Objawy niedoboru witaminy D u dziecka

W Polsce niedobór witaminy D jest powszechny zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Wszystko za sprawą krótkich dni i niewystarczającej ilości światła słonecznego, a także ze względu na ochronę przed promieniami UV, związaną ze zwiększonym ryzykiem nowotworów skóry. Dlatego lekarze apelują, by suplementować witaminę D u dorosłych i u dzieci. Jak wyglądają objawy niedoboru witaminy D u dziecka?

Szacuje się, że około 1 miliarda ludzi na świecie ma zbyt niski poziom witaminy D we krwi. Według National Institutes of Health 7,6 miliona amerykańskich dzieci i nastolatków ma niedobory witaminy D, a 50,8 milionów ma niewystarczającą poziomi tej witaminy we krwi.

Witamina D? Potrzebne słońce

Witamina D to jedyna witamina, którą organizm wytwarza z cholesterolu, gdy skóra jest poddawana działaniu promieni słonecznych. Jest to substancja rozpuszczalna w tłuszczach. Witamina D występuje w wielu postaciach – dwie najważniejsze to witamina D2 i D3. Działanie witaminy D porównuje się do hormonu, ponieważ każda komórka w ciele ma specjalny receptor potrzebny do jej produkcji.

Co prawda witaminę D można pozyskać z diety, ale tylko w ograniczonym stopniu, niewystarczającym do prawidłowego funkcjonowania. Znajdziemy ją w tłustych rybach (łosoś, tuńczyk, makrela), czy niektórych wzbogaconych produktach – mlecznych, płatkach śniadaniowych.

objawy niedoboru witaminy D u dziecka

Jak są objawy niedoboru witaminy D u dziecka?

Objawy niedoboru witaminy D u dziecka mogą być subtelne. Kojarzone po prostu z naturą „małego dziecka”. Tymczasem zbadanie poziomu witaminy D w laboratorium pozwala ustalić ich prawdziwe źródło.

Po czym zatem poznać, że dziecko może mieć problem z niedoborem?

 • częste i długie chorowanie – choć małe dzieci szybko łapią infekcje ze względu na niedostatecznie rozwinięty układ immunologiczny, to istnieją pewne granice, które mogą wskazywać na problem. Organizm potrzebuje wystarczająco dużej podaży witaminy D, by mógł sprawnie zwalczać infekcje wirusowe i bakteryjne.
 • zmęczenie, znużenie, drażliwość – dziecko szybko się męczy, jest senne, znużone, a nawet rozdrażnione? To również może być objaw niedoboru witaminy D. W skrajnych sytuacjach niedobór witaminy D może powodować depresję.
 • powolne gojenie się ran – niski poziom witaminy D może mieć wpływ na wolne gojenie się ran. Badania pokazały, że witamina D pozwala na produkcję związków niezbędnych do tworzenia skóry i gojenia się ran.
 • wypadanie włosów,
 • ból mięśni i kości – niedobór witaminy D może powodować także ból mięśni i kości.
 • tendencja do łamania kości – witamina D pomaga we wchłanianiu wapnia i fosforu do kości.
 • deformacje zębów,
 • niski wzrost i deformacje szkieletu – krzywica (szczególnie nogi wygnają się pod wpływem ciężaru górnej partii ciała, nogi w łuku, grube nadgarstki, kostki)
 • skrzywienie kręgosłupa, deformacja miednicy.

Niektóre badania wskazują, że witamina D pozwala zapobiegać nowotworom, cukrzycy, nadciśnieniu i chorobom serca.

Które dzieci są szczególnie narażone na niedobory witaminy D?

 • wszystkie dzieci mieszkające w Polsce i innych krajach o niskim nasłonecznieniu w sezonie jesienno-zimowym,
 • dzieci przyjmujące leki przeciwdrgawkowe,
 • otyłe lub z nadwagą
 • z mukowiscydozą, chorobą Crohna
 • dzieci z ciemniejszym odcieniem skóry.

W związku z tym, że istnieje mało produktów spożywczych bogatych w witaminę D, a powszechne używanie kremów z filtrami UV utrudnia produkcję witaminy D, lekarze zalecają suplementację. Jest ona konieczna zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. W razie wątpliwości warto sprawę omówić z pediatrą. Dostępne są też proste testy z krwi, które dają odpowiedź, czy dziecko ma niedobór witaminy D. Duże niedobory są podstawą do zwiększenia dawki przyjmowanej witaminy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.