Odchudzanie po ciąży, czyli jak być mamą w wysokiej formie

Inf. prasowa komentarzy: 0

Świat portali społecznościowych nie służy zwykłym kobietom, które kilka tygodni po porodzie rzadko mogą pochwalić się wysportowaną sylwetką. Nie musimy dążyć do ideału, który jest nieco oderwany od rzeczywistości. Warto jednak o siebie zadbać, bez pośpiechu i we własnym tempie. Odchudzanie po ciąży pozwala nie tylko wrócić do szczupłej sylwetki, ale też zachować odrobinę własnej przestrzeni w absorbującym świecie macierzyństwa.

Kiedy możesz zacząć się odchudzać?

Okres połogu to jedyny etap, w którym nie powinnaś myśleć o diecie i intensywnych treningach. Pamiętaj jednak, że już sam poród wiąże się z wyraźnym spadkiem wagi. Krótko po przyjściu na świat dziecka, wiele kobiet waży nawet 10 kg mniej niż pod koniec ciąży. Wliczamy w to wagę dziecka, łożysko, płyn owodniowy i zatrzymaną w organizmie wodę. Cała reszta zależy od tego, jak wiele tkanki tłuszczowej zgromadziłaś w ciągu 9 miesięcy. Każda kobieta tyje w ciąży nieco inaczej. Ma na to wpływ nie tylko dieta czy wysiłek fizyczny, ale również ewentualne choroby i predyspozycje genetyczne. Jedno jest pewne – jeśli po okresie połogu czujesz się dobrze, podstawowe badania (morfologia, mocz, żelazo, cukier) wychodzą w normie, a ginekolog daje Ci zielone światło – możesz rozpocząć kurację odchudzającą. Laktacja nie jest przeciwwskazaniem, choć pamiętajmy, że karmienie piersią wymaga dostarczania nieco większej ilości kalorii niż normalnie.

Młoda mama i dieta – jak zacząć?

Restrykcyjne diety mogą zaszkodzić każdemu, a młodym mamom w szczególności. I to niezależnie od tego, czy karmią one dziecko piersią, czy mlekiem modyfikowanym. Organizm potrzebuje około sześciu miesięcy, aby wrócić do status quo sprzed porodu. Jeśli pragniesz odchudzać się tuż po połogu, powinnaś kierować się rozsądkiem. Kluczem do sukcesu jest spożywanie przynajmniej 5 posiłków o małej objętości każdego dnia. Dzięki temu zwiększysz metabolizm, zapobiegniesz odkładaniu się tkanki tłuszczowej, a także przyspieszysz jej spalanie. Regularne spożywanie posiłków powinno być połączone z piciem odpowiedniej ilości płynów – 2 l to minimum, celuj jednak w 3 l na dobę. Należy wliczyć w to nie tylko wodę, ale także herbaty, soki i zupy. Odpowiednie nawodnienie pozwala szybciej oczyścić organizm z toksyn, co skutkuje szybszym spalaniem kalorii.

Nie schodź poniżej kalorycznego minimum

Jeśli nie uprawiasz intensywnie sportu, możesz sobie pozwolić na dietę zredukowaną do 1500 kcal. Nie schodź poniżej tego poziomu, ponieważ Twój organizm wciąż potrzebuje energii, aby odzyskać pełnię sił po porodzie. Jeśli regularnie ćwiczysz, podaż kalorii powinna być większa. Unikaj monodiet oraz takich kuracji, które wymagają znacznego ograniczenia w diecie białek, tłuszczy albo węglowodanów. Oprzyj swoje menu na takich produktach, jak kasze, pełnoziarniste pieczywo i makarony, chude mięso i ryby, chudy nabiał, zdrowe tłuszcze (oliwa z oliwek, orzechy, pestki), warzywa i owoce. Jedyne ograniczenia, jakie możesz wprowadzać, są natury ilościowej – jedz mniejsze porcje, ale stawiaj na zróżnicowane i zbilansowane posiłki.

Ćwiczenia po porodzie – kiedy są bezpieczne?

Zgodę na treningi powinnaś uzyskać od swojego ginekologa. To, czy jesteś już gotowa do ćwiczeń zależy również od tego, czy rodziłaś naturalnie, czy przez cesarskie cięcie. Jeśli poród był fizjologiczny i bez komplikacji, delikatne ćwiczenia rozciągające możesz wykonywać już kilka dni po urodzeniu malucha. Doskonałym sposobem na powrót do formy są również spacery z dzieckiem, które warto praktykować krótko po jego narodzinach. Z bardziej angażującymi ćwiczeniami zaczekaj przynajmniej 6 tygodni po porodzie naturalnym i 10 tygodni po cesarskim cięciu.  Intensywność treningów zwiększaj stopniowo, aby na nowo przyzwyczaić ciało do wysiłku. Twoje mięśnie i stawy są teraz słabsze niż przed ciążą i jesteś bardziej narażona na kontuzje.

Obserwuj więc swoje ciało i jeśli dane ćwiczenie okazuje się zbyt obciążające, odłóż jego wykonywanie na później. Możesz skorzystać z zajęć fitness po ciąży, które dostępne są w większych miastach. Ćwicz również w domu, korzystając z dostępnych w sieci nagrań, które prezentują rozmaite sposoby nie tylko na trening po ciąży, ale również na wspólny trening z dzieckiem. Dodatkowo warto pomyśleć o suplemencie diety, który przyśpieszy metabolizm i pomoże efektywniej spalać tkankę tłuszczową, dobrym rozwiązaniem może być suplement oparty o naturalne składniki jak np jagody acai, które dodatkowo są bardzo dobrym źródłem witamin i minerałów (Przeczytaj więcej)

Pamiętaj, że gimnastyka po porodzie nie wpływa negatywnie na laktację. Odpowiednio dobrany zestaw treningowy pozwoli Ci nie tylko schudnąć, ale też wymodelować mięśnie brzucha i wzmocnić mięśnie zlokalizowane w okolicy narządów rodnych. Stosując preparaty wspomagające proces odchudzania, wybieraj wyłącznie produkty sprawdzone, o naturalnym i bezpiecznym składzie.

Ćwicz, nawet jeśli nie zależy Ci na utracie wagi – zdrowy ruch to najlepsza inwestycja w siebie i prosta droga do tego, aby być mamą szczęśliwą i spełnioną. Więcej informacji na temat odchudzanie po ciąży znajdziesz na stronie medicot.
Agnieszka Dec

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.