Objawy ząbkowania – po tym poznasz, że idą zęby

A może zęby mu idą? – to częste pytanie, a właściwie sugestia, która pada w ściśle określonych momentach. Zazwyczaj wtedy, kiedy pojawiają się objawy ząbkowania. Czyli właściwie co?

Objawy ząbkowania – to może wskazywać, że idą zęby

Pierwsze ząbki u niemowlaka mogą pojawić się w różnym momencie. Nieliczne noworodki rodzą się już z kilkoma zębami, większość niemowlaków, bo aż 84% musi poczekać na pierwszy ząb mleczny do 510 miesiąca życia.

U niektórych dzieci pierwszy mleczak wyrzyna się dopiero około 12 miesiąca życia. Kiedy zatem nastąpi ta ważna chwila? Nie ma pewności. Można prognozować termin ząbkowania, jeśli wiemy, kiedy pierwszy ząb wyszedł u mamy oraz taty dziecka. Nie ma jednak pewności, że u córki czy syna będzie podobnie. Chodzi raczej o pewne prawdopodobieństwo… Zdarza się, że w tej samej rodzinie dzieci ząbkują bardzo różnie.

objawy ząbkowania

Jakie są objawy ząbkowania?

Wyrzynanie się zębów to naturalny proces. Mimo tego mogą mu towarzyszyć liczne symptomy, niekoniecznie przyjemne dla niemowlaka i jednocześnie dla jego rodziców.

 • podwyższona temperatura
 • zaczerwienienie i obrzęk dziąseł
 • ból dziąseł
 • spadek odporności
 • katar
 • obfite ślinienie się
 • drażliwość, marudzenie
 • skłonność do odparzeń
 • zmieniona konsystencja kupek (bardziej płynne)
 • zmiany skórne
 • inny wzorzec jedzenia (najczęściej zwiększone spożycie mleka, odmowa wszelkich nowości w menu)
 • inny wzorzec snu (sen przerywany, niespokojny).

Niezawodnym objawem ząbkowania jest gryzienie wszystkiego, co się da oraz wkładanie do ust zabawek, rąk i wszystkiego, co znajduje się pod ręką. Dziecko masując dziąsła, zmniejsza dyskomfort odczuwany podczas wyrzynania się zębów.

Jeśli niemowlę gorączkuje powyżej 38,5 stopni, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że powodem jest ząbkowanie. Warto udać się do lekarza i sprawdzić prawdziwą przyczynę problemu.

Co zrobić, gdy ząbkowanie jest dla dziecka bolesne?

Ulgę przynoszą leki zawierające paracetamol dostępne bez recepty w każdej aptece. Uważane są one za dużo bezpieczniejsze niż preparaty na bazie ibuprofenu.

Poleca się także schłodzone gryzaki a dla starszych niemowlaków coś do pochrupania. Skuteczne może być ponadto masowanie dziąseł dziecka przed karmieniem.

Niektórzy zalecają preparaty do stosowania miejscowego, łagodzące ząbkowanie. Jednak istnieje wiele głosów mówiących o ich niskiej skuteczności działania. Poza tym FDA (amerykańska instytucja) ostrzega przed stosowaniem żeli na ząbkowanie zawierających benzokainę, której używanie niesie zbyt duże potencjalne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.