Objawy autyzmu

Dziecko jest dla swoich rodziców skarbem, którego rozwój uważnie obserwują. Każdy postęp napełnia dumą a jednocześnie uspokaja, że „wszystko jest w porządku”. Czasem jednak coś w rozwoju naszej pociechy niepokoi, być może odbiega od sposobu zachowania rodzeństwa, gdy było w podobnym wieku, a może wydaje się, że pewne umiejętności dziecka zaczęły zanikać.

Nie lekceważmy takiej sytuacji, lepiej rozwiać wszelkie wątpliwości i zacząć wczesną interwencję niż później próbować „nadgonić” wciąż narastające deficyty rozwojowe. Dziecku można i trzeba skutecznie pomóc, diagnoza z zakresu całościowych zaburzeń rozwoju (autyzm dziecięcy, Zespół Aspergera) to nie wyrok, lecz wyzwanie i szansa na podjęcie skutecznych działań.

Objawy pojawiają się najczęściej w wieku 1,5 do 3 lat, najwięcej zachorowań jest wśród chłopców, ale mogą się też pojawić u dziewczynek. U nich też częściej występuje Zespół Retta. Zachowania i deficyty, które powinny zwrócić uwagę Rodziców to:

 • Słaby rozwój mowy– w wieku 2 lat dziecko powinno już nazywać osoby, przedmioty i czynności, z którymi ma kontakt. Pojawiają się już wypowiedzi dwuwyrazowe, choć często  jeszcze bez odmiany. Dziecko używa zdrobnień. Rozumie proste zdania, polecenia i wykonuje je. Mówi o sobie „ja”.  Potrafi wskazywać i nazwać znane  przedmioty, osoby, zwierzęta na obrazkach. Jego umiejętności językowe i zasób słów szybko się rozwijają.
 • Trudności w użyciu języka nie są przez dziecko rekompensowane za pomocą gestów– wskazywania, papa, kiwanie głową itd.
 • Brak uwspólnienia uwagi- dziecko nie patrzy na przedmiot, który pokazujemy, nie ma też potrzeby przynoszenia zabawek czy innych „skarbów” rodzicom
 • Osłabiony kontakt wzrokowy– dziecko nie patrzy w oczy, czasem jego spojrzenie jest niepokojące – zbyt „obojętne’, jakby niezogniskowane na osobie lub zbyt „wpatrujące”, jakby nie patrzyło na osobę, tylko na przykład na swoje odbicie w tęczówce.
 • Dziecko bawi się zabawkami w sposób niepokojący, niezgodnie z ich funkcją- wącha je, stuka nimi, szereguje, przesuwa przed oczami. W tym wieku dziecko powinno już rozwijać zabawę tematyczną naśladując dorosłych i odtwarzając swoje przeżycia, np. badanie i pielęgnacja lali, jazda autem. Może się też bawić konstrukcyjnie- budować most czy wieżę z kilku klocków.
 • Dziecko preferuje zabawę samotną i złości się bądź nie zwraca uwagi, gdy chcemy dołączyć.
 • Nie odpowiada na uśmiech, nie inicjuje zabaw z opiekunem.

 

Zaburzeniom ze spektrum autyzmu towarzyszą zaburzenia integracji sensorycznej, co oznacza, że zmysły dziecka nie potrafią ze sobą współpracować  i przetwarzać w sposób prawidłowy informacji, które do nich docierają. Zaniepokoić rodziców mogą m. in.:

 • ograniczone preferencje żywieniowe- dziecko chce jeść stale ten sam zasób pokarmów, na przykład tylko słone pokarmy lub tylko w postaci „papek”,
 • niechęć do ubrań z określonego materiału lub w ogólnie ubrań,
 • dziecko  nie przepada za przytulaniem lub przeciwnie: podchodzi do każdego, znienacka, i mocno go ściska bądź też samo uwielbia być bardzo mocno przytulane,
 • niechęć do  określonych dźwięków, hałasu, bycia w tłumie,
 • wpatrywanie się  np. w wirującą pralkę, światła.

Czasami Rodzicom trudno jest oszacować, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy też trzeba już przedsięwziąć jakieś kroki. Tymczasem zwłoka działa na niekorzyść naszej pociechy – traci czas, podczas gdy rówieśnicy szybko się rozwijają. Dlatego oprócz samodzielnego wyszukiwania informacji, warto skontaktować się ze specjalistą, który pomoże zweryfikować obawy rodziców i zaproponuje metody terapii. Najmniejsze zaniepokojenie Rodzica warto skonsultować ze specjalistą.

Fundacja SILENTIO pomagająca dzieciom z autyzmem oraz ich rodzinom zaprasza rodziców i dzieci na bezpłatne konsultacje z psychologiem w swoim ośrodku ASAN Centrum Wspomagania Rozwoju w Warszawie, przy ul. Hawajskiej 3. Proponujemy 2 spotkania, pierwsze tylko z rodzicem/rodzicami a drugie spotkanie z dzieckiem. Bezpłatne konsultacje potrwają do końca grudnia 2012 r. Zapisy pod numerem telefonu: 609 777 826. Zapraszamy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. mama kasi mama kasi

  ważny temat.