Tarczyca to niewielki organ o bardzo ważnych funkcjach. Niestety często powoduje problemy. Szacuje się, że ponad 10% osób zaobserwuje u siebie objawy nieprawidłowej pracy tarczycy na pewnym etapie życia. Często już w okresie dzieciństwa, a nawet u noworodków organ ten odmawia współpracy. Jak rozpoznać choroby tarczycy i możliwie szybko zareagować? Jakie są objawy niedoczynności tarczycy u dziecka?
Dlaczego dzieci chorują na niedoczynność tarczycy?
Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy są skłonności genetyczne. Na chorobę tarczycy najbardziej narażone są dzieci rodziców, którzy również chorują. Zachorowanie wzrasta u dzieci z rodzin genetycznie obciążonych chorobami autoimmunolgicznymi.
Do innych przyczyn zalicza się wrodzone nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy. Urodzenie się z bez tarczycy lub z tarczycą uszkodzoną. Ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli matka dziecka nieprawidłowo leczyła chorobę tarczycy w trakcie ciąży. Objawy niedoczynności tarczycy u dziecka mogą mieć także związek z niedoborem jodu w diecie.
Na czym polega niedoczynność tarczycy?
Niedoczynność tarczycy występuje, gdy tarczyca nie produkuje wystarczająco dużo hormonu. Powody mogą być dwa – albo dlatego, że nie jest w stanie (i wtedy mówimy o pierwotnej niedoczynności tarczycy), albo dlatego, że nie jest odpowiednio stymulowana (wtórna niedoczynność tarczycy).
Objawy niedoczynności tarczycy u noworodka i niemowlaka
Objawy niedoczynności tarczycy mogą się rozwinąć w każdym wieku. U najmłodszych dzieci zazwyczaj widoczne są w kilka tygodni lub miesięcy po narodzinach. Niestety często objawy są subtelne i niezauważalne dla rodzica. W konsekwencji w praktyce często są pomijane i nieidentyfikowane:
- zmieniony kolor skóry i białek oczu (na bardziej żółty),
- chłodna skóra,
- cichszy płacz,
- głośniejsze oddychanie,
- zmniejszona aktywność,
- senność – częstsze spanie,
- zaparcia,
- mniejszy apetyt.
Objawy niedoczynności tarczycy u małych dzieci i dzieci w wieku przedszkolnym
Niedoczynność tarczycy może rozwinąć się także u kilkolatków. Objawy są nieco inne od tych obserwowanych u niemowlaków. Najczęściej są to:
- niski wzrost,
- późniejszy rozwój stałych zębów,
- wolniejszy rozwój umysłowy,
- wolniejszy wzrost kości nóg (sylwetka długo „dziecięca”)
- w kolejnych latach opóźnione dojrzewanie,
- kruche, cienkie włosy
- zaparcia
- zmęczenie
- sucha skóra.
Niedoczynność tarczycy u dzieci może dawać kilka z powyższych objawów lub wszystkie.
Jakie objawy niedoczynności tarczycy obserwuje się u nastolatków?
Objawy niedoczynności tarczycy częściej obserwuje się u dziewczynek niż u chłopców. Przyczyną problemów są zazwyczaj choroby autoimmunologiczne. Jeśli w rodzinie nastolatka występuje choroba Hashimoto, cukrzyca typu 1 lub choroba Gravesa-Basedowa, trzeba liczyć się z większym ryzykiem zachorowania tarczycy.
Niestety często objawy chorób tarczycy u nastolatków są trudne do rozpoznania. Bywają niejasne i nietypowe. Wymienia się:
- spowolniony wzrost
- przybieranie na wadze
- spowolniony rozwój piersi
- nastolatek wygląda na osobę młodszą niż wskazuje wiek
- opóźniony czas wystąpienia pierwszej miesiączki,
- nieregularne lub intensywne miesiączki
- sucha skóra
- kruche włosy i paznokcie
- zmęczenie
- zapominanie, spadek koncentracji
- trudności z nauką
- stany depresyjne
- opuchnięta twarz
- ochrypły głos
- ból mięśni, stawów
Jak zdiagnozować choroby tarczycy u dziecka? I jak ją leczyć?
By zdiagnozować choroby tarczycy u dziecka, należy udać się do lekarza. Potrzebny jest szczegółowy wywiad, badanie fizykalne tarczycy i badanie krwi z oznaczeniem poziomu hormonów TSH i T4.
Leczenie niedoczynności tarczycy zazwyczaj polega na podawanie leków z hormonami tarczycy, terapia musi być stosowana przez całe życie.
Komentarze