Objawy niepłodności u mężczyzn

Niepłodność to zaburzenie, które w takim samym stopniu dotyka kobiety, jak i mężczyzn. Specjaliści oszacowali, że czynnik męski odpowiada w mniej więcej połowie przypadków za trudności z poczęciem dziecka u par. Do prawidłowego zdiagnozowania schorzenia u panów niezbędne okaże się przeprowadzenie wywiadu medycznego oraz wykonanie badania przedmiotowego i jakości nasienia. Warto też zwracać uwagę na niepokojące symptomy, które mogą świadczyć o wystąpieniu problemów z płodnością. Jakie są więc najczęstsze objawy wskazujące na niepłodność u mężczyzn?

Objawy niepłodności u mężczyzn

Czym jest niepłodność wśród mężczyzn?

Za męską niepłodność lekarze uznają trudności z zajściem w ciążę, które trwają dłużej, niż rok mimo regularnych starań (2-4 razy w tygodniu) i braku stosowania jakiejkolwiek antykoncepcji. Liczne badania wskazują, że przyczyna wystąpienia kłopotów z zapłodnieniem w 50% leży po stronie mężczyzn.

Niestety, nadal bardzo wielu panów wzbrania się przed taką diagnozą, jednocześnie zrzucając winę na swoją partnerkę. Mężczyźni dotknięci chorobą często nie przyjmują tej informacji do świadomości.

Wiadomość o tym, że mają problem z płodnością wywołuje w nich znaczący spadek poczucia własnej wartości, smutek, apatię, a w niektórych przypadkach nawet agresję. Z obserwacji specjalistów wynika, że aktualnie z niepłodnością boryka się nawet do 20% wszystkich mężczyzn. 

Objawy niepłodności u mężczyzn

W zależności od przyczyny męska niepłodność może dawać różne objawy. W wielu przypadkach chorobie nie towarzyszą też żadne symptomy, a jedyną oznaką jest wydłużony czas oczekiwania na ciążę. Wśród najczęstszych objawów, które mogą wskazywać na występowanie problemów z płodnością wymienia się:

  • zaburzenia erekcji;
  • zmniejszoną objętość spermy;
  • bóle jąder;
  • obniżenie popędu płciowego;
  • zmienioną konsystencję lub kolor ejakulatu;
  • pieczenie podczas oddawania moczu;
  • ból, guz lub obrzęk wyczuwane w okolicach jąder;
  • bolesne ejakulacje;
  • zmniejszenie objętości jąder;
  • ból w trakcie lub po stosunku;
  • zniekształcenie moszny;
  • bóle prostaty;
  • nawracające infekcje (zwłaszcza układu oddechowego);
  • brak węchu;
  • ginekomastię, czyli przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn.

Prawidłowe rozpoznanie objawów i udanie się do lekarza są podstawą do rozpoczęcia skutecznego leczenia. Niestety wielu mężczyzn wstydzi się rozmawiać na tematy związane z problemami natury seksualnej lub urologicznej, co przekłada się na ciągłe odwlekanie wizyty u specjalisty. 

Jak rozpoznać niepłodność u mężczyzny?

Każdy mężczyzna, który podejrzewa u siebie problem z płodnością musi koniecznie udać się na konsultację do lekarza. Specjalista podczas rozmowy z pacjentem spyta o przebyte w przyszłości choroby i zabiegi operacyjne, przyjmowane obecnie leki, warunki pracy, częstotliwość stosunków oraz czas starania się o dziecko. Niezbędne okaże się również przeprowadzenie badania przedmiotowego
uwzględniającego stan prostaty, kondycję narządów płciowych, a także ogólną budowę ciała. W celu zdiagnozowania i potwierdzenia niepłodności koniecznie trzeba także wykonać badanie seminologiczne, czyli ocenę jakości nasienia. Dzięki niemu można określić objętość, gęstość, ilość komórek nabłonkowych układu moczowo-płciowego oraz żywotność, liczebność i ruchliwość plemników. W przypadku uzyskania nieprawidłowych wyników badanie należy powtórzyć po miesięcznej przerwie. Ponowne niezadowalające
wyniki stanowią podstawę do dalszej diagnostyki w kierunku niepłodności.

Leczenie niepłodności u mężczyzny zależy od bezpośredniej przyczyny problemu. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie zmienić tryb życia, codzienne nawyki i zacząć bardziej dbać o siebie.

Czasami niezbędne okaże się leczenie operacyjne bądź farmakologiczne. Na szczęście w porównaniu do bezpłodności, zaburzenie jakim jest niepłodność da się skutecznie i trwale wyleczyć.

Bibliografia:Koperwas M., Głowacka M., Problem niepłodności wśród kobiet i mężczyzn – epidemiologia, czynniki ryzyka i świadomość społeczna, „Aspekty Zdrowia i Choroby” 2017, nr 3.Łukaszuk K., Kozioł K., Jakiel G., Diagnostyka i leczenie niepłodności – rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (ptmrie) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGP),
„Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2018, nr 3 (3).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.