Objawy astmy oskrzelowej – czy to astma? Sprawdź!

Astma oskrzelowa może dotykać blisko 4 milionów Polaków. Spośród nich tylko połowa jest zdiagnozowana i ma szansę na uzyskanie odpowiedniego leczenia. Pozostała część pacjentów występujące u siebie symptomy chorobowe przypisuje innym schorzeniom lub całkowicie je bagatelizuje. Zatem, jakie są najbardziej charakterystyczne objawy astmy oskrzelowej i kiedy ich występowanie powinno skłonić do pilnej wizyty u lekarza?

Astma oskrzelowa – definicja

Astma oskrzelowa jest to heterogenna choroba u podłoża, której leży przewlekły stan zapalny oraz odwracalna obturacja (zwężenie) oskrzeli. W zależności od etiologii, dzieli się ją na alergiczną oraz niealergiczną. Ten pierwszy wariant jest najczęściej stwierdzany już w dzieciństwie i współwystępuje z innymi chorobami alergicznymi (na przykład atopowym zapaleniem skóry). Astma niealergiczna jest z kolei zazwyczaj rozpoznawana u osób dorosłych, ma często postępujący przebieg i charakteryzuje się ujemnymi wynikami testów alergologicznych.

objawy astmy oskrzelowej

Objawy astmy oskrzelowej

Objawy astmy oskrzelowej występują u chorych zwykle okresowo (w trakcie tak zwanych zaostrzeń) i związane są z różnego stopnia, odwracalnym zwężeniem oskrzeli. Wśród nich najbardziej charakterystyczne są:

  • Świszczący oddech – dźwięki podobne do dźwięku gwizdka są słyszalne podczas wydechu. Ich pojawienie się jest wyrazem utrudnionego przepływu powietrza przez zwężone oskrzela. W zależności od stopnia obturacji nasilenie świstów może być zmienne – od słyszanych wyłączne stetoskopem do możliwych do wychwycenia „gołym uchem”.
  • Duszność – jest to subiektywne odczucie trudności w oddychaniu opisywane często przez dzieci, jako ciężki oddech. U astmatyków nasila się w pozycji leżącej, a łagodnieje w pozycji półsiedzącej z rękoma opartymi o uda. Przyjmowana przez pacjentów z dusznością pozycja jest bardzo charakterystyczna i nosi nazwę orthopnoe.
  • Uczucie ściskania w klatce piersiowej – objaw ten jest bardzo ściśle powiązany z dusznością i jest wyrazem trudności w oddychaniu. U dorosłych osób może sugerować zawał mięśnia sercowego lub inny ostry stan kardiologiczny.
  • Kaszel – ma suchy charakter i najczęściej występuje pod postacią nocnych i porannych napadów. U części pacjentów, zwłaszcza tych najmłodszych, może być jedynym objawem astmy. Mówimy wtedy o tak zwanym kaszlowym wariancie astmy. U dorosłych osób izolowany kaszel jest bardzo rzadko występującym objawem obturacji oskrzeli i ma zazwyczaj inną przyczynę. Najczęściej jest nim nikotynizm.

Co warte zaznaczenia, wyżej wymienione objawy mogą w okresach międzynapadowych w ogóle nie występować. W tym czasie osoba chora może czuć się zupełnie zdrowa.

Astma oskrzelowa – czynniki wywołujące objawy

Zaostrzenia astmy oskrzelowej rozwijają się gwałtownie lub stopniowo i nieleczone mogą prowadzić nawet do śmierci. Wśród czynników je wywołujących można wymienić:

  • Kontakt z alergenami – napady astmy alergicznej wywołują zazwyczaj alergeny wziewne. Spośród nich groźne dla alergików są najczęściej roztocza kurzu domowego, pyłki roślin oraz sierść zwierząt domowych.
  • Infekcje układu oddechowego (zwłaszcza infekcję wirusowe) – jest to jedna najczęstszych przyczyn zaostrzeń astmy. Z tego też powodu, astmatykom zaleca się unikanie kontaktu z osobami chorymi.
  • Zanieczyszczenia powietrza oraz dym tytoniowy – chorzy na astmę mają kategoryczny zakaz palenia papierosów oraz przebywania w pomieszczeniach silnie zadymionych. Co więcej, niewskazane jest również u nich przebywanie poza domem w okresach obowiązywania alertów o dużym zanieczyszczeniu powietrza.
  • Wysiłek fizyczny oraz silny stres emocjonalny – astmatycy powinni profilaktycznie stosować leki rozkurczające oskrzela przed każdym planowanym wysiłkiem lub bardzo stresującą sytuacją.
  • Zmiany pogody oraz zimne powietrze – nagłe załamania pogody oraz silny, zimny wiatr mogą podrażniać drogi oddechowe. Stąd też, w okresach jesienno-zimowych obserwuje się u pacjentów najwięcej zaostrzeń astmy.
  • Leki – głównie mowa tu o beta-blokerach (lekach kardiologicznych) oraz niesteroidowych lekach przeciwzapalnych (na przykład aspirynie, czy też ketoprofenie).

Słowem zakończenia, wczesne wykrycie astmy oraz rozpoczęcie odpowiedniego leczenia jest bardzo ważne. Zbagatelizowanie jej objawów może bowiem prowadzić do utrwalenia się obturacji oskrzeli i stałego, niereagującego na leki występowania duszności.

Bibliografia:
Interna Szczeklika 2018/19
Pediatria autorstwa Wandy Kawalec
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy