Od 2017 roku nie będzie sprawdzianu dla szóstoklasistów

Szefowa MEN zapowiedziała, że od 2017 roku zniknie egzamin dla szóstoklasistów. Obecny rocznik jest ostatnim, który będzie pisał sprawdzian podsumowujący na koniec edukacji w szkole podstawowej.

Pani Minister Anna Zalewska poinformowała, że znika test dla szóstoklasistów, bo „egzamin ten o niczym szczególnym nie decydował”. Poza tym skutkiem wprowadzenia tego egzaminu było „uczenie dzieci pod testy”, spora biurokracja, mnóstwo papierowej roboty i wysokie koszty. Obecni szóstoklasiści podejdą do testu, ponieważ już się do niego przygotowują i pani minister wyjaśnia, że nieodpowiedzialne byłoby informowanie dzieci na tym etapie, że egzaminu nie będzie.

Czy to oznacza, że dzieci pod koniec podstawówki nie będą w żaden sposób sprawdzane i oceniane?

szkoła

Minister odpowiada, że tego typu sprawdzian będzie przeprowadzany na początku gimnazjum – dla oceny poziomu edukacji dzieci. Natomiast podczas rekrutacji do gimnazjów najprawdopodobniej będą brane pod uwagę świadectwa szkolne.

Egzamin, który ma być zniesiony w 2007 roku funkcjonuje w Polsce od 2002 roku. Przystąpienie do testu do tej pory było warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Minister Anna Zalewska zapytana o likwidację gimnazjów odpowiada wymijająco – należy kwestię tę skonsultować społecznie.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Agusia Agusia

  Gimnazjum to tylko nazwa szkoły więc nie rozumiem po co likwidowac może lepiej żeby rodzice się zainteresowali swoimi pociechami i zaczęli je lepiej wychowywać bo głównie winna dorosłych i technologi ze młodzież jest taka a nie inna w tych czasach

 2. Jola Jola

  Sprawdzian można zrobić – jest to obraz zdobytej wiedzy oraz informacja dla nauczycieli o wykonanej pracy. Problemem jest ten gigantyczny cyrk, którym został obudowany. Jak mam zasiąść w komisji to mam ochotę wyć ze złości na szkolnym korytarzu …

 3. Paulina Paulina

  A ja bym bardzo chciała żeby ZNIESIONO ogólnopolski sprawdzian trzecioklasisty!!!! Po co tak małym dzieciom tyle stresu??

 4. Agata Agata

  Brawo jeszcze tylko przydało by się znieść egzamin w trzeciej klasie podstawówki i gimnazja system osmioklasowy był najlepszy

 5. Aga Aga

  Zlikwidować kiedyś młodzież była młodzieżą-A teraz jak już idziesz do gimnazjum to dorosły jesteś. Ja chce likwidacji ja najszybciej……..

Polecane tematy