Objawy zbliżającego się porodu

Ciało przygotowuje się do porodu przez dziewięć miesięcy. Im bliżej terminu rozwiązania, tym symptomów końca ciąży jest coraz więcej. Matka Natura bardzo dobrze to pomyślała, robiąc wiele, by zarówno poszczególne organy, jak i psychika mogła poradzić sobie ze zmieniającą się życiową rolą. Jakie symptomy mogą oznaczać szybki poród?

Na kilka tygodni przed porodem

Do porodu i nowej roli rodzica przygotowujemy się przez całą ciążę.

Są jednak zmiany, które pomagają w tym na kilka tygodni przed planowaną datą rozwiązania.

Przykładowo nocne wybudzanie i chodzenie do toalety mają czynić sen przyszłych mam płytszym i przygotować je do trudów nocnego karmienia maluszka. To, co jeszcze kilka miesięcy wcześniej było niewyobrażalne, w trakcie ciąży i tuż po niej okazuje się łatwiejsze do pokonania.

pierwsze objawy porodu

Podobnie można tłumaczyć również kolejną zmianę mianowicie zwiększanie masy ciała, która pozwala przygotować zarówno mięśnie, jak i stawy do noszenia maluszka po porodzie i w kilka miesięcy po nim, zanim nie nauczy się on chodzić.

Często mówi się również o tym, że objawem zbliżającego się porodu jest odpadnięcie czopa śluzowego. Jednak symptomu tego nie należy traktować jako pewnego sygnału szybkiego rozwiązania. Poród po odpadnięciu czopa, czyli gęstego śluzu chroniącego szyjkę macicy, może nastąpić zarówno na kilka tygodni, jak i kilka dni czy godzin przed porodem. Jest sygnałem skracania i otwierania szyjki macicy. Dlatego trudno ocenić, czy objaw te nastąpi tuż przed rozwiązaniem, czy na długo przed nim.

Objawy przedporodowe

 • obniżenie się macicy i płodu – w pierwszej ciąży na dwa lub cztery tygodnie przed rozwiązaniem płód zaczyna się wstępować do kanału rodnego. U kobiet, które już rodziły wstępowanie rzadko następuje przed porodem.
 • uczucie nacisku na miednicę i odbytnicę
 • zmiany poziomu energii – jedne kobiety odczuwają przypływ sił, mają więcej energii i sprzątają, prasują, przygotowują do perfekcji dom, inne wręcz przeciwnie: czują się mocno ospałe i znużone,
 • skurcze i ból w okolicy pachwin – najczęściej występuje w drugiej i kolejnej ciąży
 • ciągły ból okolicy krzyżowej
 • zmniejszenie tempa przyrostu ciała lub jej brak  – gdy się zbliża poród, ciężarna czasem gubi kilogram czy nawet dwa
 • zmiana wydzieliny z pochwy – tuż przed porodem wydzielina z pochwy staje się obfitsza i gęściejsza
 • biegunka – niektórym ciężarnym tuż przed porodem dokucza biegunka.
 • silniejsze skurcze Braxtona-Hicksa – skurcze przepowiadające mogą stać się silniejsze i częstsze, niekiedy także bolesne.
 • różowe lub krwiste zabarwienie śluzu – obecność włosowatych naczynek krwionośnych w śluzie często sygnalizuje skracanie się i rozwieranie szyjki macicy. Śluz tuż przed porodem może stać się różowy lub krwisto czerwony. Najczęściej sugeruje, że poród rozpocznie się na 24 godziny po zaobserwowaniu tego objawu.
 • zmiany nastroju – niechęć do spotkań towarzyskich lub wręcz przeciwnie, drażliwość, płaczliwość, nadmierny optymizm lub czarnowidztwo.

Przeczytaj, ile trwa poród naturalny

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. JOjoAmore JOjoAmore

  Nie wiem jak, ale ja to po prostu czułam, wiedziałam, ze urodzę ;) i pamiętam jak to by było wczoraj, wstałam rano i powiedziałam do męża dzisiaj urodzę i tak się stało :D

  • orka orka

   Trzeba być szczęściarą :)) Zazdroszczę :)

 2. kiniaw72 kiniaw72

  jestem w 34 tygodniu przez cały czas zastanawiam się jak to będzie – to moja 4 ciąża a od pierwszego porodu dzieli mnie 21 lat- mam nadzieję ,że Antek urodzi się szybko i zdrowo. Z opisanych tu objawów zauważyłam u siebie częste zmiany nastroju i bardzo ale to bardzo częste budzenie się w nocy- zobaczymy jakie ine objawy pojawią się u mnie w najbliżzszym czasie

 3. karolina karolina

  Jak płód może wstępować do macicy skoro jest w niej i rozwija się przez cały okres ciąży…??

 4. Paula Paula

  Ja nie mialam zadnych:)

 5. Aneta Aneta

  Jestem w 37tygodniu ciazy i zauważyłam dzis biale geste upławy , mysle ze to czop. Czuje tez nacisk na miednice a twardnienie brzucha pojawia sie ok 4razy na godzine. Za tydzien mam planowane cc i niewiem czy wytrzymam.