Od kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły?

Samodzielny powrót dziecka ze szkoły stanowi duże ułatwienie dla rodziców. Odprowadzanie i przyprowadzanie maluszka ze szkoły często bowiem sprawia trudności logistyczne, przez co niejednokrotnie pociecha musi spędzać długie godziny w świetlicy szkolnej. Większość rodziców z niecierpliwością czeka na moment, kiedy dziecko będzie mogło nareszcie samo wracać do domu z placówki edukacyjnej. Przed wypuszczaniem podopiecznego samego należy jednak wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy prawne, statut szkoły i dojrzałość pociechy. Od kiedy dziecko może więc samodzielnie wracać ze szkoły?

Od kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły?

Od kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły?

Kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły zgodnie z prawem?

Niestety polskie prawo nie określa precyzyjnie, od kiedy uczeń może sam wracać do domu ze szkoły. Przepisy te wynikają jednak bezpośrednio z obowiązku opieki nad dziećmi.

Zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j.: DzU z 2005 r. nr 105, poz. 908, z późn. zm.) osoby małoletnie do 7. roku życia mogą przebywać na drodze lub poboczu wyłącznie pod opieką osoby, która ukończyła 10 lat. Oznacza to, że siedmiolatek może już sam wracać ze szkoły, zaś sześciolatki i młodsze maluchy nadal muszą być pod opieką kogoś starszego, chociażby mającego conajmniej dziesięć lat rodzeństwa. W zapisie podkreślono jednak, że sytuacja ta nie obowiązuje w strefie zamieszkania. Wiele zależy więc od tego, jak daleko od domu znajduje się szkoła.

Dodatkowo zgodnie z art. 106 kodeksu wykroczeń rodzice lub opiekunowie prawni, którzy dopuszczają dziecko do przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia podlegają karze grzywny lub naganie. Co istotne, przepisy te uwzględniają dokładny wiek pociechy, a nie rocznik. W praktyce pierwszoklasista, który siódme urodziny będzie obchodził w grudniu, przez pierwsze trzy miesiące szkoły musi więc wracać do domu w asyście kogoś dorosłego lub starszego rodzeństwa.

Samodzielny powrót dziecka do domu a statut szkoły

Wbrew pozorom sporo do powiedzenia na temat samodzielnego powrotu dziecka do domu ma statut wybranej szkoły. Obecnie szkoły podstawowe zobowiązane są bowiem, aby w swoim statucie jasno określić zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z placówki. Co najważniejsze, wewnętrzne przepisy zawsze ustalane są indywidualnie przez dyrektora i radę pedagogiczną danej szkoły, a dozwolony wiek może być nawet wyższy, niż ten określany przez polskie prawo. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że rodzic zawsze może złożyć pisemną zgodę na samodzielny powrót pociechy ze szkoły, jeśli uzna to za stosowne. Warunek jest taki jak wcześniej – maluch musi mieć ukończony 7. rok życia. Taki wniosek powinien zawierać zezwolenie na samodzielny powrót ucznia do domu, oświadczenie, że rodzic przejmuje całkowitą odpowiedzialność za dziecko, kiedy opuści ono mury szkoły oraz czytelny podpis
opiekuna prawnego.

Samodzielne powroty a dojrzałość emocjonalna dziecka

Tak naprawdę ostateczna decyzja, od kiedy dziecko może samodzielnie wracać ze szkoły spoczywa na rodzicach. Zanim pozwolimy więc maluchowi na samotne powroty musimy upewnić się, że nasza pociecha zna podstawowe zasady ruchu drogowego oraz rozumie, jakie potencjalne zagrożenia mogą przydarzyć się na drodze. Przed udzieleniem dziecku zezwolenia, warto więc wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  •  dojrzałość pociechy – każdy maluch rozwija się we własnym tempie, więc nie wszyscy siedmiolatkowie będą wykazywać się wystarczającą rozwagą i roztropnością na drodze;
  • zagrożenia na trasie szkoła-dom – koniecznie trzeba również uwzględnić występowanie ewentualnych niebezpieczeństw na trasie, np. ruchliwych ulic, placów budowy czy skwerów, na których gromadzi się podejrzane towarzystwo;
  • dotychczasowe doświadczenia dziecka z poruszaniem się po mieście – jeżeli do tej pory uczeń był głównie podwożony do szkoły samochodem to może jeszcze nie do końca zdawać sobie sprawę, jak samodzielnie i bezpiecznie poruszać się po okolicy.

Rodzice zawsze ponoszą pełną odpowiedzialność za bezpieczny powrót dziecka ze szkoły.

Dopuszczalna granica wiekowa to jedno, ale zdecydowanie ważniejsza powinna być gotowość emocjonalna i dojrzałość malca na taki krok. Niezwykle istotne więc, aby odpowiednio przygotować dziecko na samodzielny powrót ze szkoły, a w razie jakichkolwiek wątpliwości poczekać jeszcze z taką decyzją do przyszłego półrocza lub następnej klasy.

Bibliografia:Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym1) (z. U. 1997 Nr 98 poz.
602)Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. 2017 poz. 59)Ustawa z dnia 20 maja
1971 r.Kodeks wykroczeń (Dz. U. 1971 Nr 12 poz. 114)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*