Nudności u dziecka – przyczyny i szybka pomoc

Nudności u dziecka mogą wystąpić razem z biegunką lub wymiotami albo bez dodatkowych objawów. Przyczyn ich wystąpienia może być mnóstwo – zaczynając od zjedzenia skażonego pokarmu (zatrucia pokarmowego), poprzez zakażenie wirusowe, bakteryjne a kończąc na chorobie lokomocyjnej. Nudności u dziecka mogą być również skutkiem ubocznym zażywanych leków. Jak postępować w sytuacji, gdy dziecko narzeka na nudności?

Nudności u dziecka – robi się nieprzyjemnie

Nudności to nieprzyjemny objaw, który trudno zaakceptować. Nie sposób znaleźć dorosłą osobę, która przyjmowałaby je ze spokojem. Z dziećmi jest dodatkowy problem. Młodsze nie potrafią poinformować, co się z nimi dzieje, a starsze, mówią, że są chore, ale zazwyczaj bez konkretów, co nie ułatwia niesienia im pomocy.

Nudności u dziecka – najczęstsze przyczyny

  • choroba lokomocyjna wynikająca ze sprzecznych sygnałów wysyłanych do mózgu przez wzrok i błędnik, oprócz nudności pojawia się pocenie, ból głowy, ślinienie się. Choroba lokomocyjna występuje podczas podróży autem, busem, pociągiem a nawet samolotem,
  • przejedzenie się – nudności często mogą się pojawić po spotkaniach rodzinnych, imprezach, jako wynik zjedzenia zbyt obfitego posiłku,
  • zatrucie pokarmowe – spożycie nieświeżego produktu, niedomytego, niedogotowane. Na skutek zatrucia pokarmowego pojawiają się nudności, skurcze, ból brzucha, wymioty i biegunka.
  • grypa żołądkowa – wywołana przez bakterie, wirusy lub pasożyty. Typowe objawy to nudności, wymioty i biegunka
  • alergie i nietolerancja pokarmowe – jeśli dziecko jest uczulone na niektóre pokarmy, może odczuwać mdłości podczas ich spożywania, i tuż po zjedzeniu do kilku godzin po posiłku. Uczulać mogą jajka, mleko, orzechy ziemne, skorupiaki, soja, pszenica, ryby. To najczęstsze alergeny.
  • infekcje – wiele powszechnych chorób może wywołać nudności, na przykład grypa, refluks żołądkowy, infekcje ucha

Co robić, gdy wystąpią nudności u dziecka?

Po pierwsze zachować spokój. Nerwowa atmosfera może pogorszyć samopoczucie dziecka. W pierwszej kolejności należy zadbać o to, by dziecko miało dobre warunki do odpoczynku. Wskazany jest spokój i możliwość poleżenia przez kilka chwil. W wielu sytuacjach to wystarczy, by dziecko poczuło się lepiej.

Można zaproponować coś do picia, jednak zwracać uwagę, by była to woda lub inny napój o możliwie neutralnym smaku, by nie stanowił dodatkowego czynnika drażniącego. Dziecko może pić, ale tylko niewielkimi łyczkami, przyjęcie zbyt dużej ilości płynów może sprowokować wymioty.

Nudności u dziecka

 

Jeśli dziecko narzeka na nudności, jest niespokojne, kręci się, nie może pozostać w jednym miejscu, zabierz go do toalety. Najprawdopodobniej zaraz będzie wymiotowało.

Gdy dziecko ma nudności, lepiej nie proponować mu jedzenia, bo w ten sposób można sprowokować wymioty. Jeżeli kilkulatek już wymiotuje, najlepiej, jeśli pozostanie bez jedzenia co najmniej na 6 godzin, jest to minimalny czas, który pozwala na to, by uspokoić żołądek dziecka. Gdy dziecko poczuje się lepiej, można pomału wprowadzać neutralne w smaku pokarmy, które są łatwe w trawieniu (nie są wskazane produkty mleczne, tłuste, pikantne i słone).

Jeśli pojawiła się biegunka lub wymioty, należy zadbać o podawanie wystarczającej ilości płynów, by nie doszło do odwodnienia. Dzieciom, które mają co najmniej dwa lata można podawać herbatkę z imbirem. Imbir świetnie koi nudności, jest naturalny i skuteczny w stosowaniu.

Bardzo ważne jest, by nie podawać dziecku żadnych leków, które miałyby hamować nudności czy powstrzymywać wymioty. Często nudności i wymioty u dziecka są spowodowane przez zakażenia bakteryjne czy wirusowe, i by doszło do ozdrowienia niezbędne jest dokładne oczyszczenie, czemu właśnie służy biegunka czy wymioty.

Kiedy do lekarza?

  • jeśli nudności i wymioty pojawiły się u niemowlaka,
  • jeśli nudnością towarzyszy gorączka i trwa ona dłużej niż 3 dni w przypadku starszych dzieci lub dłużej niż 1 dzień w przypadku młodszych dzieci
  • dziecko wymiotuje krwią,
  • dziecko narzeka na ból w klatce piersiowej,
  • dziecko ma zimną i bladą skórę, sztywny kark,
  • dziecko widzi rozmazany obraz.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. Mama14

    Mam taki problem od dluzszego czasu z mdosciami u nastoletniej corki. Z reguly wieczorem pobolewa ja brzuch i ma mdlosci. Badania nic nie wykazaly. Co robic w tej sytuacji?

  2. mag

    1 sprawdzic czy nie ma problemów w szkolez przyjaciółmi
    2 zrobić morfologię, ferrytynę, tsh, usg tarczycy brzucha
    3 przeleczyć w ciemno pasożyty można w ciemno , a nawet trzeba raz na jakiś czas

  3. Katarzyna

    Witam. Mój 6-cio latek od 1/5 miesiąca narzeka na nudności. W dzień i w nocy. Pasożyty, lambria wykluczone. Usg i morfologia wyszło prawidłowo. Leki na refluks nie pomagają. Co jeszcze można zrobić by mu pomóc?