O czym świadczy stan podgorączkowy? Unikaj tych błędów!

Gorączka i stan podgorączkowy są fizjologicznymi reakcjami organizmu. Pomagają zwalczać między innymi chorobotwórcze patogeny. Choć to jedne z podstawowych mechanizmów obronnych, które stosuje nasze ciało, to jednak w większości przypadków, nie zawsze słusznie, próbujemy je zwalczać różnymi dostępnymi sposobami. Dzieje się tak głównie dlatego, że często gorączka lub stan podgorączkowy powodują, że czujemy się źle i jesteśmy osłabieni. To przeszkadza w funkcjonowaniu, szczególnie, jeśli zamiast odpoczywać w domu, ciążą na nas obowiązki w pracy. Czym właściwie jest stan podgorączkowy, kiedy występuje oraz czy powinniśmy z nim walczyć?

Stan podgorączkowy – co to takiego?

Stan podgorączkowy jest fizjologiczną oznaką mobilizacji organizmu do walki z chorobą. Uznaje się, że zakres temperaturowy, który obejmuje to 37,1 oC – 37,9 oC. W przypadku wystąpienia wyższych wartości, powyżej 38 stopni, będziemy mieć do czynienia z gorączką. Wartości te odnoszą się oczywiście do prawidłowo przeprowadzonych pomiarów wykonywanych pod pachą. W przypadku mierzenia temperatury w jamie ustnej lub odbycie, o stanie podgorączkowym będziemy mówić, gdy zmierzone wartości przekroczą odpowiednio: 37,5oC i 38,oC.

Pamiętajmy jednak, aby podczas mierzenia temperatury robić to starannie, przez wyznaczony czas oraz unikać przypadkowych błędów. Mówiąc o błędach, należy mieć na uwadze to, że na temperaturę ludzkiego ciała może wpłynąć m.in. pora dnia, gorąca lub chłodna kąpiel, wysiłek fizyczny czy temperatura otoczenia. Aby ich uniknąć, starajmy się dokonywać pomiarów tak, aby wyeliminować wpływ tych czynników, a co za tym idzie możliwość zafałszowania mierzonych wartości.

stan podgorączkowy

View of woman with fever in bed

Jakie mogą być przyczyny stanu podgorączkowego?

Należy pamiętać, że stan podgorączkowy sam w sobie nie jest chorobą. Jest jedynie objawem, który może wystąpić w przebiegu wielu stanów chorobowych. Towarzyszy rozmaitym infekcjom bakteryjnym i wirusowym, zaburzeniom hormonalnym, a czasem jest pierwszym objawem poważniejszych problemów zdrowotnych, np. nowotworów. Wśród najbardziej powszechnych przyczyn występowania stanu podgorączkowego należy wyróżnić między innymi:

  • Nadczynność tarczycy – w jej przebiegu chorzy mają podwyższoną temperaturę ciała z uwagi na przyspieszenie metabolizmu oraz dodatkowo skarżą się ciągłe odczucie gorąca.
  • Nieżyt nosa (katar) – choć nie zawsze towarzyszy mu stan podgorączkowy, to jeśli wystąpi, utrzymuje się zwykle do kilku dni, lub może być zwiastunem poważniejszej infekcji i po czasie przejść w gorączkę.
  • Zapalenie zatok -podwyższona temperatura dość często współistnieje z tą powszechną dolegliwością i może być powodem gorszego samopoczucia.
  • Zapalenie oskrzeli – początkowo temperatura ciała jest podwyższona jedynie w granicach stanu podgorączkowego, jednak stopniowo rośnie, osiągając wysokie wartości przypisywane gorączce.
  • Chłoniaki – w tym przypadku nawracający stan podgorączkowy może być pierwszym i dość długo jedynym objawem choroby.
  • Borelioza – w jej przebiegu, oprócz charakterystycznych dla niej objawów, zaobserwować można długo utrzymujące się stany podgorączkowe.
  • Guz mózgu – podwyższona temperatura może pojawić się nagle i utrzymywać przez długi czas. Szczególnie charakterystyczne w tym przypadku są współistniejące poranne wymioty.

Stan podgorączkowy może być nie tylko objawem infekcji lub innych groźniejszych chorób np. nowotworów. Może także występować w przebiegu fizjologicznych procesów zachodzących w organizmie. U prawidłowo miesiączkujących kobiet stan podgorączkowy pojawia się co miesiąc w trakcie owulacji, co wykorzystywane jest m.in. do wyznaczania tzw. „dni płodnych”.

Czy powinniśmy zwalczać stan podgorączkowy?

Stan podgorączkowy jest procesem fizjologicznym, co oznacza, że nie wymaga on leczenia. Ważne jest jednak, aby regularnie monitorować zmieniające się wartości temperatury. Tak by móc w porę zareagować, jeśli temperatura zacznie gwałtownie rosnąć.

W przypadku przekroczenia 38 stopni nie trzeba jednak od razu sięgać po środki farmakologiczne. Równie dobrze można poradzić sobie ze zbyt wysoką temperaturą ciała domowymi sposobami. Świetnym sposobem może być zastosowanie chłodnych (ale nie zimnych) okładów. Pomocna może być też. kąpiel ochładzająca. Warto przygotować kąpiel o temperaturze niższej o 4 stopnie od aktualnej temperatury ciała.

Należy jednak pamiętać, żeby w przypadkach, gdy mamy do czynienia z wysoką gorączką (powyżej 40 stopni) dla własnego bezpieczeństwa zasięgnąć porady na temat stanu własnego zdrowia oraz właściwego postępowania u lekarza.

Choć stan podgorączkowy czasem sprawia, że czujemy się kiepsko, to mimo wszystko nie należy zwalczać go  środkami farmakologicznymi. Wystarczy monitorować mierzone wartości temperatury, tak, aby w przypadku wystąpienia gorączki móc już interweniować.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy