Od kiedy podawać dziecku picie w kubku niekapku?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Rozwój dziecka w okresie niemowlęcym zachodzi bardzo intensywnie, dzięki czemu maluch zdobywa nowe umiejętności i jest gotowy na kolejne wyzwania. Zastanawiasz się, kiedy Twoje dziecko będzie gotowe na naukę picia z kubeczka? Poznaj kilka istotnych faktów, które pozwolą rozpoznać gotowość niemowlęcia na rezygnację z butelki na rzecz kubka niekapka.

Zamiana butelki na kubek niekapek to etap stanowiący jednocześnie wstęp do nauki samodzielnego picia. Pozwala na rezygnację z butelki jeszcze zanim maluch przywiąże się do korzystania z niej. Warto bowiem mieć świadomość, że im starsze dziecko, tym trudniej walczyć z jego przyzwyczajeniami.

Kiedy rozpocząć naukę picia z kubka niekapka?

Zastanawiasz się, od kiedy podawać dziecku picie w kubku niekapku? Nie ma określonej granicy – wszystko zależy od umiejętności dziecka i jego indywidualnego rozwoju. Maluch powinien samodzielnie siedzieć oraz dobrze radzić sobie z jedzeniem łyżeczką. Teoretycznie naukę picia z kubeczka można rozpocząć u niemowlęcia, które ukończyło 6. miesiąc życia. W tym wieku dzieci łatwiej znoszą zmiany w porównaniu z maluchem 12-miesięcznym czy nawet 2-latkiem.

dziecko z niekapkiem

Nauka picia z kubka niekapka – od czego zacząć?

Pierwsze doświadczenia dziecka z kubkiem niekapkiem mogą być odległe od naszych wyobrażeń. Zanim niemowlę odkryje, że kubek służy do picia, będzie poznawało go na inne sposoby, np. rzucając nim o podłogę, stukając o blat. Jeśli kubek nie będzie wyposażony w zaworek, przy okazji tych eksperymentów może rozlewać się zawartość kubka. Nie martw się, z czasem maluch nauczy się pić z kubka. Będzie to jednak wymagało trochę cierpliwości.

  1. Nalej płyn do kubeczka – najlepiej, jeśli będzie to mleko albo sok przecierowy. Tego typu napoje są gęstsze, dlatego wypływają dużo wolniej.
  2. Na swoim przykładzie pokaż maluchowi, jak należy korzystać z kubka – niech dziecko zobaczy, na czym polega picie z takiego naczynia.
  3. Przystaw kubeczek do buzi malucha, opierając naczynie na dolnej wardze. Następnie przechyl delikatnie – tak, aby dziecko wypiło tylko niewielką ilość płynu. Jeżeli przechylisz zbyt mocno, wówczas pierwsze próby mogą skutkować przypadkowym zakrztuszeniem.

Im częstsze treningi, tym efekty szybciej się pojawią. Musisz jednak wykazać się ogromną cierpliwością – nie każde dziecko od razu zainteresowane jest piciem z kubka niekapka.

Kubek niekapek – jaki wybrać?

Chcąc nauczyć dziecko pić z niekapka, warto od razu nabyć odpowiedni kubek. Wybór przypadkowego modelu może skutkować koniecznością zakupu innego – lepiej przystosowanego do niewprawnych jeszcze rąk niemowlęcia.

  • Ustnik – w przypadku młodszych dzieci powinien być silikonowy, natomiast starsze dzieci poradzą sobie z ustnikiem z tworzywa sztucznego.
  • Uchwyty – muszą być na tyle duże, aby małe pięści bez problemu się na nich zacisnęły. Dodatkowym atutem będą gumowane wykończenia, co zagwarantuje pewny chwyt.
  • Antypoślizgowy spód – gumowane / silikonowe wykończenie zapewnia stabilność.
  • Zaworek – dzięki niemu płyny będą wypływać dopiero po zassaniu, co pozwoli uniknąć niepotrzebnego wylewania się zawartości.
  • Materiał – ważne jest, aby tworzywo kubka było wolne od BPA (bisfenolu A) oraz innych szkodliwych substancji.
  • Łatwość czyszczenia – konstrukcja kubka nie powinna nastręczać problemów z dokładnym czyszczeniem jego wnętrza. Wszelkie zakamarki są niepolecane, ponieważ takie modele trudno domyć, co zwiększa ryzyko rozwoju bakterii.

Ważne jest, aby kubek niekapek był dostosowany do wieku malucha. Niemowlęta w okolicach 6. miesiąca życia powinny mieć kubki mniejsze, wyposażone w miękkie ustniki. Dzieciom starszym można podać kubek z twardym i płaskim ustnikiem, bez konieczności stosowania zaworka.

Zwróć także uwagę na kompatybilność kubków z innymi akcesoriami. Doskonałym przykładem jest m.in. kubek niekapek od Lovi. Wystarczy tylko zmienić ustnik, aby naczynie stało się butelką czy klasycznym kubkiem treningowym dla starszych dzieci.

Kubek niekapek to etap przejściowy

Twoje dziecko świetne radzi sobie z kubkiem niekapkiem? Czas na kolejny krok – wprowadzenie kubka 360o. To opcja, dzięki której maluch już niebawem będzie gotowy do samodzielnego picia z otwartego kubka.

Pamiętaj, że mechanizm działania kubka niekapka cały czas bazuje na ssaniu. Teoretycznie więc niczym nie różni się od butelki. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej wprowadzić kubek 360o lub kubek „dorosły”.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*