Objawy zrostów po cesarce – o tym się nie mówi

Coraz więcej ciężarnych w naszym kraju decyduje się na cesarskie cięcie. Drogą tą jest rozwiązywane blisko 44% ciąż. Niewiele ciężarnych zdaje sobie jednak sprawę, iż zabieg ten jest obarczony dużym ryzykiem różnego rodzaju powikłań. Jednym z najczęstszych są bez wątpienia zrosty w obrębie jamy brzusznej. Co każda ciężarna powinna o nich wiedzieć? Jakie są objawy zrostów po cesarce?

Jaka jest częstość występowania zrostów pooperacyjnych?

Zrosty pooperacyjne są jednym z najczęstszych powikłań cięcia cesarskiego oraz innych operacji w obrębie jamy brzusznej. Szacuje się, iż mogą występować nawet u 50% położnic. Jeśli chodzi jednak o masywne zrosty, które utrudniają kolejne zabiegi, to ich częstość jest nieco niższa.

Według różnych danych, występują u około 21,6% kobiet po jednym cięciu, 32,2% po dwóch cięciach oraz 42,2% po trzech cięciach.

objawy zrostów po cesarce

Jaka jest przyczyny tworzenia się zrostów po cesarce lub innym zabiegu operacyjnym?

Przecięcie, uszkodzenie lub też podrażnienie tkanek uruchamia w nich liczne procesy naprawcze. Jest to zjawisko z zasady pozytywne, pozwalające na powrót do zdrowia po zabiegach operacyjnych, czy też różnego rodzaju wypadkach.

Należy jednak pamiętać, iż pobudzone do procesów naprawczych tkanki nie muszą zrastać się w sposób prawidłowy. Często wręcz dochodzi do sytuacji, gdy tworzą się zrosty, czyli połączeniu ulegają tkanki lub narządy, które fizjologicznie nie mają ze sobą bezpośredniej łączności. Co warte zaznaczenia, powyższe połączenia mają najczęściej postać pasm i błon o różnej strukturze – od bardzo cienkich i delikatnych do grubych i litych. Przykładem zrostów powstających u kobiet po cesarskim cięciu mogą być między innymi pooperacyjne pasma łączące ze sobą pętle jelita cienkiego lub grubego.

Objawy zrostów po cesarce oraz innych operacjach w obrębie jamy brzusznej

Zrosty, zwłaszcza te niewielkie, mogą nie dawać żadnych uchwytnych objawów klinicznych. U części pacjentek jednak symptomy choroby zrostowej mogą być aż nadto odczuwalne. Które objawy i stany chorobowe mogą być łączone z uprzednio przebytą operacją?

  • Bóle brzucha – zrosty w obrębie jamy brzusznej mogą być odpowiedzialne za przewlekłe lub epizodycznie występujące bóle brzucha. Objawy u niektórych pacjentek mogą być na tyle nasilone, że znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie. W tych wypadkach, po wykluczeniu innych przyczyn bólów, wymagana jest często reoperacja mająca na celu usunięcie zrostów.
  • Zespół bólowy miednicy mniejszej (CPP) – według różnych danych CPP, występuje u 10-40% kobiet zgłaszających się do ginekologa. U części z nich jego przyczyną są zrosty pooperacyjne, będące powikłaniem cesarskiego cięcia. Zespół bólowy miednicy mniejszej charakteryzuje się minimum 6-miesiecznym utrzymywaniem się dolegliwości bólowych zlokalizowanych w obrębie miednicy mniejszej (w okolicy przedniej ściany podbrzusza lub kości krzyżowej). Co warte zaznaczenia, bólowi mogą towarzyszyć również inne objawy, takie jak na przykład dyspareunia (bolesne stosunki seksualne). Jedyną skuteczną formą leczenie CPP jest reoperacja.
  • Niepłodność – zrosty stanowią główną przyczynę niepłodności nabytej u kobiet. Szacuje się, iż występują one u 15-20% pań, które mają problem z zajściem lub utrzymaniem ciąży. Jedną z form leczenia takiej postaci niepłodności jest usunięcie zrostów, co przywraca płodność około 50% pacjentek.
  • Niedrożność jelita cienkiego – blisko 60% przypadków całkowitej lub częściowej niedrożności jelita cienkiego jest związane z obecnością zrostów w jamie brzusznej. Pacjentki, u których dojdzie do zatrzymania pasażu, zgłaszają zazwyczaj silne bóle brzucha, brak apetytu, nudności, wymioty oraz wzdęcia. Niedrożność jest stanem bezpośrednia zagrożenia życia i wymaga najczęściej pilnego zabiegu operacyjnego.

Słowem zakończenia, każda kobieta decydująca się na cesarskie cięcie powinna być poinformowana o ryzyku powstania pooperacyjnych zrostów i konsekwencjach z tego wynikających.

Bibliografia:
Położnictwo. Tom 3. Operacje w położnictwie – pod redakcją Grzegorza H. Bręborowicza
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Magda Magda

    W artykule wybrzmiało, jakby 44% kobiet wybrało cięcie cesarskie, bez względu na okoliczności i wskazania. Prawda jest taka, że wiele z tych cięć jest niechcianych przez rodzące, a lekarze ich nadużywają – i nie biorą id uwagę opisanych tu powikłań, bo to już nie ich problem.