O dzieciach, które nie lubią się przytulać

Nasze ciało potrzebuje dotyku. To nie kwestia osobistej preferencji, ale fakt, który dotyczy każdego, także dzieci. Również tych, które paradoksalnie bronią się przed dotykiem. Tylko co zrobić, jeśli dziecko nie chce się przytulać?

Kilka słów o przytulaniu

 • przytulanie to pierwsza podstawowa forma komunikacji niewerbalnej,
 • pozwala okazać miłość i dać komuś poczucie bezpieczeństwa,
 • sprzyja rozwojowi emocjonalnemu, społecznemu dziecka, a także wspomaga rozwój układu nerwowego,
 • wzmacnia odporność, sprawia, że dziecko rzadziej choruje,
 • lepiej się rozwija,
 • wiele badań udowodniło, że nie ma mowy o prawidłowym rozwoju dziecka, jeśli dziecko nie będzie przytulane i nie dostanie od opiekuna czułości,
 • przytulane noworodki szybciej rosną.
 • dzieci, które są przytulane łatwiej radzą sobie ze stresem, jego negatywne skutki są minimalizowane.

Mając to wszystko na uwadze, warto przytulać dziecko. Być w gotowości, gdy maluch jest gotowy na tę formę kontaktu z rodzicem. Jednak do niczego nie zmuszać, jeśli dziecko nie widzi potrzeby przytulania.

dziecko, które nie lubi się przytulać

Jedno dziecko potrzebuje więcej, drugie mniej

Czasami rodzi nam się bardzo przytulaśne dziecko, które najchętniej przytulałoby się cały czas. Z wiekiem potrzeba ta w naturalny sposób zmniejsza się. Rosnący maluch coraz więcej czasu spędza na poznawaniu świata, a do ramion rodzica powraca w chwilach niepokoju, dla pocieszenia, czy zredukowania nagromadzonego stresu.

Niektóre dzieci rodzą się z dużo mniejszą potrzebą w tym zakresie. Potrzebują dużo ciepła, bliskości, ale jednak mniej niż najbardziej przytulaśne maluchy. Takie niemowlaki wystarczy, że zaczną się samodzielnie ruszać i wolą spędzać czas na eksploracji otoczenia niż na kołysaniu w ramionach dorosłego. I nie ma sensu działać wbrew nim, nawet jeśli jako rodzice chcielibyśmy nasze dziecko przytulać częściej i dłużej. Warto podążać za dzieckiem. Obserwować jego potrzeby i reagować na nie. Niektóre maluchy są zwyczajnie zbyt ciekawe, pełne życia, by spędzać biernie czas.

Odpowiedni czas

Niektóre dzieci są tak zajęte od najmłodszych lat, że szkoda im czasu na przytulanie. Warto im wtedy je zaproponować wieczorem, kładąc się koło starszaka do łóżka. To odpowiedni czas, żeby przegadać to i owo, a dodatkowo być razem. Często bardzo energiczny przedszkolak czy szkolniak zasypia, ukojony i wyciszony.

Wieczór to dobry czas na przytulanie.

Co zamiast przytulania?

Dzieci, które nie specjalnie lubią się przytulać, nie powinny być zmuszane do takiego okazywania sobie uczuć. Warto proponować przytulanie, jednak należy respektować sprzeciw dziecka.

Można zaproponować inne formy – masaż plecków, łaskotanie, czy siłowanki lub walkę na poduszki. Czasami dziecko nielubiące się przytulać woli kontakt wzrokowy i długie rozmowy albo wspólne czytanie. Często jest tak, że nie akceptuje spokoju i biernego bycia razem i ma wpisaną potrzebę działania. Można czasami zaproponować inne zabawy, w których przytulanie jest tylko dodatkiem.

Inne powody, dlaczego dziecko nie chce się przytulać

 • być może przyczyną są problemy z integracją sensoryczną (warto to sprawdzić),
 • w przypadku noworodków powodem może być kolka,
 • czy dziecko prawidłowo się rozwija? Martwi Cię brak chęci do przytulania czy coś jeszcze? Bo jeśli czujesz, że problem może być poważniejszy, warto skonsultować się z lekarzem i porozmawiać o swoich obserwacjach.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.