Oczami maluszka – czyli po co tygodniowemu noworodkowi książka?

Czy kilkutygodniowe dziecko potrzebuje książek? Wiele osób podchodzi do tematu sceptycznie. Przeciwnicy kupowania zbyt wcześnie zbędnych gadżetów podkreślają, że kontrastowe rysunki na sztywnym brystolu można wykonać samodzielnie, ustawiając je w łóżeczku maluszka. Jednak od razu warto zauważyć, że nie wszyscy młodzi rodzice, obarczeni nowymi obowiązkami, mają na to czas. Dlatego seria „Oczami Maluszka” od wydawnictwa Sierra Madre wypełnia lukę i robi to w doskonały sposób.

Pierwsze książeczki

oczami maluszka 1Większość rodziców w pierwszych tygodniach życia wita gości przychodzących zobaczyć nowego członka rodziny, odbierając od nich pluszaki, grzechotki, gryzaczki. Pomysł sprezentowania „papierowej” książki nie jest raczej popularny. I w tym właśnie warto byłoby szukać zalet propozycji takiej, jak ta recenzowana. Pojawienie się u noworodka z jedną z książek z serii „Oczami maluszka” może być ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem, które na pewno wzbudzi zainteresowanie…nowo upieczonych rodziców. Czy maluszka? O tym poniżej.

Na polskim rynku propozycji książeczek o kontrastowych barwach i prostych kształtach nie ma zbyt wiele. Natomiast zagraniczne sklepy prezentują znacznie szerszy wybór. Także dlatego, ze historia tego typu wydań jest tam dużo bogatsza. Nasi sąsiedzi zapoznali się z kontrastowymi ilustracjami dla dzieci już w latach 70-tych ubiegłego wieku. W Polsce pierwsze publikacje tego typu zaczęły ukazywać się w 2010 roku.

Raczej do …ustawienia w łóżeczku

Książeczki z serii „Oczami maluszka” mają wspierać budowanie relacji między rodzicem/opiekunem a dzieckiem. I nie ma w tym sformułowaniu przesady, bowiem każda chwila spędzona z dzieckiem, która sprawia radość dorosłemu i maluchowi jest bardzo cenna. Jeśli natomiast rodzice lubią książki i są przekonani co do tego, że należy za ich pośrednictwem wspierać od pierwszych chwil rozwój dziecka, z pewnością zakup jednej z propozycji z serii „Oczami maluszka” uznają za uzasadniony.
Książeczkę można postawić w łóżeczku. Można też oglądać ją wspólnie z maluszkiem. Jednak uwaga dla tych, którzy są pewni, że w ten sposób maluch będzie zapoznawał się z kształtami znanymi z najbliższego otoczenia…bo mogą się zawieść. W serii niemowlę zetknie się z obrazkami: ślimaka, słonia, hulajnogi, latawca, konia, kangura – niektóre z nich dalekie są od prostych form i uwzględniają całą masę szczegółów.

oczami maluszka 2

Niezbędna pomoc?

Co prawda nie możemy uznać serii „Oczami maluszka” za propozycję niezbędną do rozwoju dziecka, jednak w naszej ocenie jest ona warta uwagi, pod pewnymi warunkami, o jakich poniżej.

Warto zacząć od tego, że brak jednoznacznych wyników badań, które by sugerowały, że dziecko potrzebuje książeczek do rozwoju wzroku i że tego typu propozycje są przez maluszki lubiane. Większość naukowców zwraca co prawda uwagę, że noworodek tuż po urodzeniu preferuje ilustracje o dwóch kontrastowych kolorach, ale jednocześnie wyniki badań, na jakie się powołują mówią o tym, że dziecko po urodzeniu szczególnie lubi wpatrywać się w twarze najbliższych mu osób.

Dlatego produkt z całą stanowczością nie jest niezbędny i konieczny w zakupie dla rodziców dbających o przyszłość malucha. Pewne jest jednak to, że doskonałe wykonanie (gruba lakierowana tektura), ciekawy pomysł i forma pozwalają ocenić książki dla niemowlaków pozytywnie.

oczami maluszka 3

Stanowią one bowiem odpowiedź na potrzeby rodziców małych dzieci. Pozwalają poradzić sobie z tym, z czym wielu z nich nie jest w stanie się szybko zmierzyć: perspektywą dni, które nie różnią się od siebie i mijają na tych samych czynnościach.

Książki dla niemowlaków pozwalają spędzać czas w bardziej atrakcyjny sposób, łącząc świat dorosłych i dzieci. Są ciekawą propozycją wyróżniającą się w świecie kolorowych pluszaków, gryzaków, grzechotek, grających pozytywek czy poruszających się karuzeli. I właśnie z tych powodów można je polecać!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.