Czy lekarz może wyprosić rodzica z gabinetu lekarskiego? Oczywiście wszystko zależy od sytuacji, jednak raczej nie powinien. Rodzic czy opiekun ustawowy może być obecny podczas badania w gabinecie lekarskim. Czasami jest to wręcz wskazane – w przypadku bardzo małego dziecka, dziecka nieśmiałego lub dziecka z wyzwaniami takimi jak zespół Aspergera czy autyzm. Czy obecność rodzica przy badaniu dziecka jest konieczna?
Obecność rodzica przy badaniu dziecka
Rodzic lub opiekun ustawowy ma prawo towarzyszyć dziecku podczas rutynowej kontroli lekarskiej, u specjalisty, lekarza pierwszego kontaktu czy u dentysty. Ma prawo być zarówno podczas badań, jak i w trakcie zabiegów.
Rodzic ma prawo do pełnej informacji o stanie zdrowia dziecka, ma prawo dowiedzieć się, na czym polega leczenie lub zabieg i jakie niosą skutki. Ma również prawo do wyrażenia świadomej zgody, a także do wglądu do pełnej dokumentacji medycznej.
Lekarz nie powinien odmawiać rodzicowi obecności przy dziecku. Chyba, że istnieją jasne, niepodważalne powody, dla których rodzic nie może być przy dziecku – kwestie bezpieczeństwa lub wynikające ze specyfiku zabiegu (brak możliwości towarzyszenia podczas zabiegu). Rodzic ma jednak prawo do informacji, dlaczego jego obecność nie jest wskazana.
Czy obca osoba może iść z dzieckiem do lekarza?
Dziecku w wizycie u lekarza może towarzyszyć nie tylko rodzic czy opiekun ustawowy, ale także wskazana przez rodzica osoba. Może być to babcia, dziadek, ciocia czy nawet zaprzyjaźniona sąsiadka.
Obecność rodzica przy badaniu dziecka. Godność
Dziecko ma prawo do godnego traktowania. Ma prawo być badane w intymnych, bezpiecznych dla niego warunkach, w trakcie których w gabinecie znajdują się z personelu tylko te osoby, które muszą tam być. Obecność dodatkowych osób (np. studentów) powinno poprzedzić wyrażenie zgody przez pacjenta i opiekunów. W formie wsparcia psychicznego sprawdza się rodzic, który ułatwia kontakt lekarza z dzieckiem.
Do jakiego wieku można być z dzieckiem w szpitalu?
W Polsce istnieje prawo do towarzyszenia dziecku podczas leczenia przez całą dobę.
Rodzic może przebywać z dzieckiem w szpitalu. Jest to prawo, a nie obowiązek. Nie ustalono do jakiego wieku dziecka można przebywać z dzieckiem.
Zwyczajowo rodzice zostają z niemowlakami, małymi dziećmi w wieku przedszkolnym i z dziećmi w pierwszych latach szkolnych oraz ze starszymi dziećmi w przypadku dłuższego leczenia. Starsze dzieci zazwyczaj zostają same w szpitalu i są odwiedzane przez rodzinę we wskazanych godzinach.
Czy matka może spać z dzieckiem w szpitalu?
Rodzic ma prawo przebywać z dzieckiem w szpitalu. Z uwagi na warunki tam panujące zgodę tę udziela się jednemu z rodziców. W jednym momencie w szpitalu z dzieckiem może przebywać ojciec lub matka. Rodzice mogą się wymieniać.
Trzeba przy tym zaznaczyć, że szpital nie może pobierać opłat za pobyt przy łóżku małego pacjenta. Od 3 lipca 2019 roku zakazane są takie praktyki, zarówno w przypadku towarzyszenia małemu dziecku, jak i osobie niepełnosprawnej.
Rodzicowi przebywającemu z dzieckiem w szpitalu nie przysługują posiłki. W większości placówek można je wykupić.
Czy rodzicowi przysługuje łóżko w szpitalu? Obecność rodzica przy badaniu dziecka
Niestety przepisy tego nie normują. To zależy od konkretnej placówki. W jednej rodzic otrzyma rozkładane krzesło, w innej łóżko z kompletem pościeli, a także z dostępem do prysznica i aneksu kuchennego, w jeszcze innych placówkach rodzic może spać na
przyniesionej przez siebie karimacie, łóżku polowym, materacu.
Czy rodzic może wypisać dziecko na żądanie ze szpitala?
Dziecko do ukończenia 16 lat potrzebuje zgody na leczenie i diagnozowanie. Zgoda musi być wyrażona przez rodzica. Rodzic może odmówić leczenia dziecka, wypisać dziecko na własne żądanie ze szpitala. Jednak jeśli lekarz jest zdania, że taki ruch może zagrozić
bezpieczeństwu dziecka, może zwrócić się do sądu, a ten może wydać zgodę na pozostanie dziecka w szpitalu. Jeśli sąd uzna, że rodzic działał na szkodę dziecka, może nawet ograniczyć mu prawa rodzicielskie.
Czy 16 latek może sam iść do lekarza?
Dziecko, które ukończyło 16 lat, zyskuje prawo do decydowaniu, czy podda się czynnościom medycznym. Może wyrazić zgodę lub odmówić. Może również nie wyrażać zgody na kontynuację rozpoczętego leczenia. Do leczenia dziecka w wieku od 16 do 18 lat
potrzebna jest zgoda rodzica i dziecka.
Jeśli rodzice mają inne zdanie na temat leczenia niż dziecko, które ukończyło 16 lat rozbieżności rozstrzyga sąd opiekuńczy.
Po ukończeniu przez dziecka 18 lat dziecko decyduje samo o sobie w zakresie leczenia i profilaktyki.
Komentarze