Objawy nietolerancji laktozy – szybki test

Objawy nietolerancji laktozy są nieco odmienne niż symptomy alergii na białka mleka krowiego. Inny jest też mechanizm ich powstawania. Obie sytuacje łączy złe samopoczucie po spożyciu mleka i jego przetworów. O ile alergia na mleko krowie dotyczy głównie dzieci, o tyle objawy nietolerancji laktozy występują przede wszystkim u dorosłych.

W większości krajów europejskich odsetek osób z nietolerancją laktozy wynosi 15%.

Czym jest laktoza?

Laktoza to cukier mleczny, składający się z dwóch cząstek – glukozy i galaktozy. W największej ilości występuje w czystym mleko, w nieco mniejszej w jego przetworach.

Do trawienia laktozy potrzebny jest enzym – laktaza. Przyczyną nietolerancji laktozy może być niedostateczna produkcja laktazy przez organizm. W skrajnej sytuacji – całkowity jej brak. Zdarza się, że problemem jest hipolaktazja, polegająca na mniejszej aktywności laktazy.

Całkowity brak laktazy jest bardzo rzadki. Dlatego większość osób z nietolerancją laktozy może jeść niewielkie ilości produktów mlecznych. Objawy nietolerancji laktozy zazwyczaj występują w przypadku większego spożycia produktów mlecznych.

objawy nietolerancji laktozy

Objawy nietolerancji laktozy

Nie wiesz, czy Twoim problemem jest nietolerancja cukru mlecznego? Objawy nietolerancji laktozy pojawiają się zazwyczaj w krótkim czasie po spożycia mleka lub jego przetworów (nie pojawiają się po spożyciu sera żółtego – jeśli złe samopoczucie występuje, to przyczyną może być nietolerancja mleka). Najczęstszymi objawami są:

Jak sprawdzić, czy masz nietolerancję laktozy?

Testem pozwalającym zdiagnozować nietolerancję laktozy jest wodorowy test oddechowy. Polega on na zmierzeniu stężenia wodoru w wydychanym powietrzu po spożyciu laktozy. Jeśli w jelitach nie jest produkowana laktaza, dochodzi do fermentacji bakteryjnej w ustach, czego składnikiem ubocznym jest wodór. Objawem jego produkcji są, między innymi, wzdęcia i gazy.

Można także przeprowadzić test doustny obciążenia glukozą lub badanie stolca, w celu stwierdzenia obecności charakterystycznych związków i obecności obniżonego pH.

Jak leczy się nietolerancję laktozy?

Aby symptomy nietolerancji laktozy ustały, postępuje się w określony sposób, w zależności od ich stopnia nasilenia. Można całkowicie zrezygnować ze spożywania produktów zawierających laktozę, ograniczyć ich spożycie lub sięgnąć po produkty zawierające farmakologiczną postać laktazy, która ułatwi organizmowi trawienie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.