Nowy sposób identyfikacji noworodków

Zamiana noworodków dzisiaj zdarza się o wiele rzadziej niż kilkadziesiąt lat temu. Można śmiało napisać, że nie zdarza się prawie w ogóle. Ryzyko zostało w sposób naturalny zminimalizowane niemal do zera. Jak? Kobiecie podczas narodzin coraz częściej ktoś towarzyszy – ojciec dziecka, mama, przyjaciółka, doula — osoby, które towarzyszą w pierwszych pomiarach dziecka oraz w kąpieli. Dziecko otrzymuje również dwie bransoletki z imieniem i nazwiskiem matki. Mimo to ze strachu o podmianę  noworodka przy porodzie w hiszpańskich szpitalach położniczych wynaleziono system, który ma przeciwdziałać kradzieży lub zamianie niemowląt. Jego wykorzystanie już na sali porodowej ma chronić przed kradzieżą i podmianą dzieci.

 

Naukowcom z Hiszpanii udało się opracować urządzenie, które zbiera odciski palców matki i dziecka i łączy je, zapisując w pamięci. Wykorzystuje także system radiowy, który pozwala zlokalizować miejsce występowania matki, dziecka oraz lekarza odpowiedzialnego za opiekę nad noworodkiem. Wystarczy, by dziecko zostało przenoszone przez nieodpowiednią osobę, by został uruchomiony alarm. Skutkiem tego jest automatyczne zablokowanie drzwi, a nawet windy, uniemożliwiające wyjście ze szpitala z dzieckiem.

 

Opracowanym przez Hiszpanów prototypowym urządzeniem i systemem już dzisiaj interesują się szpitale położnicze na całym świecie.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. miraga_ miraga_

    W Polce raczej daleko do takich zastosowań. Szkoda, że kiedyś nie przykładano się do większej uwagi przy opiece nad noworodkami. Teraz ostatnio głośno o zamianach bliźniaków sprzed lat.

Polecane tematy