Noworodek – pierwsze tygodnie z dzieckiem w domu

Noworodek zmienia w życiu dosłownie wszystko. Zaczynając od rytmu dnia, poprzez codzienne zakupy, a kończąc na hierarchii ważności. I choć powstały tysiące artykułów i poradników dotyczących opieki nad nowo narodzonym dzieckiem, to nadal pierwsze tygodnie z maluszkiem w domu są sporym wyzwaniem. Również ze względu na pamiątki pozostawione na ciele młodej mamy. Na co warto się przygotować?

Wymagająca opieka i Twoje potrzeby

Wiele kobiet wyobrażając sobie opiekę nad noworodkiem, nie bierze pod uwagę własnego odmienionego stanu. W tworzonych wizjach jeszcze w okresie ciąży, kiedy marzy się o tym, by w końcu przytulić noszone pod sercem dziecko, nie uwzględnia zmęczenia po porodzie i zmian ciała, które niosą ból, dyskomfort i często zażenowanie. Nawet nie domyśla się, jak dziwne są pierwsze chwile po porodzie, kiedy brzuch znowu jest pusty. Tęsknota za ruchami malucha pod sercem stanowi spore zaskoczenie.

Jednak to, co ma przyjść później, szokuje dużo bardziej. Przyszła mama skupiona na ciąży, wyprawce, porodzie, często w ogóle nie myśli o połogu…

Tymczasem połóg uważany jest za dużo trudniejszy niż ciąża a nawet poród. Nie bez przyczyny. Trzeba liczyć się z bólem krocza, pieczeniem, napięciem, problemem z wypróżnianiem, uporczywymi zaparciami, nadmierną potliwością, bólem głowy, opuchlizną nóg, zmęczeniem, drażliwością, a nawet nietrzymaniem moczu. Częstym podmywaniem się, siedzeniem na kółku pływackim czy obkładaniem obolałych miejsc lodem. Występuje krwawienie, które wzmaga się w trakcie karmienia piersią. Młoda mama jest uwrażliwiana, by prawidłowo dbać o higienę osobistą, a jeśli miała cięcie cesarskie – by w odpowiedni sposób pielęgnować również ranę.

Trudno zwracać szczególną uwagę na własne ciało i jego potrzeby, gdy dopiero co stałaś się mamą i Twoja uwaga w naturalny sposób koncentruje się na dziecku. Starasz się odnaleźć w nowej roli, spełniać wszystkie nowe funkcje. Bywa, że jesteś zestresowana i niepewna, czy postępujesz właściwie. Nie zawsze masz wsparcie w najbliższych. Niestety wielu młodych ojców musi szybko wracać do pracy. Dlatego nierzadko pozostajesz sama w domu i musisz wykonywać typowe obowiązki – sprzątać, gotować, robić zakupy. Czasami mierzyć się z depresją popoprodową.

Czy tak wygląda noworodek?

Oprócz zaskoczenia, jakim jest wygląd ciała po porodzie i fizjologii związanej z połogiem, wiele kobiet jest mocno zaskoczonych, gdy widzi swoje dziecko.

Noworodek rzadko przypomina idealne niemowlę znane z reklam w telewizji czy prasy dla rodziców. Raczej przypomina dziwaczną miniaturę człowieka, z chudymi nóżkami, rączkami i łuszczącą się skórą. Jeśli przeszedł drogę przez kanał rodny, może mieć zniekształconą główkę, siniaki, opuchniętą twarz.

Jeżeli ciąża była przenoszona,  skóra noworodka może być pomarszczona, a jeśli dziecko urodziło się zbyt wcześnie, może być pokryte delikatnym meszkiem. Mimo że dla wielu mam noworodek nie jest idealny, nierzadko przypomina żabkę czy porównywany jest do małpki, jest najpiękniejszy na świecie.

noworodek

Noworodek sporo…brudzi

Niemowlę w pierwszych tygodniach życia może wyglądać uroczo i niewinnie. Tak naprawdę jednak 3 czy 4kilogramowe dziecko często stanowi powód sporego zamieszania, na przykład wtedy, kiedy zrobi bardzo obfitą kupę lub uleje. Wiele młodych rodziców jest zaskoczonych na przykład tym, jak często trzeba przebierać noworodka oraz jak łatwo ubrudzić własne ubranie i jak w zastraszającym tempie rośnie ilość prania.

Większość dzieci wyrasta z ulewania, gdy kończy cztery lub pięć miesięcy. Do tego czasu zaleca się spróbować nosić noworodka po karmieniu w pionie, dbać o to, żeby karmić regularnie, co może zmniejszyć problem ze zbyt łapczywym jedzeniem i łykaniem sporych ilości powietrza. Co natomiast zrobić z ogromnymi kupami, które wylewają się na body, prześcieradło, a czasami brudzą również Ciebie? Niestety w tym przypadku nie da się zrobić zbyt wiele. Niemowlęta po prostu tak mają.

Taki mały człowiek…tylko śpi i je, a taki czasochłonny

Noworodek zaskakuje jeszcze w innym wymiarze, mianowicie, że wymaga mnóstwo czasu i zaangażowania.

Pozornie wydaje się to proste – dziecko tylko śpi i je, robi w pieluchę. Tymczasem okazuje się, że opieka nad nim wymaga bardzo wiele czasu. Efektów działań nie bardzo widać, dzień mija zbyt szybko, nie masz czasu dla siebie, robiąc mnóstwo rzeczy, o których wcześniej nie miałaś pojęcia. Zachodzisz w głowę, jak tak mały człowiek może tak bardzo zmienić codzienność.

Karmienie, przewijanie, przebieranie, kołysanie, pranie, prasowanie – zajmuje mnóstwo czasu. Zwykłe wyjście z domu staje się prawdziwym przedsięwzięciem. Trzeba pamiętać o tak wielu rzeczach.

Na szczęście istnieje spora szansa, że dość szybko zdobędziesz wprawę i opieka nad niemowlakiem będzie znacznie łatwiejsza niż codzienność z noworodkiem. Okres noworodkowy trwa krótko, bardzo szybko do niego zatęsknisz.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.