O czym może świadczyć moczenie się dziecka?

Dzieciom, które nie korzystają już z pieluch zdarza się niekiedy wpadka. Nie ma w tym nic złego, gdy występuje ona rzadko, jednak regularne moczenie się dziecka powinno zaniepokoić rodziców.

Moczenie u dzieci

Moczenie  to mimowolne i bezwiedne oddawanie moczu przez dziecko pojawiające się nocą lub w dzień ponad trzy razy w tygodniu. Moczenie się dziecka jest zwykle niekontrolowane i może być przyczyną późniejszych zaburzeń psychiczno – emocjonalnych, dlatego bardzo ważna jest diagnoza i odpowiednie leczenie dziecka.

Moczenie dzienne

Moczenie dzienne dotyczy 1,5 % dzieci, które ukończyły 5 rok życia. Najczęstszą przyczyną popuszczania moczu w dzień jest brak samokontroli i przetrzymywanie moczu. Dziecko jest zajęte zabawą i czeka do ostatniego momentu z pójściem do toalety, co kończy się popuszczeniem moczu.

Dlatego najlepiej wytłumaczyć maluchowi, by zrobiło siusiu zanim, zacznie zabawę i przypominać co jakiś czas o konieczności skorzystania z WC. Jeśli natomiast prócz popuszczania zauważymy u dziecka gorączkę, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, możemy mieć do czynienia z zakażeniem pęcherza moczowego i potrzebna będzie ingerencja lekarza.

Moczenie w dzień może mieć przyczynę w zaparciach. Kał zalegający w jelitach naciska na pęcherz, powodując popuszczanie moczu. Innymi przyczynami moczenia dziennego są: picie zbyt dużej ilości płynów (np. moczopędnych), strach przed wypróżnieniem w miejscu publicznym, nieopróżnianie pęcherza do końca, np. z powodu pośpiechu, chęci powrotu do zabawy.

Moczenie nocne u dzieci

moczenie Moczenie nocne  jest najczęściej spotykane wśród dzieci, stanowi 85 % ogółu wszystkich moczeń. Lekarze  wymieniają wiele przyczyn moczenia nocnego, dzieląc na pierwotne i wtórne.

Pierwotne: zaburzenia emocjonalne, zbyt mała pojemność pęcherza, przyjęcie zbyt wiele płynów wieczorem, głęboki sen, nieprawidłowy rytm wydzielania moczu w ciągu dnia, opóźnienie dojrzewania kontrolowania pęcherza.

Moczenie wtórne jest związane z chorobą układu moczowego. Główne przyczyny to: zakażenie układu moczowego, nadwrażliwość mięśnia wypieracza, wady układu moczowego, niewydolność nerek, cukrzyca, kamica nerkowa, zaparcia, alergia pokarmowa, bezdech podczas snu, padaczka, wielomocz spowodowany przez nadmierny podaż płynów w dzień lub choroby układu moczowego. Rzadziej natomiast przyczyn upatruje się w psychice dziecka i podłożu genetycznym.

Jak stwierdzić, czy nasze dziecko ma problemy z moczeniem?

Moczenie dziecka powinno niepokoić, gdy maluch ma ponad 5 lat i kilka razy w ciągu dnia i nocy jego majteczki lub piżamka są mokre. Nie ma sensu panikować, gdy przykre niespodzianki zdarzają się od czasu do czasu nawet starszemu dziecku. Być może dziecko nie kontroluje jeszcze swojego pęcherza i potrzebuje trochę więcej czasu niż rówieśnicy, co nie znaczy jednak, że należy zignorować sprawę. Zaleca się obserwować dziecko.

Jeśli widzimy wyraźny problem, należy przez jakiś czas notować, jak często dziecko się zmoczyło i ile przyjmowało płynów. Na tej podstawie lekarz będzie miał jasną sytuację, jak przedstawia się problem. W razie potrzeby zleci dodatkowe badania: ciśnienia tętniczego krwi, ocena narządów płciowych, badanie brzucha, sprawdzenie odruchów, usg, badanie krwi i moczu,  ustali przyczynę moczenia i wybierze odpowiednie leczenie.

Jak leczyć moczenie u dzieci?

Leczenie moczenia u dziecka jest długofalowym przedsięwzięciem. Wymaga wiele pracy od rodziców i dziecka. Lekarz po postawieniu diagnozy zapewne zleci odpowiednie postępowanie. Aby wspomóc dziecko w leczeniu, należy zadbać o zdrowy tryb jego życia poprzez:

  • unikanie picia dużej ilości płynów na raz , zwłaszcza wieczorem
  • unikanie picia napojów gazowanych
  • przypominanie dziecku, by oddawało mocz co dwie godziny i koniecznie przed snem nocnym

Dodatkowo powinniśmy prowadzić kalendarz moczeń dziecka i w żadnym wypadku nie karać za moczenie. Jeśli moczenie zwłaszcza w nocy jest bardzo częste, dziecko wybudzamy co 3 godziny i prosimy o wypróżnienie pęcherza, jednak może to doprowadzić do późniejszych nocnych wybudzeń dziecka i zakłócenie jego snu. Są specjalne czujniki umieszczane w majteczkach, które reagują na wilgoć głośnym brzmieniem, wybudzając dziecko i powstrzymując od oddania moczu.

Przy nocnym moczeniu możemy zakładać dziecku na noc pieluchomajtki, pozostawiać w pokoju zapaloną lampkę lub postawić blisko nocnik by wybudzone dziecko nie musiało biec do łazienki .

Moczenie u dzieci zwykle mija z wiekiem, choć zazwyczaj wymaga ogromnej cierpliwości zarówno po stronie dziecka jak i rodziców. Bardzo rzadko stosuje się leczenie farmakologiczne, jest ono zalecane głównie u starszych dzieci.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. mm mm

    Moj starszy syn nie miał tego problemu, dlatego zaskoczyło mnie to jak czesto mokre noce zdarzaly sie mlodszemu
    okazalo sie ze u niego powodem bylo przedszkole, strasznie zle znosil rozstanie

  2. anka anka

    niestety same dzieci wstydza sie moczenia, moja corka wymyslala, ze to nie ona, ale misiu sie zmoczyl albo ze cos rozlala, byle zeby sie nie przyznac, ze to ona….

  3. Kasia Kasia

    Niestety mamy z tym problem
    Już zaczynam tracić nerwy :(

    • Magda Magda

      Witam jestem mamą trójki dzieci 2 synów i 1 córcia U chłopców nie było problemu natomiast u dziewczynki jest tragedia mocny się w nocy i w dzień powstrzymuje mocz ,jesteśmy pod opieką nefrologiczna ,ciągle łapie bakterie w moczu nie możemy wykonać badania.Widze że coraz bardziej jest to dla niej krępujace,codziennie pióre pościel jestem już zmęczona,zastanawiam się nad pampersA mi czy wrócić czy nie robić jej przykrości, żal mi jej bo w przedszkolu też się posikuje tu narazie dzieci jej nie odrzucają ale boję się o szkole bo za chwilę pójdzie do szkoły 6 lat,a dzieci potrafią być okrutne,jeśli coś im nie podpasuje .pozdrawiam

Polecane tematy