O czym warto pamiętać, kupując dziecku buty?

Wybór dziecięcych butów to zagadnienie, który nurtuje wiele młodych rodziców. Jakie buty wybrać? Czy dziecięce buciki muszą być ze skóry? Czy zapiętek powinien być sztywny? Czy mogą założyć dziecku buty po starszym bracie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, można znaleźć w tym artykule. Warto się z nim zapoznać, bo buty mają wpływ nie tylko na wygląd malucha, ale przede wszystkim na jego zdrowie. Jaki buty wybrać, aby maluszek prawidłowo się rozwijał i mógł poznawać świat?

Buty dla najmłodszych – trudny wybór

Poglądy na temat butów dziecięcych zmieniają się dosyć często. Jeszcze kilkanaście lat temu specjaliści zalecali, aby dziecięce obuwie miało twardą podeszwę i sztywny zapiętek. Dziś zdania są zupełnie inne i twarde buty odeszły do lamusa. Fizjoterapeuci i podolodzy radzą, aby buty dla najmłodszych były miękkie, pozwalały na naturalny ruch stopy. Podeszwa powinna być elastyczna, bo tylko taka umożliwi dziecku swobodne zgięcie stopy pod palcami.

Dziecięce stopy rozwijają się do ok. 8 roku życia. Do tego okresu buty muszą być naprawdę idealnie dobrane, wykonane z dobrych materiałów. Niewygodne, twarde buty mogą powodować dyskomfort oraz przyczyniać się do powstania deformacji i zmian, które mogą towarzyszyć w dorosłym życiu. Niedopasowane buty to również zwiększone ryzyko wystąpienia krzywego chodu oraz wad postawy.

Małe dzieci często nie czują, że but źle leży i jest niedopasowany. To rodzice muszą zauważyć, że obuwie są niewygodne. Sygnałem, że dzieje się coś złego, jest nierównomierne ścieranie obuwia oraz odciski pojawiające się na stopach malucha.

buty dla dziecka

Kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka?

Czasami młodzi rodzice kupują buciki dla malutkich, kilkumiesięcznych dzieci. To błąd, ponieważ dzieci, które nie chodzą, nie powinny nosić butów. Specjaliści radzą, aby nie pierwsze obuwie kupić dopiero wtedy, gdy maluch zacznie stawiać pierwsze kroki. W domu dziecko powinno chodzić na bosaka lub w samych skarpetkach. W lecie należy pozwolić dzieciom biegać po piasku, kamieniach i trawie. Takie podłoże masuje receptory odpowiedzialne za funkcjonowanie wszystkich ważnych narządów i pomaga w
kształtowaniu sklepienia. Stymulowany jest układ nerwowy, a najmłodsi mogą poznawać świat wszystkimi zmysłami.

Na co zwrócić uwagę, wybierając buty dla dzieci?

Wybór butów dziecięcych jest ogromny, ale warto obejrzeć kilka modeli i dokładnie ocenić ważne parametry. Należy zwrócić uwagę na:

  • Zapiętek – powinien dobrze przylegać do stopy, musi być odpowiednio sztywny, ale niezbyt twardy. Musi zapewniać stabilne oparcie dla pięty dziecka.
  • Podeszwa – nie może być śliska. Małe dzieci chodzą niepewnie, kilkulatki są w ciągłym biegu, dlatego buty muszą być bezpieczne. Najlepiej sprawdzi się podeszwa z kauczuku, który jest sprężysty i wytrzymały.
  • Materiał – buty dla dzieci powinny być wykonane z materiałów oddychających, w których delikatne stópki nie będą się pocić. Doskonale sprawdzi się naturalna skóra, która jest elastyczna, a skórzane obuwie dopasowuje się do stopy właściciela. Na lato polecane są buty w bawełny, a na zimę wyposażone w nowoczesne membrany, które dbają o komfort cieplny i
    chronią stopy przed przemoczeniem. Buty na zimę powinny mieć wyściółkę z futra lub wełny, która jest ciepła, komfortowa i przyjazna dla skóry.
  • System zapinania – dla najmłodszych polecane są buty wiązane, które bardzo dobrze stabilizują but i zapobiegają zwichnięciom. Dla dzieci w wieku przedszkolnym lepsze będą buty na rzepy. Ruchliwe maluchy mogą je samodzielnie założyć, a to pomaga ćwiczyć samodzielność. Rzep musi być mocny, w przeciwnym wypadku będzie się odpinał i powodował niebezpieczne
    sytuacje.
  • Waga – buciki dla dzieci powinny być lekkie, dzięki temu nie będą obciążać rozwijających się mięśni. Ciężkie buty mogą powodować nienaturalny chód, a to zazwyczaj oznacza problemy w przyszłości.
  • Nosek – dla najmłodszych polecane są buty z okrągłym, szerokim noskiem. Takie obuwie będzie wygodne, nie będzie uciskać palców, które powinny mieć zapewnioną swobodę.
  • Wysokość – teoria, że buty dziecięce muszą być wysokie, jest już nieaktualna. Dzieci powinny nosić buty poniżej kostki, które zapewniają dużą swobodę ruchów. Na zimniejsze dni można wybrać buty wyższe, ale warto sprawdzić, czy cholewka jest elastyczna i miękka. Zbyt wysokie buty mogą krępować ruchy w stawie skokowym,
  • Rozmiar– wielu rodziców kupuje buty za duże, ale nie jest to dobre rozwiązanie. Chęć zaoszczędzenia może odbić się na zdrowiu. Za duży but utrudnia chodzenie, a za mały powoduje obtarcia i deformacje. Stopa w czasie chodzenia nieustannie pracuje, dlatego idealny but powinien być większy od stopy o 0,5 do 1 cm. Taki rozmiar pozwoli na swobodne poruszanie palcami, stopa będzie miała luz, a buty wystarczą na kilka miesięcy.
  • Wygoda – dziecko powinno mieć możliwość przymierzenia bucików. Każda stopa jest inna, dlatego trzeba sprawdzić, czy maluszek nie kuleje lub nie chodzi w nienaturalny sposób. Ważna jest szerokość, która musi być dopasowana do stopy dziecka.

Estetyka również ma znaczenie

Dla najmłodszych dzieci buty wybierają rodzice, kilkulatki już mogą wskazać modele, które im się podobają. Dzieci chcą wyglądać ładnie i modnie, dlatego rodzice powinni liczyć się z ich zdaniem. Rolą rodzica jest sprawdzenie, czy wybrany but jest dobrej jakości, czy ma wymagane certyfikaty i jest starannie wykonany.

Dziewczynkom na pewno spodobają się buty w jasnych, pastelowych kolorach, zdobione kwiatkami czy kokardkami. Będą zachwycone lekkimi półbutami lub balerinkami, w których poczują się jak małe królewny. Chłopcom można zaproponować buty sportowe, które pozwolą na swobodną zabawę i szaleństwa z rówieśnikami. Spodobają im się trampki, sneakersy czy trzewiki w ciemnych kolorach. Buty dziecięce powinny być trwałe, odporne na wygłupy i zabawy w terenie. Istotne, aby spełniały standardy i miały certyfikaty, potwierdzające ich wysoką jakość.

Czy dzieci mogą nosić buty po starszym rodzeństwie?

Buty używane, noszone przez rodzeństwo czy inne dzieci nie są polecane. Każda stopa jest inna, każde dziecko chodzi inaczej. Buty na skutek noszenia formują się i dostosowują do stopy. Jeżeli poprzedni właściciel miał wady stóp, istnieje ryzyko, że drugie dziecko również je odziedziczy. Używane buty zwiększają również ryzyko wad postawy, kontuzji oraz deformacji. Obecnie jest coraz więcej osób, które
cierpią z powodu chorób i deformacji stóp. Lepiej zrobić wszystko, aby latorośl nie dołączyła do tej grupy.

Znalezienie idealnych butów dla dziecka nie jest łatwe, ale warto poświęcić temu trochę czasu. Dobre buty zapewniają prawidłowy rozwój, zmieszają ryzyko wad postawy oraz chorób stóp. Należy zadbać o zdrowie i razem z dzieckiem wybrać obuwie najlepszej jakości

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*