Objawy nietolerancji laktozy są nieco odmienne niż symptomy alergii na białka mleka krowiego. Inny jest też mechanizm ich powstawania. Obie sytuacje łączy złe samopoczucie po spożyciu mleka i jego przetworów. O ile alergia na mleko krowie dotyczy głównie dzieci, o tyle objawy nietolerancji laktozy występują przede wszystkim u dorosłych.
W większości krajów europejskich odsetek osób z nietolerancją laktozy wynosi 15%.
Czym jest laktoza?
Laktoza to cukier mleczny, składający się z dwóch cząstek – glukozy i galaktozy. W największej ilości występuje w czystym mleko, w nieco mniejszej w jego przetworach.
Do trawienia laktozy potrzebny jest enzym – laktaza. Przyczyną nietolerancji laktozy może być niedostateczna produkcja laktazy przez organizm. W skrajnej sytuacji – całkowity jej brak. Zdarza się, że problemem jest hipolaktazja, polegająca na mniejszej aktywności laktazy.
Całkowity brak laktazy jest bardzo rzadki. Dlatego większość osób z nietolerancją laktozy może jeść niewielkie ilości produktów mlecznych. Objawy nietolerancji laktozy zazwyczaj występują w przypadku większego spożycia produktów mlecznych.
Objawy nietolerancji laktozy
Nie wiesz, czy Twoim problemem jest nietolerancja cukru mlecznego? Objawy nietolerancji laktozy pojawiają się zazwyczaj w krótkim czasie po spożycia mleka lub jego przetworów (nie pojawiają się po spożyciu sera żółtego – jeśli złe samopoczucie występuje, to przyczyną może być nietolerancja mleka). Najczęstszymi objawami są:
- bóle brzucha
- wzdęcia
- biegunki
- gazy
- przelewanie w brzuchu.
Jak sprawdzić, czy masz nietolerancję laktozy?
Testem pozwalającym zdiagnozować nietolerancję laktozy jest wodorowy test oddechowy. Polega on na zmierzeniu stężenia wodoru w wydychanym powietrzu po spożyciu laktozy. Jeśli w jelitach nie jest produkowana laktaza, dochodzi do fermentacji bakteryjnej w ustach, czego składnikiem ubocznym jest wodór. Objawem jego produkcji są, między innymi, wzdęcia i gazy.
Można także przeprowadzić test doustny obciążenia glukozą lub badanie stolca, w celu stwierdzenia obecności charakterystycznych związków i obecności obniżonego pH.
Jak leczy się nietolerancję laktozy?
Aby symptomy nietolerancji laktozy ustały, postępuje się w określony sposób, w zależności od ich stopnia nasilenia. Można całkowicie zrezygnować ze spożywania produktów zawierających laktozę, ograniczyć ich spożycie lub sięgnąć po produkty zawierające farmakologiczną postać laktazy, która ułatwi organizmowi trawienie.
Komentarze