Objawy ciąży, których nigdy nie ignoruj

Osłabienie i zawroty głowy w ciąży

Omdlenia i uczucie pustki mogą towarzyszyć ciężarnej i kończyć się nawet omdleniami. Przyczyną może być dostarczanie zbyt małej ilości kalorii (np. pusty żołądek) albo niskie ciśnienie krwi w ciąży.

Często zawroty głowy i osłabienie pojawiają się w pierwszych tygodniach ciąży, gdy do głosu dochodzi progesteron, hormon uelastyczniający ścianki naczyń, co ma wpływ na obniżenie ciśnienia krwi. Zawsze gdy pojawiają się zawroty głowy w ciąży, warto skonsultować się z lekarzem, specjalista sprawdzi, czy to objawy fizjologiczne, czy niezbędna jest pomoc.

Swędzenie skóry w ciąży

Większość przyszłych mam odczuwa delikatne swędzenie skóry w ciąży, zwłaszcza w obrębie brzucha, gdy maluszek rośnie, a ciało kobiety przygotowuje się do tego. Jednak jeśli swędzenie jest intensywne, szczególnie dotkliwe w nocy i obejmuje głównie obszar stóp, należy skontaktować się z lekarzem. Być może to cholestaza ciążowa. Przeczytaj więcej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Marti Marti

  Miałam krwawienia w ciąży na szczęście okazały się niegroźne…

 2. Ania Ania

  Co wy za bzdury piszecie? Słabe ruchy płodu to nie jest objaw ciąży ani symptom ciąży. Słąbe ruchy płodu, podobnie jak zaburzenia widzenia, gorączka, krwawienie, to może być objaw nieprawidłowości ciąży, patologi ciąży, objaw poronienia, obajw choroby, a NIE OBJAW CIĄŻY!

  Objawy ciąży to znaki, na podstawie których można wywnioskować, że ciąża jest, typu brak miesiączk iczy bolesne piersi. Rozumiecie różnicę?

  • ala ala

   TY chyba czegoś nie rozumiesz…Objawy ciąży nie muszą być wzorcowe. To, że ktoś ma krwawienia, bóle brzucha – a normalnie ich nie ma – to niby na co wskazuje. Jest to objaw ciąży, ale w niektórych sytuacjach nieprawidłowy, dlatego nie wolno go ignorować. Ludzie, naprawdę czytanie ze zrozumieniem nie boli