Nowotwór jajnika – objawy, które rzadko są traktowane poważnie

Jajniki to ważny, choć niewielki element kobiecego układu rozrodczego. Dlaczego niewielki? Ponieważ narząd ten ma wielkość migdała. Dlaczego ważny? Bo spełnia kluczową funkcję. Odpowiada za uwalnianie komórek jajowych, a także za produkcję dwóch hormonów – estrogenu i progesteronu. Niestety jajniki czasami chorują i jedną z poważniejszych ich dolegliwości jest nowotwór jajnika. To jeden z najczęstszych typów nowotworów u kobiet. Jak objawia się choroba? Kogo atakuje najczęściej? I czy rzeczywiście młode kobiety mogą spać spokojnie?

Nowotwór jajnika jest trudny do wykrycia

Nowotwór jajnika niestety jest trudny pod względem diagnostycznym. Niełatwo go wykryć, bo nie daje żadnych objawów lub symptomy są skąpe. Zazwyczaj kojarzone z innymi narządami i dolegliwościami, na przykład syndromem jelita drażliwego. Lekarze często bagatelizują zgłaszane przez pacjentkę objawy lub przypisują je innym chorobom.

Prawidłowe rozpoznanie jest prostsze, gdy choroba się rozwija, niestety wtedy rokowania stają się gorsze. Gdy choroba rozlewa się na kolejne obszary brzucha, leczenie staje się bardziej skomplikowane. Ten powód sprawia, że nowotwór jajnika nazywany jest cichym zabójcą. Choroba na całym świecie zbiera ogromne żniwo.

Dotąd naukowcy nie poznali przyczyn rozwoju nowotworów jajnika. Choroba zaczyna się rozwijać, gdy w jednej z komórek dochodzi do nieprawidłowych mutacji w DNA. Chora komórka szybko rośnie i namnaża się, tworząc guz. W 90% przypadków nowotworów jajnika problemem są guzy nabłonkowe. 7% to guzy zrębu powstające w tkance jajnika i zawierające komórki produkujące hormony. Najrzadziej diagnozuje się guzy komórek rozrodczych. Ten typ nowotworu występuje u najmłodszych kobiet.

nowotwór jajnika

Jak się objawia nowotwór jajnika?

Rak jajnika we wczesnej fazie, kiedy dotyczy tylko tego narządu, może dawać następujące objawy:

 • wzdęcia,
 • powiększenie obwodu brzucha,
 • dyskomfort w okolicy miednicy,
 • chudnięcie,
 • szybkie uczucie pełności po jedzeniu,
 • parcie na pęcherz i częste oddawanie moczu,
 • zaparcia.

Powyższe objawy nie są niestety swoiste. Najczęściej są kojarzone z problemami trawiennymi, łączone ze stresem czy szybkim tempem życia. To dlatego przez wiele osób nie są traktowane poważnie. Warto jednak przyjrzeć się sygnałom, które wysyła nam organizm. Szczególnie jeśli w rodzinie występuje historia choroby, ktoś cierpiał z powodu nowotworu jajnika, wtedy ewentualne symptomy powinny być bardzo szybko konsultowane z lekarzem.

Z czasem choroba może powodować też inne objawy:

 • zmęczenie,
 • zgaga,
 • ból pleców,
 • niestrawność,
 • bolesne stosunki,
 • ból pleców,
 • zaburzenia miesiączkowania.

Objawy te w przypadku nowotworu utrzymują się. Stają się coraz dotkliwsze wraz ze wzrostem guza.

Tylko 20% nowotworów jajnika wykrywa się na wczesnym etapie choroby.

Kto jest szczególnie narażony na chorobę?

Rak jajnika najczęściej rozwija się u kobiet między 40 a 60 rokiem życia. Chorują zazwyczaj osoby obciążone genetycznie, którym zostały przekazane predysponujące do choroby mutacje genetyczne (np. BRCA1 i BRCA2). Bardziej narażone na zachorowanie są kobiety, w których rodzinach występował nowotwór jajnika.

Czynnikiem ryzyka jest terapia hormonalna dużymi dawkami estrogenu. Naukowcy wymieniają także – wczesny wiek rozpoczęcia miesiączkowania i późny wiek menopauzy.

Niestety nie są znane sposoby zapobiegania chorobie. Kluczowe jest obserwowanie swojego organizmu i reagowanie przy pierwszych niepokojących objawach. Warto umówić się na rozmowę z lekarzem, gdy w rodzinie występuje choroba i omówić indywidualnie sytuację pacjentki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.