Objawy owulacji. Gdy starasz się o dziecko

Marzenie o poczęciu motywuje wiele osób do starania się o zapewnienie najlepszych warunków dziecku. Już na wczesnym etapie jego rozwoju. W tym szczególnym czasie niektóre pary zwracają uwagę na moment owulacji. Planując współżycie w czasie jajeczkowania, mogą bowiem szybko zajść w ciążę. Jakie są objawy owulacji? Po czym poznać, że szansa na ciążę jest największa?

Objawy owulacji

Kiedy można obserwować objawy owulacji?

Objawy owulacji występują w połowie cyklu, w przypadku 28 dniowego cyklu. Im dłuższy cykl, tym owulacja może wystąpić później, w przypadku krótkich cyklów będzie ona występowała wcześniej niż w połowie cyklu. Owulacja występuje najczęściej na 14 dni przed wystąpieniem miesiączki, czasami 13, innym razem 15 dni. Najbardziej intensywne symptomy obserwuje się w dzień owulacji. Równie wiele zmian można doświadczyć też na dzień przed owulacją.

Systematyczne obserwowanie swojego ciała może dać nam jasne wskazówki dotyczące terminu owulacji. Im bardziej regularne cykle i bardziej ustabilizowana praca układu hormonalnego, tym łatwiej przewidzieć możliwy termin jajeczkowania.

Objawy owulacji. Większa ochota na seks

Po pierwsze kobieta w okresie poprzedzającym owulację oraz w jej trakcie ma większą ochotę na seks. Zazwyczaj jej libido rośnie, a ona sama dąży do zbliżenia. Jest bardziej otwarta na dawanie i odbieranie bliskości. Jej skóra jest wrażliwsza, a ona sama mniej
zestresowana.

Wyższy poziom energii

Objawy owulacji to również wyższy poziom energii. W okresie jajeczkowania kobieta ma więcej siły. Jest bardziej aktywna. Zazwyczaj również bardziej kreatywna, odważna i biorąca pod uwagę niestandardowe rozwiązania. Lepiej się jej pracuje. Jej ambicja rośnie,
a także zwiększa się poziom optymizmu. Czuje, że może wszystko. Mniej się przejmuje, patrzy na rzeczywistość z większą nadzieją.

Objawy owulacji. Ładniejszy wygląd

Do objawów owulacji zalicza się też ładniejszy wygląd. W okresie jajeczkowania skóra staje się jędrniejsza i gładsza. Zmarszczki są mniejsze, ewentualne niedoskonałości skóry znikają. Włosy mniej się przetłuszczają, sprawiają wrażenie gęściejszych i wyraźnie
ładniejszych. Oczy lśnią.

Kobieta obiektywnie wygląda lepiej. Sama też czuje się atrakcyjniej. Chętniej zakłada sukienki i buty na obcasie.

Wydzielina

Głównym objawem owulacji jest wydzielina, a właściwie zmiana konsystencji śluzu w drogach rodnych kobiety. Wydzieliny jest więcej, ma ona bardziej wodnistą formę.

Przypomina surowe jajko kurze. Kobieta ma odczucie wilgotności, a w dniu owulacji nawet mokrości. Wiele kobiet sięga w tym czasie po wkładki higieniczne.

Charakterystyczny ból brzucha

Niektóre kobiety w okresie owulacji odczuwają charakterystyczny ból brzucha. Najczęściej jednostronny. Może on promieniować w obszar pleców lub miednicy. Nie jest mocny i dotkliwy, nie wymaga zazwyczaj podania środków uśmierzających.

Wzrost temperatury ciała

Kobieta obserwująca swoje ciało, a właściwie mierząca temperaturę w pochwie każdego  dnia o tej samej porze, odnotowuje w okresie owulacji niewielką zmianę temperatury ciała.

Temperatura rośnie w sposób niemal niezauważalny. I jest to jeden z objawów owulacji. Na tym objawie bazuje też skuteczność tak zwanych naturalnych metod antykoncepcyjnych. Kiedy wiemy, w jakim momencie występuje owulacja, mamy też świadomość, kiedy występują dni płodne i niepłodne. Dzięki temu można świadomie planować poczęcie.

Objawy owulacji. Tkliwość piersi

Ważnym objawem, który obserwuje u siebie wiele kobiet jest zwiększona wrażliwość piersi. Piersi są bardziej podatne na dotyk. Każda ich część mocniej odbiera czynniki zewnętrzne. Niektóre kobiety odczuwają też większą wrażliwość sutków. Tkliwość piersi może wystąpić tuż przed owulacją lub po niej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*