Objawy ciąży podczas karmienia piersią

Karmienie piersią nie stanowi przeszkody do zajścia w ciążę. Co prawda płodność w trakcie laktacji jest zazwyczaj mniejsza, jednak ciągle istnieją dość spore szanse na poczęcie potomka. Z tego powodu lekarze zalecają, by kobiety nieplanujące ciąży w trakcie karmienia piersią stosowały metodę antykoncepcyjną. Poleganie na obniżonej płodności może być nieskuteczne. Poza tym warto wsłuchiwać się w sygnały z organizmu, zwłaszcza jeśli miesiączka po porodzie jeszcze nie wróciła i trudno na jej podstawie ocenić obecność ewentualnej ciąży. Czy objawy ciąży podczas karmienia piersią różnią się od tych obserwowanych w innym okresie życia?

objawy ciąży podczas karmienia piersią

Objawy ciąży podczas karmienia piersią – możesz nic nie czuć

Bycie w ciąży zazwyczaj wiąże się z rejestrowaniem pewnych objawów zmienionego stanu. Jednak nie zawsze tak jest. Zdarza się, że nic nie wskazuje na to, że w macicy rozwija się nowe życie, a młoda mama zaoferowana opieką nad starszakiem dowiaduje się o drugiej ciąży stosunkowo późno i jest….w szoku. Tak opisuje to na jednym z forum Rika:

„Mam 8-miesięczną córeczkę Zuzię. Okazało się, ze jestem w 21 tygodniu ciąży! Szok! Zero objawów, zero mdłości, dolegliwości ciążowych, ZERO OKRESU!!! Ostatnią miesiączkę miałam przed porodem Zuzanki :)
Jak dowiedziałam się o ciąży skoro nic na to nie wskazywało? A tak, ze moja kruszyna postanowiła zdradzić swoją kryjówkę porządnym kopniakiem! Oczywiście wcześniej coś czułam tam ale nie spodziewałam się ze to dziecko, może jelita…?”

Stwierdzenie ciąży, gdy kobieta karmi piersią, jest trudne. Szczególnie na początku laktacyjnej drogi, kiedy zazwyczaj nie występuje krwawienie miesiączkowe, którego zatrzymanie stanowi sygnał o ewentualnej ciąży. Z tego powodu, tak jak opisuje to Rika, często wiadomość o ciąży, zwłaszcza nieplanowanej, jest prawdziwym zaskoczeniem.

Objawy ciąży podczas karmienia piersią – gdy jesteś wyczulona na wszelkie symptomy

Jak zatem poznać, że karmiąc piersią, jesteś w ciąży?

Kobiety wyczulone na sygnały płynące z organizmu potrafią to zrobić perfekcyjnie, po prostu rejestrując, że „coś się zmieniło”, „że czują się jakoś dziwnie, inaczej”. Poza tym objawy ciąży podczas karmienia piersią są zazwyczaj podobne do tych obecnych w innych momentach życia. Najczęściej wymienia się:

 • ból piersi,
 • tkliwość biustu, większa wrażliwość,
 • senność,
 • uczucie zmęczenia – większe niż te związane z nieprzespanymi nocami,
 • drażliwość,
 • wahania nastrojów,
 • nagłe zmiany smaków – ogromna ochota na konkretny produkt, którą trudno opanować,
 • mdłości,
 • wymioty.

Oczywiście najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy nie jesteś w ciąży, jest wykonanie testu ciążowego. Warto zaufać intuicji i w razie wątpliwości, rozwiać swoje wątpliwości.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Karolina Karolina

  ja nie czułam nic