliwa. Można usunąć z diety określone produkty, ale nie da się usunąć pyłków z powietrza wiosną czy latem albo roztoczy z mieszkania i domu. Jeśli dziecko cierpi z powodu alergii nawet w domu czy niemal przez cały rok, warto skorzystać z immunoterapii, która jest jedyną skuteczną metodą walki z alergią. Jak wygląda taka
terapia?
Metody są dwie: pierwszą jest stosowanie preparatów doustnych, drugą zaś podawanie ich za pomocą iniekcji. Wygląda to w ten sposób, że pacjentowi podaje się dawki alergenu, które stopniowo się zwiększa. Proces ten trwa od trzech do pięciu lat. Wreszcie zostaje osiągnięta dawka maksymalna, którą pacjentowi podaje się aż do zakończenia terapii.
Wskazania do odczulania dziecka
Największą przesłanką do skorzystania z terapii zwanej odczulaniem jest fakt nieustannego narażania dziecka na kontakt z alergenem. Jeśli dziecko uczulone jest na roztocza, nie będzie mogło uniknąć kontaktu z takim alergenem, ponieważ występuje on w każdym domu i mieszkaniu. Podobnie sprawa ma się z dziećmi uczulonymi na pyłki, które są obecne w powietrzu niemal przez cały rok. Trzeba jednak zaznaczyć, że jeśli alergia nie jest zbyt nasilona, wtedy immunoterapia nie jest konieczna. Do odczulania są kwalifikowane dzieci o bardzo nasilonych objawach.
Przeciwwskazaniami do odczulania są natomiast takie przesłanki jak zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego czy bardzo ostre postaci infekcji. Nie przeprowadza się też odczulania u pacjentów, którzy nie skończyli piątego roku życia.
Skuteczność odczulania dzieci
Wielu jest krytyków odczulania, którzy podkreślają, że sama terapia trwa zbyt długi i przynosi zbyt małe rezultaty. Faktem jest długotrwałość terapii, nieprawdą jest natomiast stwierdzenie, że jest ona nieefektywna. Alergia na jad owadów ustępuje u dziewięciu na dziesięciu pacjentów. Nieco tylko mniejszą skuteczność odnotowuje się w przypadku uczulenia na pyłki (80%) i roztocza (70%).
Gdzie skorzystać z terapii? Odczulanie dziecka
Najlepszą możliwą drogą uzyskania pomocy jest przyjście z dzieckiem do poradni alergologicznej. W każdej takiej przychodni pracują profesjonaliści z wiedzą i doświadczeniem, którzy potrafią trafnie zidentyfikować daną postać alergii u dziecka, przeprowadzić pełne i bezpieczne leczenie, osiągając zadowalające rezultaty.
Podsumowanie
Alergie są tymi rodzajami zaburzeń, które są wyjątkowo uciążliwie. Czasem są łagodne, czasem uniemożliwiają funkcjonowanie, w rzadkich przypadkach mogą nawet przyczynić się do czyjejś śmierci. W żadnym wypadku nie należy bagatelizować stanu zdrowia dziecka i uważnie śledzić jego reakcje. Walka z alergią jest często długotrwała, ale możliwa i w przeważającej części przypadków niezwykle skuteczna.
Nie warto rezygnować z terapii ze względu na czas jej trwania lub zniechęcenie. Efekty przychodzą po czasie i zostają z dzieckiem.
Komentarze