Obliczanie dni płodnych – kiedy masz szansę zajść w ciążę?

Zajście w ciążę nie jest możliwe w każdym dniu cyklu miesięcznego. Natura tak to obmyśliła, że tylko seks w odpowiednim momencie pozwala na poczęcie, wtedy, kiedy organizm gwarantuje idealne warunki dla plemników i dla dojrzewającego jajeczka. Kobiety obserwujące swój organizm i miesiączkujące regularnie, zazwyczaj wiedzą, kiedy wypadają u nich dni płodne. Czasami jednak z ustaleniem, kiedy jest najlepszy czas na poczęcie, bywa problem, wtedy przydaje się wzór na obliczanie dni płodnych oraz kalkulator dni płodnych.

Obliczanie dni płodnych – prosty wzór

Obliczanie dni płodnych jest stosunkowo proste. Można skorzystać z nieskomplikowanego równania, by dowiedzieć się, kiedy jest największa szansa na ciążę. Trzeba jednak od razu dodać, że stosowanie tego wzoru jako metody antykoncepcyjnej może skończyć się nieplanowanym poczęciem dziecka. Narzędzie to należy traktować jako pomocnicze, umożliwiające wskazanie najprawdopodobniej tych dni, kiedy warto starać się o dziecko.

  1. Po pierwsze poznaj długość swojego cyklu miesiączkowego. Obserwuj czas występowania menstruacji przez kilka miesięcy i wyznacz najdłuższy i najkrótszy cykl miesiączkowy.
  2. Odejmij 18 od najkrótszego swojego cyklu – liczba, którą uzyskasz jest najprawdopodobniej pierwszym dniem płodnym w Twoim cyklu
  3. Odejmij 11 od długości najdłuższego cyklu – liczba, którą uzyskasz jest najprawdopodobniej ostatnim dniem płodnym.
  4. Seks między tymi dwoma datami daje największą szansę na zajście w ciążę.

Najlepsze dni na zajście w ciążę

Największa szansa na zajście w ciążę przypada na 2-3 dni przed owulacją i 12-14 godziny po niej. Wyznaczenie dnia owulacji jest możliwe poprzez obserwację zmieniającego się śluzu szyjkowego, jak również temperatury ciała mierzonej każdego dnia nad ranem, przed wstaniem z łóżka.

Według badania opublikowanego w New England Journal of Medicine najczęściej do poczęcia dochodzi w dniu owulacji (39,6% poczęć), dzień przed owulacją (25,6% poczęć) oraz dwa dni przed owulacją (11,2%).

obliczanie dni płodnych

Obliczanie dni płodnych – sygnały wysyłane przez Twoje ciało

Ludzki organizm jest pod wieloma względami niesamowity. Obserwowanie i wsłuchiwanie się w sygnały, które wysyła pozwala odkryć, co się aktualnie w nim dzieje, nawet na poziomie komórkowym.

Bardzo konkretne symptomy przynosi owulacja, która nieznacznie zmienia temperaturę ciała. By ten fakt jednak zaobserwować, trzeba codziennie mierzyć temperaturę. Temperatura ciała u wielu kobiet tuż przed owulacją nieznacznie spada, a potem wznosi się i pozostaje na wyższym poziomie aż do menstruacji. Jeśli podwyższona temperatura utrzymuje się 21 dni, można niemal ze 100% pewnością stwierdzić, bez wykonania testu ciążowego, że kobieta spodziewa się dziecka (temperaturę ciała może również podnieść stan zapalny toczący się w organizmie).

Ponadto na dni płodne wskazuje obecność śliskiego, rozciągliwego śluzu, który daje uczucie mokrości. Gdy taki śluz się pojawia, szansę na poczęcie dziecka są największe.Na podstawie wyglądu i ilości śluzu można ocenić również, kiedy doszło do owulacji. Badania wskazują, że jajeczkowanie najczęściej występuje w okresie tak zwanego szczytu śluzowego, kiedy wydzieliny jest najwięcej i kobieta ma poczucie mokrości.

Dni płodne są dla kobiety szczególnie łaskawe, to właśnie wtedy ma ona najwięcej energii, czuje się dobrze sama ze sobą, świetnie wygląda, ma gładką skórę i zdrowe lśniące włosy. Najczęściej instynktownie sama dąży do współżycia, bo jej libido w tym okresie jest wyraźnie większe.

Zajrzyj do naszego kalkulatora dni płodnych i dowiedz się, kiedy jest największa szansa na poczęcie dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Benita Benita

    Trochę to wszystko skomplikowane, ale dużo par ma teraz problem z zajściem w ciąże. Nam się udało bez większego problemu, łykałam przez niecałe 3 miesiące pregne plus. Wynik testu = radość, jakiej jeszcze nigdy nie czułam. Teraz zostały tylko 3 miesiące. Powodzenia (przyszłe) mamy! :)