Odchudzanie przed ciążą – jak to mądrze zrobić?

Utrata zbędnych kilogramów przed ciążą jest dobrym sposobem na zadbanie o siebie. Jednocześnie, po ciąży dużo łatwiej będzie wrócić do ulubionej wagi. W jaki sposób bezpiecznie odchudzić się przed ciążą? Jak zadbać o dietę i aktywność fizyczną? Czy odchudzanie przed ciążą to dobry pomysł? W tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Odchudzanie przed ciążą

Dlaczego warto odchudzić się przed ciążą?

Zdrowe ciało będzie dużo lepiej przygotowane na ciążę. Z tego powodu utrata zbędnych kilogramów przed zajściem w ciążę jest doskonałym pomysłem. Należy pamiętać, że odchudzanie powinno być przeprowadzone stopniowo. Na 6. miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę warto więc rozpocząć regularną aktywność fizyczną. W tym czasie należy też rozpocząć zbilansowaną i świadomą dietę, dopasowaną do potrzeb danej kobiety.

W przypadku diety przedciążowej warto wzbogacić ją o kilka kluczowych składników. Jednym z najważniejszych jest kwas foliowy, niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu w pierwszym trymestrze. Warto też zadbać o odpowiednią dawkę witaminy C, którą można znaleźć w owocach cytrusowych i pietruszce. Składnik odpowiada za wielopłaszczyznowe wsparcie organizmu na początkowym etapie ciąży.

Istotnym składnikiem w ciąży jest także kwas omega-3, działający korzystnie na układ odpornościowy. Dobrym źródłem kwasu foliowego w diecie, jest brukselka, brokuły, szpinak czy bób, zaś kwasów omega-3 tłuste ryby morskie i awokado. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by dostarczać wyżej wymienione składniki za pomocą suplementów diety.

Spadek kilogramów przed ciążą – jak sobie pomóc?

Oprócz wybranej aktywności fizycznej, pozbyciu się zbędnych kilogramów pomagają też zdrowe nawyki żywieniowe. Aby odchudzanie było skuteczne, warto zwracać uwagę na ilość oraz wielkość spożywanych posiłków. Deficyt kaloryczny, czyli spożywanie mniejszych porcji jedzenia sprawia, że kilogramy znikają znacznie szybciej. Warto więc kontrolować ilość dziennie spożywanych kalorii i nie zapominać o dodaniu napojów w obliczeniach (np. soków owocowych czy alkoholu).

W procesie zdrowego odchudzania warto też pić spore ilości wody. Minimalne 2 litry na dobę nie tylko dobrze nawadniają organizm. Woda sprawia też, że zdecydowanie rzadziej chce się sięgnąć po przekąskę między posiłkami.

Warto też pamiętać o tym, by dieta była zbilansowana i różnorodna. Dostarczając organizmowi różnych składników, można liczyć na dużo lepsze efekty odchudzania. Co więcej, w ten sposób dieta nie będzie nudna i monotonna, a co za tym idzie – ryzyko zboczenia ze ścieżki zdrowego odżywiania będzie znacznie mniejsze.

Których składników warto unikać?

Odchudzanie wcale nie oznacza konieczności wykorzystania restrykcyjnej diety. Aby utrata zbędnych kilogramów przed ciążą była skuteczniejsza, warto jednak ograniczyć spożywanie niektórych pokarmów. Które składniki warto więc spożywać rzadziej?

  • Cukier – cukry proste szybko odkładają się w organizmie, powodując zbędną tkankę tłuszczową. W przypadku konieczności użycia cukru, warto więc sięgnąć po mniej kaloryczne odpowiedniki np. erytrytol, stewię czy korę brzozy.
  • Tłuszcze trans – popularny składnik chipsów, cukierków i fast foodów. Tłuszcze trans wpływają negatywnie na płodność, a także zwiększają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego). Składniki tego typu występują pod różnymi nazwami, takimi jak tłuszcz uwodorniony, utwardzony lub częściowo utwardzony.
  • Białe pieczywo – najczęściej stosowana mąka ma niewiele wartości odżywczych, za to jest bardzo kaloryczna. Białe pieczywo można jednak bez trudu zastąpić wypiekami razowymi czy żytnimi. Obecnie można też kupić wiele produktów mącznych w wariancie innym niż pszennym np. makaron orkiszowy czy z pszenicy durum.
  • Alkohol – zbyt duże ilości alkoholu oddziałują niekorzystnie na każdy organ. Substancja jest dość wolno metabolizowana przez wątrobę, czego efektem jest odkładanie się tłuszczu w organizmie. Warto więc zachować umiar w spożywaniu alkoholu, szczególnie będąc na diecie.

Jaką aktywność fizyczną wybrać?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, a także możliwości danej kobiety. Dobrym rozwiązaniem będą zarówno zajęcia fitness, jak i pływanie czy jazda na rowerze. Ważnym jest jednak, by aktywność fizyczna była wykonywana w sposób regularny. Dopiero wówczas, w połączeniu ze zdrową dietą będzie można zauważyć pierwsze efekty kuracji.

Utrata zbędnych kilogramów przed ciążą pozwala lepiej przygotować organizm na wielkie wydarzenie. Jednocześnie, kobiety regularnie uprawiające sport i odżywiające się w odpowiedni sposób mogą liczyć na szybszy powrót do formy po porodzie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.