Od 12 do 25 marca (włącznie) – placówki oświatowe zawieszają zajęcia

„WHO ostrzega przed globalną pandemią. Mamy do czynienia z chorobą, która szybko się rozprzestrzenia i mutuje. Dlatego trzeba działać szybko, z wyprzedzeniem, tam, gdzie się tylko da” – mówił dzisiaj premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Żłobki, szkoły i przedszkola zamknięte

Na czas od 12 marca do 25 marca wszystkie placówki oświatowe (żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły każdego szczebla, w tym uczelnie wyższe) zostają zamknięte. W dniach 12 i 13 marca w szkołach podstawowych, żłobkach i przedszkolach będzie można pozostawić dzieci pod opiekę nauczycieli. Nie będzie jednak w tych dniach zajęć dydaktycznych.

lekcje

Decyzja o zamknięciu szkół w wyżej wspomnianym terminie nie wpływa(póki co) na kalendarz roku szkolnego. Nie stanowi zagrożenia dla przebiegu egzaminów.

Najbliższy czwartek i piątek, kiedy będzie można pozostawić dzieci pod opieką nauczycieli w przedszkolu, szkole czy żłobku – mają pozwolić osobom, które nie posiadają możliwości zapewnienia opieki dzieciom „z dnia na dzień” – przygotować się na specjalne okoliczności.

Od poniedziałku 16 marca wszystkie placówki edukacyjne w Polsce będą zamknięte. Premier zaleca, aby potraktować ten czas poważnie, jako kwarantannę. Apeluje, żeby dzieci nie wychodziły z domu, nie przebywały w skupiskach ludzi. Dodatkowo zaleca się, by z młodszymi dziećmi do lat 8 w domu został jeden rodzic. Nie zaleca się sprawowania opieki przez seniorów, którzy są w grupie ryzyka ostrego przebiegu zakażenia koranowirusem. Ponadto istnieje rekomendacja, by unikać kontaktu najmłodszych z osobami starszymi, w celu maksymalnego zmniejszenia ryzyka zachorowania.

O ile bowiem dzieci chorują rzadko, a przebieg choroby u nich jest najczęściej łagodny, to mogą stać się one nosicielami wirusa, zarażając innych.

To działania profilaktyczne

Na ten moment w Polsce mamy 25 potwierdzonych przypadków zakażenia koranowirusem. Nie ma wśród nich zakażeń wśród dzieci, uczniów, studentów, czy pracowników szkół i uczelni.

„Nauczyciele pozostający w gotowości do pracy mogą liczyć na 100% wynagrodzenia” -podkreśliła w trakcie konferencji strona rządowa.

Z jakiej pomocy mogą skorzystać rodzice?

Rodzice, objęci ubezpieczeniem chorobowym, mogą skorzystać z dwóch opcji:

  • z zasiłku chorobowego w wymiarze maksymalnym do 60 dni, w przypadku dzieci do 14 lat,
  • z zasiłku opiekuńczego do 14 dniw przypadku sprawowania opieki nad dziećmi do 8 lat (z zasiłku można korzystać do dnia przed 8 urodzinami dziecka). W przypadku tego zasiłku nie jest wymagane zwolnienie lekarskie, wymagane jest złożenie jedynie oświadczenia u swojego pracodawcy. Wzór oświadczenia znajduje się na stronie ZUS. Z zasiłku opiekuńczego może skorzystać mama lub tata dziecka. Zasiłek będzie wypłacany z budżetu państwa. Co ważne, tych 14 dni wynikających z ustawy nie wlicza się do limitu  60 dniowego zasiłku chorobowego. Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia.

Gdy charakter pracy na to pozwala, rodzic może skorzystać z możliwości pracy zdalnej.

W całe Polsce zostają zamknięte też kina, teatry i muzea.

źródło

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy