Objawy ciąży, których nigdy nie ignoruj

Niektóre kobiety z utęsknieniem wypatrują pierwszych objawów ciąży, inne, zwłaszcza te, które nie planują ciąży, są przerażone, gdy symptomy wskazują na ich odmienny stan. Jednak w tym artykule nie będziemy uwzględniać tej drugiej grupy, dość licznej i ważnej, napiszemy o symptomach ciąży, które mogą wskazywać na pewne nieprawidłowości. Warto o nich pamiętać i gdy się pojawią, zgłosić się do lekarza. Te objawy ciąży nie powinny być nigdy ignorowane, szybka reakcja jest w takim wypadku wskazana.

Objawy ciąży: sile bóle głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży zazwyczaj nie jest niebezpieczny. Jednak gdy jest on silny i towarzyszy kobiecie przez dwie godziny i dłużej, może być sygnałem nadciśnienia tętniczego. Czasami w ciąży zdarzają się napady migreny, choć zazwyczaj kobiety, które wcześniej mierzyły się z tym charakterystycznym bólem głowy w ciąży zauważają zmniejszenie jego intensywności w ciąży (przeczytaj więcej o migrenach w ciąży).

Warto przy okazji bóli głowy sprawdzić, czy mamy prawidłowe ciśnienie krwi i w razie nieprawidłowości skontaktować się z lekarzem. Zbyt wysokie ciśnienie krwi w ciąży może prowadzić do stanu przedrzucawkowego. Przeczytaj, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi w ciąży.

Ból głowy, któremu towarzyszą zaburzenie widzenia wymaga błyskawicznego kontaktu z lekarzem.

Objawy ciąży: krwawienie w ciąży

objawy ciąży

Około 1/4 przyszłych mam zauważa krwawienia na początku ciąży. Zazwyczaj przypominają one plamienia oraz objawiają się w lekko zaróżowionym śluzie z pochwy. Większość towarzyszy kobiecie przez jeden-dwa dni, a niemal wszystkie kończą się w 13-14 tygodniu ciąży.

Mimo że krwawienie w ciąży zazwyczaj nie jest niebezpieczne, należy zawsze poinformować o nim lekarza. Dodatkowo jeśli towarzyszy mu ból brzucha, zwłaszcza bardzo bolesny, skurcze, złe samopoczucie, a krwawienie jest obfite ze strzępami krwi, konieczne jest natychmiastowe udanie się na pogotowie.

Osłabienie ruchów płodu w ciąży

Choć czasami dziecko w pewnym okresie staje się spokojniejsze, to wyraźne osłabienie ruchów dziecka po 24 tygodniu ciąży powinno wzbudzić czujność przyszłej mamy. Spróbuj położyć się na lewym boku i zjeść coś lub wypić sok owocowy. Jeśli dziecko nadal się nie porusza, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Marti Marti

  Miałam krwawienia w ciąży na szczęście okazały się niegroźne…

 2. Ania Ania

  Co wy za bzdury piszecie? Słabe ruchy płodu to nie jest objaw ciąży ani symptom ciąży. Słąbe ruchy płodu, podobnie jak zaburzenia widzenia, gorączka, krwawienie, to może być objaw nieprawidłowości ciąży, patologi ciąży, objaw poronienia, obajw choroby, a NIE OBJAW CIĄŻY!

  Objawy ciąży to znaki, na podstawie których można wywnioskować, że ciąża jest, typu brak miesiączk iczy bolesne piersi. Rozumiecie różnicę?

  • ala ala

   TY chyba czegoś nie rozumiesz…Objawy ciąży nie muszą być wzorcowe. To, że ktoś ma krwawienia, bóle brzucha – a normalnie ich nie ma – to niby na co wskazuje. Jest to objaw ciąży, ale w niektórych sytuacjach nieprawidłowy, dlatego nie wolno go ignorować. Ludzie, naprawdę czytanie ze zrozumieniem nie boli