Od jakiego wieku dziecko może spać na górze łóżka piętrowego?

Łóżko piętrowe w pokoju dziecięcym to częsty wybór. Nic dziwnego. Może być wybrane w opcji dla jednego lub dwóch dzieci. Pozwala zaoszczędzić miejsce w pokoju, na przykład miejsce snu znajduje się u góry, a na dole biurko czy szafki. Pytanie tylko – od jakiego wieku dziecko może spać na górze łóżka piętrowego? Czy w ogóle taka granica czasowa istnieje? I czy jest to bezpieczne?

Jakie łóżko dla dziecka tak, by starczyło na dłużej?

Sen dziecka

Niektóre dzieci śpią spokojnie, inne „wędrują po łóżku”. Te drugie potrafią się obudzić z głową po drugiej stronie łóżka, z nogami przerzuconymi przez barierkę. Nawet spokojnie śpiące dzieci mogą mieć okres dynamicznych nocnych wędrówek. Zdarza się, że maluch często się kręci, rzuca po łóżku. I w tym wypadku dbanie o bezpieczeństwo dziecka powinno być jeszcze większe. Gdy dziecko to mały „nocny wędrowiec” kilka razy się zastanówmy zanim kupimy mu łóżko piętrowe.

Zamiast drabinki – schody?

Łóżko piętrowe budzi obawy z uwagi na bezpieczeństwo jego użytkowania. Rodzice martwią się, co jeśli dziecko spadnie w trakcie snu? Albo wpadnie mu do głowy zeskakiwać z łóżka, nieostrożnie się bawić, co grozi upadkiem czy innymi problemami? Czy dziecko jest już wystarczająco duże na łóżko piętrowe?

Można rozważyć zakup łóżka ze schodami. Niektórzy rodzice sami je wykonują z szafek Trofast z Ikea, zyskując dodatkowe miejsce do przechowywania. Jeśli do tego wykona się barierkę – wchodzenie do łóżka będzie proste i bezpieczne. Nie będzie obawy, że mała nóżka dziecka ześlizgnie się ze szczebelek drabiny, dziecko się potknie, czy uderzy. Schodki do łóżka piętrowego uważane są za dużo praktyczniejsze.

A może domek?

Są łóżka piętrowe, które mają formę domku. Ich konstrukcja jest taka, że nie sposób wypaść z górnego łóżka. To też jest pewne rozwiązanie, które może wpłynąć na spokojny sen każdego, nawet najbardziej lękliwego rodzica.

Łóżko piętrowe od czwartego roku życia?

Nie ma jasnych reguł, od którego momentu dziecko może spać na łóżku piętrowym. Niektórzy rodzice nie zawahają się przed położeniem na górze dziecka mającego dwa i pół lat. Są też tacy, którzy rozważają kupno łóżka piętrowego dla czterolatka. Ogólnie średnia, kiedy rodzice zaczynają myśleć o łóżku piętrowym to trzy lata. To właśnie dla trzyletnich dzieci i starszych najczęściej kupuje się łóżko piętrowe.

Niemniej jednak jest spora grupa rodziców, która rozważa zakup łóżka piętrowego dla znacznie starszego dziecka: pięcioletniego, sześcioletniego. Bo uważa, że dopiero w takim wieku dziecko jest wystarczająco
duże, żeby spać wysoko.

Jak zadbać i bezpieczeństwo?

Na pewno będziemy spokojniejsi, jeśli zwrócimy uwagę na wygląd łóżka.

  • Choć zajmują więcej miejsca, to są bezpieczniejsze – schodki. Warto rozważyć ich wybór w miejsce drabinki.
  • Dobrze zamówić łóżko z wysoką, stabilną barierę.
  • Można dodatkowo zamontować siatkę. Kupić dobrą siatkę online, drewnianą listewkę, którą przymocujemy do sufitu. Dodatkowo przyda się linka stalowa, wkręty do mocowania. Zabezpieczającą siatkę bez trudu zamontujemy samodzielnie.

Poza tym kluczowy jest dobry moment. Jeśli dziecko spada z klasycznego łóżka, to ryzyko, że spadnie z piętrowego jest wysokie Dlatego nie kupujmy łóżka piętrowego dla dzieci, które kręcą się w nocy i już spadły z łóżka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.