O czym informuje ból piersi w ciąży?

Jednymi z pierwszych dolegliwości ciążowych odczuwanych przez przyszłe mamy są bóle piersi. Mogą one występować już na początku drugiego miesiąca ciąży i są związane z rozpoczęciem powiększania piersi. Rozrost gruczołów piersiowych i zmiana ich struktury może powodować różnego rodzaju dolegliwości bólowe oraz problemy dermatologiczne jak np. rozstępy. Warto więc zagłębić się nieco w temat bólów piersi w ciąży, aby dokładnie poznać ich przyczynę oraz nauczyć się odpowiednio o nie dbać. Postaramy się przybliżyć przyszłym mamom to zagadnienie i zwrócić uwagę na to, co może stać się powodem do niepokoju. Przeczytaj, o czym informuje ból piersi w ciąży?

Dlaczego piersi w ciąży bolą? Ból piersi w ciąży

Rozrost piersi zwykle rozpoczyna się dość wcześnie, bo na początku drugiego miesiąca ciąży. Spowodowany jest on przygotowywaniem się organizmu do podjęcia nowej roli – matki mającego narodzić się za kilka miesięcy dziecka. Rozrost tkanki gruczołowej piersi jest niezbędny do właściwego pełnienia funkcji, którą będą one pełnić, czyli do produkcji i dostarczania maleństwu pokarmu.

ból piersi w ciąży

Główną rolę w tym procesie odgrywają hormony (estrogeny i progesteron), których wzrost powoduje początkowo obrzmienie piersi. Następnie dochodzi do rozbudowy tkanki gruczołowej i dalszego powiększania piersi, które robią się z tego właśnie powodu tkliwe i bolesne. Potem następuje rozpoczęcie procesu laktogenezy (ok. 16 tygodnia ciąży), czyli wytwarzania pokarmu mlecznego. Od tej pory piersi zaczynają być wypełnione pokarmem, który jest w nich produkowany i magazynowany, co dodatkowo nasila uczucie rozpychania czy obrzmienia.

Bóle piersi ustępują zwykle po około trzech-czterech miesiącach ciąży, jednak jak wiadomo, każda kobieta i każda ciąża jest inna, dlatego ustąpienie tych objawów kształtuje się różne. Oprócz dolegliwości bólowych występować mogą również w trakcie ciąży wycieki mleka z brodawki sutkowej.

Kiedy ból powinien niepokoić?

Pomimo iż ból piersi w trakcie ciąży jest zjawiskiem fizjologicznym, są jednak pewne cechy, które powinny Cię zaalarmować i zostać skontrolowane przez lekarza. Na początku należy wspomnieć o tym, że warto przyłożyć baczną uwagę do struktury i wyglądu gruczołów piersiowych i często je kontrolować.

Kobieta w ciąży, tak samo jak inne kobiety, powinna wykonywać samobadanie piersi minimum raz w miesiącu (nawet jeśli badanie było wykonywane przez ginekologa podczas wizyty kontrolnej, zawsze warto je powtórzyć za kilka dni).

Pierwszym objawem alarmowym powinno być więc wykrycie w piersi zmiany guzowatej. Czasem jest to trudne ze względu na zmiany zachodzące cały czas w strukturze piersi ciężarnej, lecz mimo wszystko lepiej skonsultować z lekarzem każdą wątpliwą zmianę.
To, co powinno Cię zaniepokoić w drugiej kolejności to krwisty wyciek z brodawki sutkowej. Fizjologicznie w przebiegu ciąży mogą występować wycieki z brodawek sutkowych, jednak wydostający się z nich płyn w żadnym wypadu nie powinien mieć krwistego zabarwienia.

Również samo zaczerwienienie piersi lub jej wzmożone ucieplenie powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym lub lekarzem rodzinnym, gdyż może ono stanowić pierwszy objaw zapalenia piersi. Co charakterystyczne, zwykle występuje ono tylko po jednej stronie, dlatego na szczęście taki objaw jest bardzo szybko wychwytywany przez przyszłe mamy, dzięki czemu szybciej otrzymują one potrzebną pomoc.

Ból piersi w ciąży – jak sobie poradzić?

Jednym z najbardziej spektakularnych sposobów na odczucie ulgi przy bólach piersi jest po prostu dobór odpowiedniego biustonosza. Każda ciężarna musi pogodzić się ze zmianami w jej ciele i garderobie, co w dużej mierze dotyczy również bielizny. Jeśli mocno odczuwasz dolegliwości bólowe, zmień swój stanik na większy oraz jak najdelikatniejszy. Porzuć usztywniane miseczki na rzecz tych miękkich, wykonanych z delikatnej bawełny. Sprawi to, że Twoje piersi nie będą dodatkowo uciskane przez zbyt mały biustonosz, a miękki materiał nie będzie podrażniał ich przeczulonej skóry.

Jeżeli mimo wszystko nadal dokuczają Ci nieznośne bóle, postaraj się powstrzymać od zażywania leków przeciwbólowych. Czasami niektóre z nich mogą być bardzo niebezpieczne dla płodu, dlatego, gdy ból naprawdę jest nie do wytrzymania, udaj się po poradę do lekarza. W mniej nasilonych dolegliwościach ukojenie mogą przynieść kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry kobiet w ciąży. Nie dość, że odpowiednio nawilżą i poprawią kondycję skóry piersi, co może niekiedy zapobiegać powstaniu dużych rozstępów, to zapewnią delikatne ukojenie dzięki swojej konsystencji chłodnego żelu lub kremu. Należy jednak pamiętać, że dla najlepszych efektów, kurację taką należy stosować regularnie, najlepiej co dzień.

Pamiętaj, że ból piersi w ciąży jest zjawiskiem fizjologicznym i ustępuje zwykle między 3, a 4 miesiącem ciąży. U każdej ciężarnej może występować pod inną postacią, w innym nasileniu, a także może ustąpić w różnym czasie. Warto zapamiętać, jakie dodatkowe dolegliwości towarzyszące bólowi mogą zwiastować coś niedobrego i w porę skonsultować to z lekarzem. Ulgę w bólach rozrostowych piersi może przynieść zmiana biustonosza na bardziej delikatny i komfortowy oraz odpowiednia pielęgnacja, która dodatkowo może znacznie poprawić ich wygląd.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.