Objawy ciąży, których nigdy nie ignoruj

Skurcze w ciąży

Wszelkie skurcze brzucha, przypominające miesiączkę, którym towarzyszy złe samopoczucie oraz instynktowne wrażenie zagrożenia powinny być od razu zgłaszane, najlepiej w razie problemów udać się na pogotowie.

Przedwczesne skurcze w ciąży mogą być groźne i wyprzedzać poronienie, dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować bóli brzucha w ciąży.

Przeczytaj, kiedy bóle brzucha w ciąży są groźne.

Gorączka w ciąży

Jeśli masz gorączkę, a termometr wskazuje powyżej 37,5 stopni C, ale nie jesteś przeziębiona i nie masz grypy, zgłoś się do lekarza tego samego dnia.

Jeśli jednak temperatura jest wyższa niż 39 stopni, zgłoś się do lekarza natychmiast. Zbyt wysoka temperatura utrzymująca się przez kilka godzin może być szkodliwa dla dziecka.

Zaburzenia widzenia w ciąży

Jeśli zauważysz u siebie jakikolwiek z wymienionych niżej objawów, koniecznie skontaktuj się z lekarzem:

 • podwójne widzenie,
 • zamazanie pola widzenia,
 • migające plamy lub światła przed oczami,
 • poczucie ściemnienia pola widzenia.

Powyższe objawy w ciąży mogą wskazywać na stan przedrzucawkowy.

Obrzęki w ciąży

Obrzęki w ciąży, zwłaszcza pod jej koniec, są bardzo częste. Najczęściej nie są one powodem do niepokoju. Jednak jeśli obrzęk jest poważny, pojawia się nagle i towarzyszy mu ból głowy i problemy z widzeniem, może wskazywać na stan przedrzucawkowy, którego nie wolno ignorować. Jeśli wystąpi jakikolwiek z tych objawów, należy od razu skontaktować się z lekarzem.

Ciągła potrzeba picia w ciąży

Jeśli jesteś ciągle spragniona, a Twój mocz ma ciemnożółty kolor, może być to objaw odwodnienia. Pamiętaj, by dostarczać w ciąży wystarczającą ilość płynów.

Jednak jeśli oprócz pragnienia zauważasz u siebie nagle zwiększoną konieczność odwiedzania toalety, może to wskazywać na cukrzycę ciążową. O swoich podejrzeniach i obserwacjach należy powiadomić lekarza, cukrzyca w ciąży zwiększa ryzyko komplikacji u dziecka i matki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Marti Marti

  Miałam krwawienia w ciąży na szczęście okazały się niegroźne…

 2. Ania Ania

  Co wy za bzdury piszecie? Słabe ruchy płodu to nie jest objaw ciąży ani symptom ciąży. Słąbe ruchy płodu, podobnie jak zaburzenia widzenia, gorączka, krwawienie, to może być objaw nieprawidłowości ciąży, patologi ciąży, objaw poronienia, obajw choroby, a NIE OBJAW CIĄŻY!

  Objawy ciąży to znaki, na podstawie których można wywnioskować, że ciąża jest, typu brak miesiączk iczy bolesne piersi. Rozumiecie różnicę?

  • ala ala

   TY chyba czegoś nie rozumiesz…Objawy ciąży nie muszą być wzorcowe. To, że ktoś ma krwawienia, bóle brzucha – a normalnie ich nie ma – to niby na co wskazuje. Jest to objaw ciąży, ale w niektórych sytuacjach nieprawidłowy, dlatego nie wolno go ignorować. Ludzie, naprawdę czytanie ze zrozumieniem nie boli